Najpierw mural, a teraz gra miejska. Uczniowie spróbowali rozwiązać tajemnicę Rejewskiego
Dodano: 27.10.2017 | 14:32Gra o Marianie Rejewskim dostępna będzie dla wszystkich chętnych.
Na zdjęciu: Mural Mariana Rejewskiego znajduje się już na ścianie budynku przy ul. Gdańskiej 10.
Fot. Stanisław Gazda
Niemal stu uczniów bydgoskich szkół zmierzyło się dziś z grą turystyczną o Marianie Rejewskim. Zabawa związana była z prezentacją niedawno powstałego muralu o bydgoskim kryptologu.
Malowidło mające uczcić człowieka, który złamał szyfr Enigmy, pojawiło się na budynku przy ul. Gdańskiej 10. Zamontowano tam także nową tablicę, podobnie jak przy Dworcowej 10 i w Zespole Szkół nr 24 przy Puszczykowej. – Chcieliśmy, aby wszystkie miejsca związane z Marianem Rejewskim były odpowiednio upamiętnione – tłumaczyła zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz na konferencji prasowej zorganizowanej obok muralu.
Projekt malowidła przy Gdańskiej został wybrany spośród prac nadesłanych z całego kraju. Komisja przedstawiła twórcom określone założenia, które miały zapewnić, że mural wpisze się w przestrzeń historyczną Śródmieścia. Narzucone zostały kolorystyka, motyw znaku wodnego, przenikanie kolorów, subtelność i dopasowanie do architektury budynku. – Urzekły nas dwie prace jednego autora, Juliana Nowickiego. Druga przedstawiała motyw nawiązujący do gazety z lat 20. Ostatecznie jednogłośnie wybraliśmy jednak projekt, którego realizację państwo widzicie – mówił plastyk miejski Marek Iwiński. Dodał też, że cieszy się z faktu, iż – choć zgłoszenia nie były jawne – wybrano propozycję twórcy z Bydgoszczy, absolwenta bydgoskiego liceum plastycznego.
– Zależało mi na pokazaniu człowieka przez pryzmat jego pasji. Dodatkowym wyzwaniem był kształt, ponieważ ściana jest wysoka i wąska. Dlatego umieściłem portret realny i zarys z kodu enigmy. Napis też jest rozrzucony, żeby widz musiał połączyć litery i w pewien sposób samemu coś rozszyfrować – tłumaczył Nowicki.
W piątek spod muralu wyruszyły grupy uczniów, którzy jako pierwsi zmierzyli się z przygotowaną na tę okazję grą miejską. Jej scenariusz zakłada, że agentka o imieniu Ola przyjeżdża do Bydgoszczy, aby rozwikłać tajemnicę pozostawioną przez Rejewskiego. Aby jej pomóc, uczestnicy gry muszą odwiedzić miejsca związane z kryptologiem oraz rozwiązać zadania matematyczne. – Dzięki temu dowiedzą się też, jak wygląda topografia i architektura miasta. W grze zamieściliśmy również ciekawostki o Rejewskim i Enigmie, plan Bydgoszczy, archiwalne zdjęcia i spis literatury dla zainteresowanych – wyjaśniała Anna Nadolska z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.
W grze wzięło dziś udział ok. 80 uczniów, a na najlepszych czekały upominki. Gra jest dostępna dla wszystkich w wersji papierowej w muzeum, a wkrótce pojawi się też na stronach internetowych instytucji oraz urzędu miasta.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024