Na „Saharze” powstanie 14 bloków? Wydano decyzję środowiskową
Dodano: 24.01.2024 | 10:00Na zdjęciu: Oto koncepcja zabudowy części "Sahary".
Fot. Rada Osiedla Bartodzieje
Urząd Miasta Bydgoszczy wydał decyzję środowiskową dla inwestycji zakładającej budowę 14 budynków mieszkalnych wielorodzinnych na prywatnej części „Sahary” na Barrtodziejach. O kontrowersyjnych planach właścicieli pisaliśmy latem – lokalizacja inwestycji przy Lesie Gdańskim, z trudnym dojazdem i obok dawnej bazy paliw budzi wiele wątpliwości.
„Sahara” to znajdująca się za lokomotywownią PKP Cargo (na północ od ulicy Inwalidów) częściowo zarośnięta wydma otoczona drzewami. – Poza wielką powierzchnią czyściutkiego piasku, dzięki któremu możemy poczuć się niemal jak na plaży, znajdziemy tutaj także liczne konary i korzenie, na których można, niby na ławeczkach, usiąść. Co ciekawe, w obrębie Sahary jeszcze w latach 70. znajdowało się popularne kąpielisko, które jednak z czasem kompletnie wyschło – opisywał Piotr Weckwerth, autor bloga Turystyka bez Filtrów.
Dla mieszkańców Bartodziejów „Sahara” stanowi miejsce odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Wiążą z nim wiele wspomnień. – Na „Saharze” spędziłam całe dzieciństwo. Wystarczyło przejść przez przejazd kolejowy, by znaleźć się na małej pustyni oraz w otaczającym ją lesie. Tak blisko od domu znajduje się miejsce, gdzie mogę się poczuć jak poza miastem – podkreśla pani Kinga, od urodzenia mieszkanka Bartodziejów. Okazuje się jednak, że teren za ulicą Inwalidów nie należy wyłącznie do miasta (na poniższej mapie jego własności są zaznaczone na żółto); jego znaczna część jest w rękach prywatnych.
W czerwcu zeszłego roku właściciele prywatnej części „Sahary” złożyli wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z podziemnymi garażami i wbudowanymi usługami wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu na działkach 6/1 i 6/2 (obręb 195). Wniosek dotyczy zatem południowej części terenu, położonej obok dawnej bazy paliw.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – wydawana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. To decyzja administracyjna, której zadanie polega na takim ukształtowaniu planowanego przedsięwzięcia, aby w możliwie najmniejszym stopniu pogorszyło stan środowiska. Stanowi obowiązkowy element procesu uzyskiwania pozwoleń administracyjnych na realizację np. budynków mieszkalnych czy dróg. Jest ona pierwszym etapem procesu, poprzedzając choćby takie decyzje administracyjne jak: decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu czy decyzja o pozwoleniu na budowę. Decyzja środowiskowa determinuje wiele istotnych cech planowanego przedsięwzięcia, w tym warunki jego realizacji.
Według informacji przekazywanych latem pod postem Rady Osiedla Bartodzieje przez radnego Jakuba Mikołajczaka, działki są własnością trzech małżeństw; później (pod postem profilu Piotra Weckwertha) dodał także, że „jeden z właścicieli jest związany z firmą zajmującą się odpadami”. Dodajmy, że obszar „Sahary” nie jest objęty planem miejscowym, natomiast studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta dopuszcza tam zabudowę wielorodzinną – i to mimo wniosków o zachowanie obecnego charakteru kultowego zakątka Bydgoszczy.
Decyzja wydana. Na „Saharze” może powstać 14 bloków
18 stycznia urząd miasta wydał decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia polegającego na budowie 14 bloków wraz z garażami podziemnymi, wbudowanymi usługami i infrastrukturą techniczną. W piśmie czytamy, że miasto nie dostrzegło ważnemu problemu związanego z tym terenem – obok znajduje się potencjalnie skażony teren dawnej bazy paliw. We wskazaniach dla inwestora urząd nakazuje przenieść mrowisko mrówki rudnicy i zauważa, że mogą tam znajdować się płazy
Zgodnie z zapisami decyzji, budynki wielorodzinne na „Saharze” mają mieć osiem kondygnacji naziemnych, lecz ich wysokość nie przekroczy 45 metrów. Inwestor chce tu wybudować aż 1700 mieszkań. Jak wspominamy wyżej, decyzja środowiskowa to pierwszy krok do realizacji budowy bloków – to czy one faktycznie powstaną, okaże się w najbliższych miesiącach bądź latach.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024