Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na tarninowym wzgórzu. Poznajcie legendę o Wtelnie

Dodano: 20.02.2024 | 21:11

Na zdjęciu: Autorem "Legend Koronowskich" jest Tadeusz Multański

Fot. IN

Wtelno to spora wieś w gminie Koronowo. Jest szkoła, kościół, klub piłkarski, a okolice zdobią liczne sady owocowe. Niedawno ukazało się nowe wydanie „Legend Koronowskich” autorstwa Tadeusza Multańskiego. Przy tej okazji chcielibyśmy przedstawić legendę „Na tarninowym wzgórzu”, która opowiada o powstaniu w miejscowości kościółka.

Według legendy dawniej we Wtelnie było kilkanaście chałup krytych słomą dookoła stawu. Ludzie żyli spokojnie, uczciwie i w przyjaźni sąsiedzkiej. Poza jednym wyjątkiem. Piotr nie lubił mieszkającego po przeciwnej stronie stawu Pawła, a Paweł spode łba spoglądał na Piotra, gdy musiał mijać go na drodze. Natomiast ich żony żyły w wielkiej przyjaźni, kiedy nie widzieli tego mężowie.

Biały jak śnieg opłatek

– Dzieci bawiły się nad stawem – czytamy w legendzie. – Natalka, córka Pawła, i Mateusz, syn Piotra na tarninowym wzgórzu poszukiwali sroczych gniazd wśród gałęzi. Szli powoli, cicho, aby nie spłoszyć ptaków. W niektórych z gniazd wyciągały cienkie szyjki młode sroczęta, popiskując z głodu. Uśmiechała się do nich Natalka, przyglądał w milczeniu Mateusz. – Chodźmy, Natalko, może ich rodzice czekają gdzieś w pobliżu, aby je nakarmić, kiedy odejdziemy. – Masz rację, Mateuszku. Chodźmy! Szli dalej wypatrując nowych gniazd. Nagle stanęli zdumieni. Oto w jednym z nich na szczycie wzniesienia nie było młodych ptasząt. Na środku wśród sroczych piór leżał biały jak śnieg opłatek. – Co to? – Natalka spojrzała na Mateuszka. – Nie wiem. Wtedy to obiegli staw dookoła i znaleźli się za domami, gdzie na polach pracowali rodzice. Tu rozdzielili się i każde pobiegło ku swoim, by powiedzieć o białym krążku w sroczym gnieździe. Ojcowie słuchali opowiadań swoich dzieci. Potem Paweł ujął za rękę córkę Natalkę, a Piotr syna Mateusza. I pospieszyli razem w stronę tarninowego wzgórza.

Piotr wyciągnął na rękę zgodę

Co stało się dalej? Jak podaje legenda Piotr i Paweł w tajemniczym krążku rozpoznali hostię. Piotr pierwszy wyciągnął rękę na zgodę. Na pamiątkę tamtego wydarzenia mieszkańcy wsi na tarninowym wzgórzu wybudowali skromny kościółek. Piotr i Paweł żyli w przyjaźni. Kilka lat później Natalka została żoną Mateusza. Ślub odbył się w niedawno zbudowanym kościółku.

Pamięć o Tadeuszu Multańskim

Autorem „Legend Koronowskich” jest Tadeusz Multański. Postać nietuzinkowa. Był koronowskim dziennikarzem, satyrykiem, pedagogiem, działaczem kultury. To z jego inicjatywy w 1976 roku powołano Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej. Zmarł 4 lutego 1999 roku w wieku 80 lat.

Nowe wydanie „Legend Koronowskich”

Niedawno ukazało się nowe wydanie „Legend Koronowskich”. Wydawcą jest Miejska Biblioteka Publiczna w Koronowie, a za projekt odpowiada Wydawnictwo Pejzaż. Książka jest w twardej oprawie, starannie opracowana, a całości towarzyszą wyjątkowe zdjęcia autorstwa Hanny Kulągowskiej-Puzio. „Legendy Koronowskie” można nabyć w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie (ul. Szosa Kotomierska).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bacaglaca
Bacaglaca
7 miesięcy temu

Super gość uczył mnie i super książka bardzo polecam

Bacaglaca
Bacaglaca
7 miesięcy temu

Widać że w wtelnie mieszkają kurwa buraki bonie czytają o swojej wiosce.wstyd.

Jacek
Jacek
7 miesięcy temu

Nowe wydanie książki ,,Legend Koronowskie,,bardzo ĺadne w twardrj oprawie no i opatrzone w piękne fotografie miejsc związanych z legendami .!!!Miło poczytać i popatrzeć na okolice lat dzieciństwa!

Bacaglaca
Bacaglaca
6 miesięcy temu

Przepraszam wszystkich za wulgaryzmy