Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na plaży w Salnie szykują się duże zmiany. Ale nie w najbliższym czasie

Dodano: 05.01.2024 | 08:37

Na zdjęciu: Część osób obawia się, że po przeprowadzonych pracach zniknie urok tego miejsca

Fot. IN

Od jakiegoś czasu mówi się o zmianach na plaży w Salnie (gm. Koronowo). W najbliższym czasie jednak to się nie stanie, gdyż w budżecie przesunięto środki na tę inwestycję.

Plaża w Salnie położona jest w ciągu Rynny Jezior Byszewskich. To urokliwe miejsce. Wiele osób kojarzy Koronowo z Zalewem Koronowskim. Ten sztuczny zbiornik to nie jedyny akwen wodny w okolicy. Jeziora ciągną się od Sokola-Kuźnicy przez Buszkowo, Skarbiewo, Salno, Byszewo, Gogolin, Wierzchucinek aż do Słupowa. Niektórzy wybierają właśnie te miejsca, gdyż uważają, że np. Pieczyska są zbyt oblegane. Warto również zaznaczyć, że Zalew Koronowski powstał w wyniku przegrodzenia koryta Brdy tamą – jest to zatem sztuczny zbiornik wodny. Rynna Jezior Byszewskich to natomiast ciąg polodowcowy w sporym zakresie objęty obszarem chronionego krajobrazu.

Spore zmiany

Jakiś czas temu pojawiły się plany, aby zmodernizować plażę w Salnie. Gmina Koronowo ogłosiła przetarg na wykonanie projektu. Według wstępnych założeń kąpielisko miało zostać pogłębione, wykarczowane miały zostać trzciny. Kluczową zmianą miał być pomost – w kształcie litery T. W planach był montaż ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery, posadowienie paleniska do ogniska oraz dwóch wiat o powierzchni do 35 metrów kwadratowych wraz ze stołami i ławkami oraz urządzenie dwóch zejść na plażę w tym jedno dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz tego miała zostać wyremontowana droga prowadząca do plaży o długości około 800 m.b.

Głosy sprzeciwu

Władze Koronowa tłumaczyły, że przetarg na wykonanie projektu to efekt decyzji sołectwa, które przeznaczyło na to środki z funduszu sołeckiego. Po podaniu informacji w mediach społecznościowych pojawiły się głosy sprzeciwu. Jakie argumenty podnoszą protestujący? Między innymi takie, że jest to naturalna plaża i taka powinna pozostać. Po przeprowadzonych pracach zniknie urok tego miejsca. Ponadto przyciągnie to więcej ludzi z okolic, co wiąże się z tłokiem i pozostawianymi odpadami.

Przetargi na dokumentację rozstrzygnięte

Ostatecznie gmina ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Zakres podzielono na kilka zadań. Jedno z nich dotyczy wykonania projektu drogi dojazdowej do plaży. Dwa kolejne związane są z projektem pomostu pływającego i zagospodarowaniu samej plaży. Przetargi zostały rozstrzygnięte pod koniec 2022 roku.

Środki przesunięto

W początkowej wersji projektu budżetu Gminy Koronowo na 2024 rok na zagospodarowanie plaży w Salnie przeznaczono kwotę 3 mln zł (miały to być środki przeznaczone już na same prace budowlane). Ostateczna kwota związaną z tą inwestycją miała być poznana po przetargach. Pozycja ta jednak zniknęła z projektu budżetu. Powód? Wniosek w tej sprawie złożył przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Bogusław Guziński. – Złożyłem wniosek o to, żeby jedno z przewidywanych zadań inwestycyjnych przenieść do WPF z uwagi na to, że mamy ważniejsze rzeczy do zrobienia – mówił podczas sesji budżetowej Bogusław Guziński. – Dotyczy to zagospodarowania plaży w Salnie i w autopoprawce widzę, że ten wniosek został uwzględniony. Jeszcze tylko w pracach nowelizacyjnych w następnych miesiącach chciałbym, żebyśmy tu wspólnie ustalili jakie zadania w szczególności na terenach wiejskich – bo to dotyczy aż 3 mln zł – można byłoby wykonać. Ja podaje tylko jako przykład – nie musi być akurat to zadanie. Ważniejszym zadaniem jest np. dla mnie, aby wykonać już projekt, który mamy, czyli podprowadzenie sieci wodociągowej z Lucimia do Mąkowarska, dlatego, że to ujęcie wody w Lucimiu trzeba już z przyczyn technicznych zamknąć. Przybliżona kwota realizacji tego projektu tj. 1 mln 700 tys. zł – dodał Bogusław Guziński.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gruzin
Gruzin
5 miesięcy temu

Ja jestem za rozszerzeniem Zakładu Karnego w tym miejscu .