Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Najpopularniejsze rodzaje łożysk ślizgowych i ich zastosowanie

Dodano: 05.05.2021 | 15:00

Na zdjęciu: Łożyska ślizgowe mają bardzo szerokie i powszechne zastosowanie.

Fot. mat. autora

Łożysko ślizgowe to rodzaj łożyska, które nie jest wyposażone w ruchome elementy pośredniczące. Jego element obrotowy zlokalizowany jest w cylindrycznej panewce z luźnym pasowaniem. Nazwa łożyska ślizgowego nawiązuje do ślizgania się czopa wału, a także do tarcia ślizgowego, które powstaje w trakcie działania tych części.

Jeśli szukasz sprawdzonych łożysk, koniecznie zajrzyj na: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/21-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria

Do czego używane są łożyska ślizgowe?

Łożyska ślizgowe mają bardzo szerokie i powszechne zastosowanie. Są m.in. częścią mniejszych konstrukcji z niewielkim obciążeniem, jak również w systemach, przy których osiągnięcie maksymalnej precyzji montażu jest trudne do osiągnięcia. Co więcej, łożyska ślizgowe stosuje się w momencie, gdy występuje konieczność wykorzystania cichobieżności łożyska, a także w sytuacji, kiedy wymagana jest bardzo duża prędkość obrotowa. Wykorzystuje się je również w przypadku, gdy wymagane jest, by łożysko wygłuszało drgania wału oraz podczas przenoszenia dużych ciężarów.

Jak konserwować łożyska ślizgowe? Jakie smary wybrać?

Jedną z najistotniejszych funkcji łożysk ślizgowych jest tarcie, co oznacza, że niezbędne do ich prawidłowego działania jest regularne smarowanie. To one minimalizują tarcie pomiędzy działającymi na siebie powierzchniami. Dzięki temu elementy wolniej się zużywają. Dodatkowo smary do łożysk efektywnie chłodzą powierzchnie, co bardzo dobrze wpływa na pracujące części.

Głównym zadaniem smarów jest wyciszanie pracy łożysk ślizgowych, obniżanie kosztów ich użytkowania, obniżanie temperatury pracy, przedłużanie okresu smarowania, a także wydłużenie żywotności łożyska. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre smary wykazują odporność na pracę w wodzie.

Smarowanie łożysk ślizgowych jest bardzo istotne szczególnie w przypadku, gdy są wykonane z metalu. W takim przypadku należy zadbać o systematyczne pokrywanie smarem elementów. Jeśli zaś chodzi o łożyska z tworzyw sztucznych, smarowanie jest wręcz niepożądane, ponieważ może doprowadzić do ich odkształcenia, a nawet kruszenia się powierzchni.

Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać smar do łożysk ślizgowych, zalecamy wybór smaru plastycznego. Jego głównym składnikiem jest mydło, a także stałe kwasy tłuszczowe, woski, smary stałe i oleje mineralne, które chronią przed zużyciem, zatarciami czy zarysowaniami.

Poznaj rodzaje łożysk ślizgowych

Łożyska ślizgowe dzielą się na pięć rodzajów, czyli: łożyska ślizgowe hydrostatyczne, hydrodynamiczne, olejowe, suche oraz powietrzne.

W przypadku dwóch pierwszych typów współpracujące między sobą powierzchnie oddzielone są niezwykle cienką warstwą cieczy smarnej. Rozdzielenie tych powierzchni możliwe jest dzięki wtłoczeniu cieczy pod ciśnieniem.

Przy łożyskach hydrodynamicznych ciecz znajdująca się w nich wytwarza się samoistnie w wyniku zjawisk, które następują w szczelinie. Warto jednak pamiętać, że wymagane są pewne warunki, by mogło się to wydarzyć. To przede wszystkim zbieżność szczeliny w jej kierunku ruchu, odpowiednia ilość poślizgu dla ciągłości procesu oraz odpowiednia prędkość poślizgu.

W przypadku łożysk olejowych należy mieć na uwadze, że olejem wypełniony jest wyłącznie fragment łożyska, jednak w trakcie ruchu wału pomiędzy jego powierzchnią a powierzchnią panewki powstaje cienka warstwa oleju, która w zupełności wystarcza do utrzymania wału.

Łożyska suche zwykle wcale nie wymagają smarowania albo są smarowane jedynie sporadycznie. Wykorzystuje się je do tworzenia połączeń, które nie są wymagające ani mocno obciążone.

Łożyska powietrzne wykorzystuje się w maszynach, które wymagają wysokiej precyzji i mają małe siły promieniowania. W tym przypadku rozstaw pomiędzy panewką a wałem trzyma poduszka wytwarzana przez powietrze dostarczane do panewki.

Zastosowanie w urządzeniach o dużej precyzji i małych siłach promieniowych. Tutaj rozstaw między panewką i wałem trzyma poduszka, która wytwarza się przez powietrze dostarczone do panewki.

Szeroki wybór łożysk znajdziesz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl

Justyna Torzewska