Na skrzyżowaniu Gajowa/Głowackiego ma być bezpieczniej. ZDMiKP odpowiada na pismo rady osiedla
Dodano: 19.09.2019 | 12:41Na zdjęciu: W ostatnich tygodniach na skrzyżowaniu Gajowej i Głowackiego doszło do dwóch wypadków. W sierpniowym ranna została jedna osoba, ale w lipcowym zdarzeniu zginął pieszy.
Fot. Pomoc Drogowa Krystian Andruszczenko/archiwum
Progi wyspowe na wszystkich wlotach skrzyżowania – w taki sposób Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej chce poprawić bezpieczeństwo na przecięciu ulic Gajowej i Głowackiego. Drogowcy przychylili się tym samym do wniosku Rady Osiedla Bartodzieje.
Na skrzyżowaniu Gajowej z Głowackiego regularnie dochodzi do zdarzeń drogowych. Temat poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu pojawił się niestety – jak to często bywa – po śmiertelnym wypadku. 31 lipca samochód osobowy marki seat wymusił wówczas pierwszeństwo i zderzył się z jadącym prawidłowo mercedesem. W wyniku uderzenia mercedes staranował znak znajdujący się po zachodniej stronie skrzyżowania, tuż obok bloku z numerem 31. Na nieszczęście, znajdował się tam pieszy, który w wyniku uszkodzenia znaku doznał obrażeń. Były one na tyle poważne, że przybyli na miejsce ratownicy medyczni zdecydowali o przewiezieniu go do szpitala. Tego samego dnia młody mężczyzna zmarł.

Zobacz również:
Rondo, a może sygnalizacja? Pomysły na poprawę bezpieczeństwa na Bartodziejach
Po tragicznym wypadku funkcjonariusze „drogówki” i przedstawiciele ZDMiKP spotkali się na posiedzeniu specjalnej komisji, która zebrała się w celu analizy zdarzenia. Jej członkowie stwierdzili, że jego oznakowanie jest prawidłowe i wzajemnie nie wykluczające się dla jego wszystkich czterech jezdni. Zarekomendowali jednak pewne rozwiązania, które ich zdaniem mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby kolizji i wypadków:
- w celu zwiększenia uwagi kierujących zbliżających się do skrzyżowania zasadne będzie ustawienie przy wszystkich jezdniach znaku A-30 „inne niebezpieczeństwo” z tabliczką „Wypadki”,
- naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP Bydgoszcz asp. sztab. Marcin Włosiński zgłosił wniosek o poddanie pod analizę przez ZDMiKP przebudowy skrzyżowania na rondo lub ustawienie sygnalizacji świetlnej. Zdaniem członków komisji, takie rozwiązanie znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo w tym miejscu,
- zarekomendowano też wprowadzenie aktywnych znaków lub znaków na podkładach fluorescencyjnych – droga z pierwszeństwem, przejście dla pieszych oraz STOP.
Niestety, w sierpniu na przecięciu Gajowej i Głowackiego doszło do kolejnego wypadku. W piątek, 23 sierpnia w wyniku zderzenia dwóch pojazdów i jednośladu ranna została jedna osoba. W reakcji na zdarzenia, niebezpieczne skrzyżowanie na Bartodziejach wzięli pod lupę policjanci z wydziału ruchu drogowego bydgoskiej komendy. Kilka dni temu, podczas dwugodzinnej obserwacji przez Mobilne Centrum Monitoringu zaobserwowano pięć wykroczeń – jedno dotyczyło nieustąpienia pierwszeństwa na skrzyżowaniu z oznaczeniem pierwszeństwa przejazdu, natomiast pozostałe cztery wykroczenia były związane z niestosowaniem się do znaku STOP. Namierzeni kierowcy zostali ukarani mandatami oraz punktami karnymi.
O poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu zaapelowała też Rada Osiedla Bartodzieje. Pod koniec sierpnia na zebraniu radni z osiedla podjęli decyzję o przesłaniu pisma do zarządu dróg, w którym zawarto by prośbę o działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. – W naszym odczuciu problem tego skrzyżowania jest spowodowany zbyt dużą prędkością pojazdów przejeżdżających Gajową i Głowackiego na wprost – z jednoczesnym nieudzieleniem pierwszeństwa – podkreśliła rada w swoim piśmie do ZDMiKP. Społecznicy z Bartodziejów zaproponowali, żeby przed wjazdem na wyspę skrzyżowania zamontować wyspowe progi zwalniające. W apelu do drogowców podkreślono, że w okolicy feralnej „krzyżówki” znajdują się szkoły – zasugerowano też weryfikację ograniczenia prędkości przed skrzyżowaniem do 30 km/h.
W środę Rada Osiedla Bartodzieje otrzymała odpowiedź na swoje pismo. Zastępca dyrektora ZDMiKP Wojciech Nalazek informuje w nim, że poza wprowadzonymi już modyfikacjami w najbliższym czasie na wszystkich wlotach skrzyżowania zostaną zamontowane progi zwalniające. – ZDMiKP jest w trakcie opracowywania takiego projektu, który po akceptacji policji i zatwierdzeniu przez prezydenta miasta zostanie w trybie pilnym wdrożony w terenie – zapewnił Nalazek.
- Nie Wyzwolenia, a Andersa i Geodetów. DW256 z nowym przebiegiem przez Fordon - 30 czerwca 2025
- Wraca temat Centrum Kultury Fordon. Ratusz szuka projektanta, finansowania brak - 30 czerwca 2025
- Tragiczny bilans weekendu. Utonęły dwie osoby - 29 czerwca 2025