Na Wilczaku powstanie kilkaset nowych mieszkań, ale bez „plusa”. Tak może wyglądać osiedle na Nakielskiej [WIZUALIZACJE]
Dodano: 16.12.2020 | 09:51Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl
Na zdjęciu: Teren Fabryki Obrabiarek do Drewna ma przejść w nadchodzących latach gruntowną metamorfozę. Remont czeka m.in. zabytkowy pałacyk Carla Blumwego.
Fot. Szymon Fiałkowski
Polski Holding Nieruchomości poinformował, że podpisał umowę z warszawską pracownią AGK Architekci na wykonanie projektu osiedla mieszkaniowego przy ulicy Nakielskiej. Na terenie odkupionym od Fabryki Obrabiarek do Drewna ma powstać ponad 700 mieszkań. Ale ani jednego spółka znajdująca się w większości w rękach Skarbu Państwa nie zamierza włączyć do rządowego programu „Mieszkanie Plus”.
Nakielska 53 w Bydgoszczy była przez dziesięciolecia domem FOD, firmy założonej jeszcze w XIX wieku. Ale od kilku lat głośno mówiło się o przenosinach spółki z zabytkowych obiektów na Wilczaku. W drugiej połowie czerwca oficjalnie zakomunikowano, że cztery hektary należącego do niej terenu przejmie PHN. Nowy właściciel zamierza zbudować tam – jak obecnie podaje – 710 mieszkań o powierzchni 36 tysięcy metrów kwadratowych. Do tego, na terenie dawnych hal produkcyjnych, mają powstać lokale handlowe i usługowego o powierzchni około 6 tysięcy metrów kwadratowych. – Nasza inwestycja powstaje na bardzo atrakcyjnych terenach, blisko centrum miasta, doskonale wpisując się w naszą strategię rozwoju działalności deweloperskiej w najważniejszych miastach regionalnych w Polsce – twierdzi Tomasz Górnicki, wiceprezes PHN ds. inwestycji.
Za projekt osiedla mieszkaniowego będą odpowiadali warszawscy projektanci z pracowni AGK Architekci. A konkretnie – dwie spółki: AGK Architekci AW oraz AGK Architekci GP (AW i GP to inicjały ich prezesów: Adama Walczaka i Grzegorza Ponichtera). Polski Holding Nieruchomości wybrał je w ramach przetargu, który ogłosił latem. Zadaniem architektów będzie opracowanie projektów nowych budynków (powstały już ich pierwsze wizualizacje, prezentujemy je poniżej), ale również zbadanie stanu technicznego budynków wpisanych do rejestru zabytków, w tym charakterystycznego pałacyku Carla Blumwego (założyciela Fabryki Obrabiarek do Drewna).
Mieszkania bez plusa
Wiceprezes Górnicki chwali się, że „prace nad rozpoczęciem inwestycji w Bydgoszczy szybko postępują”. – Pomimo niełatwej sytuacji rynkowej wywołanej przez pandemię konsekwentnie realizujemy nasze cele biznesowe i umacniamy naszą pozycję w segmencie budownictwa mieszkaniowego – podkreśla. Ale tu języczkiem u wagi powinna być struktura właścicielska PHN i flagowy do niedawna okręt rządu PiS, czyli program „Mieszkanie Plus”. Właścicielem ponad 70 procent udziałów w Polskim Holdingu Nieruchomości jest Skarb Państwa, wydawało się więc naturalne, że w ramach swoich inwestycji mógłby wspierać budowę mieszkań zapowiadanych przez rząd. Zwłaszcza że pompatyczne zapowiedzi budowy 100 tysięcy lokali zostały boleśnie zweryfikowane przez rzeczywistość. Jak podaje „Murapol Plus”, do 25 listopada w ramach programu (dzisiaj już pod nazwą „Mieszkanie dla Rozwoju”) oddano do użytku zaledwie 1017 mieszkań, w budowie znajduje się dwa razy tyle, a w planach – nieco ponad siedem i pół tysiąca.
Bydgoszcz od najbliższej ukończonej inwestycji dzieli około 160 kilometrów (mieszkania w Jarocinie). Od obecnie realizowanej w ramach programu – pięćdziesiąt (mieszkania przy ulicy Okólnej w Toruniu). Od projektowanej – około 30 kilometrów (Nakło). Czy jest zatem szansa, że za sprawą PHN zapowiadane przez rząd mieszkania powstaną w Bydgoszczy? Furtkę dla takiego rozwiązania uchylił w połowie roku Zbigniew Gryglas, w przeszłości poseł Nowoczesnej, obecnie działacz Porozumienia Jarosława Gowina i wiceminister aktywów państwowych. Podczas konferencji prasowej, na której prezes Fabryki Obrabiarek do Drewna Andrzej Walkowiak poinformował o sprzedaży terenów firmy PHN-owi, Gryglasa zapytano o możliwość wydzielenia części lokali przy ul. Nakielskiej na potrzeby „Mieszkania Plus”. Wiceminister stwierdził wówczas, że co prawda „nie chce wypowiadać się za PHN”, ale „PHN myśli o włączeniu części nieruchomości do programu”. Szansę na takie rozwiązanie ocenił jako „sporą”.
Ile zostało z tych zapowiedzi? Sprawdzam, i to już w połowie września, powiedział prezydent Rafał Bruski. Bruski skierował wówczas pismo do Ministerstwa Aktywów Państwowych, pytając o „Mieszkanie Plus” przy Nakielskiej. Po miesiącu otrzymał odpowiedź od Gryglasa. A ten wskazał w niej, że „zaangażowanie w projekt i analiza kolejnych aspektów pozwoliła doprecyzować plany dotyczące tej nieruchomości”. Potem pada kluczowe zdanie: „W efekcie podjęta została przez spółkę decyzja o realizacji na tym terenie inwestycji o charakterze komercyjnym”. Czyli – mówiąc krótko – „Mieszkania Plus” na tym terenie nie będzie.
Przeprowadzka w toku
Już wkrótce na Wilczaku nie będzie także śladu po Fabryce Obrabiarek do Drewna. Trwają bowiem prace adaptacyjne w budynkach, które FOD zakupił w Trzeciewcu. Do potrzeb spółki przystosowywana jest hala produkcyjna. – Trwają prace przy montażu suwnic, których wcześniej w niej nie było. To skomplikowana pod kątem budowlanym operacja. Wymaga bowiem stworzenia niezależnej konstrukcji na nowych fundamentach – mówi w rozmowie z nami prezes Walkowiak. Trwa również remont znajdującego się w nowej lokalizacji budynku biurowego.
Według aktualnego nadal planu przeprowadzka z ul. Nakielskiej do gminy Dobrcz ma zakończyć się w styczniu. Ale Andrzej Walkowiak nie wyklucza, że termin ten przesunie się o „od czterech do sześciu tygodni”. Prezes FOD podkreśla, że już wcześniej prace były utrudnione z powodu epidemii. – Chory był między innymi główny projektant, problemy nie ominęły też wykonawców – precyzuje. Walkowiak liczy też, że przyszły rok będzie z punktu widzenia biznesowego lepszy. – Spadek sprzedaży może sięgnąć w naszym przypadku 30 procent. Szczególnie dotkliwa była pod tym względem wiosna, gdy w zasadzie nikt nie inwestował – tłumaczy prezes FOD.
Formalnie do zamknięcia rozdziału pod nazwą „FOD przy Nakielskiej” potrzebne będzie uregulowanie statusu niewielkiej działki (powierzchnia – 1600 mkw.) na Wilczaku. Także ona ma zostać – po dokonaniu wyceny – sprzedana PHN-owi. Ma to nastąpić w pierwszej połowie 2021 roku.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022