Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

ZDMiKP zmienia strategię równania gruntówek. Czy okaże się skuteczniejsza?

Dodano: 22.02.2024 | 12:31

Na zdjęciu: Bydgoskie gruntówki są w złym stanie.

Fot. BB/archiwum

W ostatnich dniach opisywaliśmy fatalny stan dróg gruntowych w zachodniej części Bydgoszczy. Opady deszczu i niska temperatura zamieniają je w stawy i grzęzawiska. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na razie nie mówi o ich utwardzeniu, ale ogłosił zmianę strategii ich profilowania. 

W ubiegłym roku ZDMiKP zrezygnował z harmonogramu utwardzania dróg gruntowych i wprowadził schemat operaty na profilowaniu interwencyjnym. Decyzja o wyjeździe równiarki na dane ulice zapadały w oparciu o dokonywane przez drogowców przeglądy ulic oraz zgłoszenia mieszkańców.

Niestety równanie ulic gruntowych zawsze uzależnione jest od pogody. W trakcie przymrozków nie ma możliwości wyrównania takich ulic, a po opadach deszczu równiarki zostawiają po sobie błoto, które jest nie do przebycia dla aut czy pieszych. Pomimo wiosennej aury, nadal jesteśmy w okresie zimowym i pogoda nie sprzyja – tłumaczy Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Przedstawiciel drogowców informuje jednak, że „nie zapominają oni o istniejących gruntówkach”. – Teraz będziemy je już nie tylko wyrównywać, ale też dodatkowo naprawiać – zaznacza Okoński.

Ubytki w gruntówkach będą uzupełniane kruszywem bądź materiałem z recyklingu

Naprawa ma polegać na uzupełnianiu dziur w drogach gruntowych kruszywem lub materiałem z recyklingu. Zarząd dróg zapewnia, że tego typu prace będą prowadzone bez względu na pogodę, a równania będą wykonywane przy lepszych warunkach atmosferycznych.

Zaczynamy od głównych ulic zbiorczych i dojazdowych na wszystkich bydgoskich osiedlach. Prowadzimy już pierwsze prace na najbardziej uszkodzonych odcinkach ulic: Żytniej, Jułgi i Pod Borem, a w tym tygodniu pojawimy się też na ulicach Burzowej i Agrestowej. Prace będą realizowane również na ulicach: Opławiec, Łuckiej, Szczytowej, Bieszczadzkiej, Błądzimskiej, Noteckiej i Trawnik – przekazuje Okoński. Materiał z recyklingu – zgodnie z odpowiedzą wiceprezydenta Mirosława Kozłowicza na interpelację Szymona Roga – ma zostać też użyty do ułatwienia przejazdu ulicą Ociepki, obecnie przypominającej bagno.

Konieczność wykonywania napraw dróg gruntowych można zgłaszać poprzez aplikację Dbamy o Bydgoszcz lub bezpośrednio w Wydziale Utrzymania ZDMiKP – nr tel. 52 582 27 14 lub 15. ZDMiKP dodaje, że przy sprzyjającej pogodzie kontynuowane będą też remonty cząstkowe asfaltowych ulic osiedlowych masą „na zimno” i „na gorąco”.

Zakres tych prac znacznie zostanie zwiększony w marcu, gdy ponowne zostanie uruchomiona produkcja na wytwórniach mas bitumicznych, a pogoda znacznie się poprawi – zaznacza Okoński.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ser szwajcarski
Ser szwajcarski
1 miesiąc temu

Całe miasto jest w dziurach – nie tylko „gruntówki”, ale i główne ulice… Chociażby Kamienna…

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Właśnie wczoraj naprawili ul drozdów nowym sposobem , nawieźli błota (nie kruszywa) rozgarneli i teraz zamiast dziur mamy bagna przez które nie da się przejść , z błota tego sami mieszkańcy powyciągali pręty zbrojeniowe z gruzem , jest jeszcze gorzej niż było

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Większość ulic w naszym mieście wygląda jak gruntówki!!! Najwyższy czas pogonić tę klikę z ZDMiKP!!!