Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
45% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 19 • L 18
19C
Pon
20C
Wt
22C
Sr
13C
Czw
20C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINa terenie gminy Osielsko odbędą się polowania na dziki
dziki bożenkowo
09.01.2019 | 14:14

Na terenie gminy Osielsko odbędą się polowania na dziki

Na zdjęciu: Dzik.

Fot. Artur Andrzej/Wikimedia Commons - CC/BY-SA 3.0

Głośna w ostatnich dniach kwestia odstrzału dzików – która zdaniem ministerstwa środowiska ma zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby ASF (afrykański pomór świń) dotyczy też gminy Osielsko. Na jej terenie odbędą się bowiem polowania na dziki.

Władze gminy Osielsko opublikowały harmonogram polowań zbiorowych, prowadzonych przez koła łowieckie „Wiarus” z Bydgoszczy (mającego siedzibę na obiektach Zawiszy przy Gdańskiej 163) i „Hubertus” z Kusowa (gmina Dobrcz; działa ono jednak na terenie gminy Osielsko). „Hubertus” prowadzi obecnie polowania w ramach realizacji rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Ministerstwa Środowiska „w kierunku zwalczania ASF na terenie RP poprzez maksymalną redukcję liczebności populacji dzika”. Zobowiązanie do wykonywania jak największej liczby odstrzału dzików zostało podjęte przez zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy uchwałą z 31 grudnia 2018 roku.


WIĘCEJ INFORMACJI Z GMINY OSIELSKO – CZYTAJ TUTAJ


W ostatnich miesiącach na terenie gminy odbyło się kilka polowań – miejscem ich zbiórki były miejscowości Trzeciewiec, Jagodowo i Kozielec. Myśliwi polowali na jelenie, sarny, dziki, lisy, jenoty, kaczki, łyski i grzywacze. W zaktualizowanym 7 stycznia harmonogramie „Hubertus” poinformował o nowych terminach łowów. Pierwsze z nich odbędą się 12 stycznia w Kozielcu (polowanie na jelenie, sarny, dziki, lisy i jenoty). Następne odbędą się w Jagodowie (19 i 26 stycznia) i ponownie w Kozielcu (9 lutego) – podczas nich łowczy mają tropić jedynie lisy, jenoty i dziki.

Koło „Wiarus” planuje polowania w Strzelcach Leśnych (12, 19, 26 stycznia i 26 lutego), podczas których będzie tropić dziki i drapieżniki. Ponadto, 14 stycznia ma odbyć się polowanie na jelenie, sarny, dziki i drapieżniki – zbiórka została wyznaczona w siedzibie zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Żołędowie.


Powiązane treści