Najważniejsze wydarzenia 2019 roku. Oto one!
1/88 kwietnia. Strajk nauczycieli
– Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ. Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk!! – napisał w niedzielę wieczorem prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dzień później do wydziału edukacji urzędu miasta napływały informacje z kolejnych bydgoskich szkół. Po godz. 11 było już wiadomo, że strajkuje połowa placówek. O godz. 13 ratusz opublikował raport, zgodnie z którym do protestu włączyły się niemal wszystkie. Wyjątkiem były głównie młodzieżowe domy kultury, bursy i nieliczne przedszkola. W przypadku większości z nich już wcześniej było wiadomo, że do strajku nie przystąpią.
Nerwy były duże, gdyż strajk zorganizowano w przeddzień egzaminów gimnazjalnych. Te ostatecznie odbyły się niemal bez przeszkód, ale konieczne było zatrudnienie księży, leśników czy strażaków. Akcja protestacyjna została wstrzymana 17 kwietnia. – Zawieszamy, ale nie kończymy – stwierdził wtedy Broniarz.
2/819 maja. Awans Enea Astorii do ekstraklasy
– Gratulacje będę mógł przyjąć dopiero w półfinale – mówił prezes Enea Astorii Bydgoszcz Bartłomiej Dzedzej w wywiadzie przeprowadzonym przed rozpoczęciem fazy play-off I ligi koszykarzy. Gdy już jednak zaczął przyjmować gratulacje, to za mistrzostwo I ligi. Enea Astoria najpierw poradziła sobie z Basketem Poznań, a po niezwykle zaciętym boju półfinałowym pokonała Sokoła Łańcut. W finale czekał faworyt – Śląsk Wrocław.
To był koncert podopiecznych Grzegorza Skiby. Pierwszy mecz na Dolnym Śląsku wygrali zdecydowanie, a drugi – po rzutach osobistych Jakuba Dłuskiego w dramatycznych okolicznościach. Trzecie spotkanie w wypełnionej po brzegi Artego Arenie zwyciężyli pewnie – 86:77 i awansowali do Energa Basket Ligi. Ostatnie punkty zdobył Marcin Nowakowski. Gdy rzucał osobiste, hala skandowała: „MVP!”
3/811 czerwca. Zerwanie umów na budowę trasy S5
– Po wielokrotnych wezwaniach wykonawcy, firmy Impresa Pizzarotti, do rzetelnej i zgodnej z podpisanymi umowami realizacji kontraktów na odcinkach S5 w województwie kujawsko-pomorskim GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umów z wykonawcą. Zapisy kontraktowe muszą być wypełnianie – oświadczyła w połowie czerwca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Włoska firma realizowała prace na odcinkach Nowe Marzy – Dworzysko, Dworzysko – Aleksandrowo i Białe Błota – Szubin.
Jak tłumaczyła GDDKiA, wykonawca nie wywiązywał się z wręczanych wezwań i działał niezgodnie z zawartymi umowami, notując opóźnienie w harmonogramie i nie regulując płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów. Stan zaawansowania prac drogowcy ocenili jako „niedopuszczalnie niski”.
Po przeprowadzonej inwentaryzacji robót ogłoszono przetargi na ich dokończenie. Do końca roku nie udało się jednak wyłonić wykonawców. Są też jednak dobre informacje – tuż przed świętami otwarty został odcinek łączący Żnin z granicą województwa.
4/828 czerwca. Otwarcie Starego Rynku
Trwały za długo i skończyły się powstaniem patelni – tak krytycy remontu Starego Rynku mówią o przeprowadzonych pracach. Co gorsza, otwarcie płyty zbiegło się w czasie z dyskusją o „betonozie” w mediach społecznościowych i bydgoski plac szybko został w tę ogólnopolską akcję wpisany.
W kolejnych tygodniach na Starym Rynku pojawiło się więcej zielni, krzeseł i ławek. I co najważniejsze – pojawili się też ludzie. Opinie na temat wyglądu nadal są podzielone, ale zwłaszcza w letnie wieczory plac przeżywał oblężenie.
Niedawno w sprawie Starego Rynku pojawił się nowy wątek. Menedżer Starego Rynku i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk przedstawił swoją wizję odbudowy Zachodniej Pierzei, prezentując koncepcję Ogrodów Historii.
5/82 sierpnia. Zakończenie budowy II etapu trasy Uniwersyteckiej
– W nawiązaniu do pojawiających się informacji o podobno otwartym wiadukcie samochodowym nad ulicą Jana Pawła II informuję, że przywołany będzie otwarty dla ruchu jutro tj. 2 sierpnia w godzinach popołudniowych – ogłosił ówczesny rzecznik prasowy ZDMiKP Krzysztof Kosiedowski. Kilka godzin po tym, jak z drogi zniknęły barierki i znaki zakazu ruchu, a na wiadukcie, ostatnim nieoddanym elemencie drugiego etapu trasy Uniwersyteckiej, pojawiły się samochody. Dwa się nawet zderzyły.
Wiadukt rzeczywiście został dzień później oficjalnie otwarty i zakończyła się trwająca wiele miesięcy budowa połączona z batalią z właścicielem tartaku Krzysztofem Pietrzakiem. Kierowcy z trasy korzystają, choć – zwłaszcza ostatnio, gdy rozpoczęły się prace na rondzie Kujawskim – na Glinkach i na zjeździe z wiaduktu w stronę al. Jana Pawła II stoją w ogromnych korkach.
6/89 sierpnia. Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce
Do imprez lekkoatletycznych w Bydgoszczy jesteśmy przyzwyczajeni, ale rzadko się zdarza, aby na stadionie Zawiszy rywalizowały największe gwiazdy europejskiej lekkiej atletyki. Znane nazwiska przyciągnęły na trybuny tłum kibiców, a reprezentanci Polski nie zawiedli i wygrali trzydniową rywalizację.
Powody do radości dali także bydgoscy sportowcy – Marcin Lewandowski zwyciężył w biegu na 1500 metrów, a Iga Baumgart-Witan pobiegła w sztafecie 4×400 m, która także okazała się najlepsza.
7/815 września. Awans Zooleszcz Polonii do I ligi
– Mamy 2 procent szans na awans – mówił jeszcze w tygodniu poprzedzającym rewanżowy mecz finału prezes i właściciel Zooleszcz Polonii Jerzy Kanclerz. Postanowił zaryzykować i postawił na Słoweńca Maticia Ivacicia kosztem Duńczyka Rene Bacha, który kompletnie zawiódł w pierwszym pojedynku, przegranym przez polonistów 31:59.
Ryzyko Kanclerza opłaciło się. Ivacic przez cały sezon jeździł bez błysku, ale w finale zdobył 12 punktów z bonusem. Dwucyfrowy dorobek zanotowali też pozostali seniorzy, oprócz Josha Grajczonka, który pojechał jednak tylko cztery razy. Dwa biegowe zwycięstwa dołożył Mateusz Tonder i okazało się, że Polonia wykorzystała tę dwuprocentową szansę. Wygrała 61:29 i awansowała do I ligi.
8/813 października. Wybory parlamentarne
W sejmie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale w senacie – szeroko rozumiana koalicja. W całym okręgu 4 – także Prawo i Sprawiedliwość, ale w samej Bydgoszczy – Koalicja Obywatelska. Takie były rezultaty jesiennych wyborów parlamentarnych.
PiS wysłał z Bydgoszczy do Warszawy identyczny skład jak przed czterema laty. W Koalicji Obywatelskiej pojawiły się nowe (lub odświeżone) twarze – do Pawła Olszewskiego dołączyli Tadeusz Zwiefka, Iwona Kozłowska i Magdalena Łośko. Zabrakło miejsca dla Michała Stasińskiego i Ireneusza Nitkiewicza. Mandaty zdobyli też Krzysztof Gawkowski, Jan Szopiński (obaj Lewica) i Dariusz Kurzawa (PSL)
Długo ważyły się losy dwunastego mandatu z naszego okręgu. Przez kilkadziesiąt minut wydawało się, że z budynkiem sejmu może pożegnać się Piotr Król. Ostatecznie jednak poseł PiS dostał się na kolejną kadencję, a smakiem musiał obejść się Marcin Sypniewski, lider Konfederacji. W Bydgoszczy mandat senacki trafił po raz kolejny do Andrzeja Kobiaka, zaś w Inowrocławiu – do Krzysztofa Brejzy, który stoczył wyrównany bój z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem.
Zdjęcia: Szymon Fiałkowski, GDDKiA
Rok 2019 przechodzi do historii. Przez ostatnich dwanaście miesięcy bydgoszczanie żyli sukcesami miejscowych drużyn sportowych, wyborami, a także inwestycjami drogowymi. Oto najważniejsze wydarzenia kończącego się roku!
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Autor: Sebastian Torzewski
Autor: