Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Narodowy Dzień Zgody – czy takie święto pojawi się w kalendarzu?

Dodano: 23.05.2016 | 19:22

Inowrocławscy radni wysłali w tej sprawie apel do Sejmu.

Na zdjęciu: Ratusz w Inowrocławiu

Fot. wolny dostęp

13 lipca 1666 r. odbyła się bitwa pod Mątwami, w której żołnierze królewscy Jana Kazimierza zmierzyli się z wojskami byłego hetmana polnego koronnego Jerzego Sebastiana Lubomirskiego. Do starć doszło na ówczesnych przedpolach Inowrocławia. Członkowie Rady Miejskiej Inowrocławia chcą, by w rocznicę największej bratobójczej bitwy w dziejach Polski, ustanowiono Narodowy Dzień Zgody. 

Pomysł utworzenia takiego dnia nie zrodził się nagle. Już wcześniej zabiegali o to mieszkańcy miasta oraz członkowie Stowarzyszenia im. Księcia Kazimierza Kujawskiego. Tę inicjatywę popiera również Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza, który w następujący sposób uzasadnia potrzebę utworzenia takiego święta:  To jedyne w dziejach Polski tak tragiczne, bratobójcze starcie zbrojne, do którego doszło na przedpolach ówczesnego Inowrocławia, daje nam moralne prawo do wystąpienia z apelem do Sejmu RP o ustanowienie 13 lipca Narodowym Dniem Zgody. Pamięć o tym bolesnym dla wszystkich Polaków zdarzeniu powinna być nie tylko przestrogą przed wojną polsko-polską, ale i drogowskazem postępowania w sytuacjach trudnych, wymagających rozwagi, porozumienia i zgody narodowej.

Samorząd wysłał do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej apel o ustanowienie 13 lipca Narodowym Dniem Zgody. Decyzja o tym czynie zapadła podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia. Pełną treść apelu przedstawiamy poniżej:

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie!

13 lipca 2016 r. przypada 350. rocznica bratobójczej Bitwy pod Mątwami. Ze względu na swój charakter wydarzenie to należy do najbardziej tragicznych w dziejach Polski. Bitwa pod Mątwami, na ówczesnych przedpolach Inowrocławia, stanowiła punkt kulminacyjny rokoszu Lubomirskiego, który faktycznie był wojną domową toczoną w latach 1665-1666. Po wcześniejszej, przegranej przez siły królewskie bitwie pod Częstochową, 13 lipca 1666 r. doszło do decydującego starcia pod Mątwami, które dzisiaj są dzielnicą Inowrocławia. Bitwa zakończyła się sromotną klęską wojsk królewskich. Poległo w niej około czterech tysięcy żołnierzy – to jest znacznie więcej aniżeli zginęło Polaków w bitwie pod Wiedniem w 1683 r.

Są w naszej historii momenty wzniosłe, którymi słusznie szczycimy się i celebrujemy ich kolejne rocznice. Są jednak także zdarzenia dramatyczne, o których nie możemy zapomnieć, choćby z tego względu, że powinny być one dla nas przestrogą przed wojną polsko-polską. Do kategorii tych wydarzeń należy Bitwa pod Mątwami.

Rada Miejska Inowrocławia, w odpowiedzi na inicjatywę mieszkańców oraz Stowarzyszenia im. Księcia Kazimierza Kujawskiego, zwraca się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z apelem o ustanowienie 13 lipca Narodowym Dniem Zgody w związku z 350. rocznicą Bitwy pod Mątwami.

Niech pamięć o tym bolesnym wydarzeniu z naszych dziejów będzie dla nas, współczesnych, przestrogą, ale i drogowskazem postępowania w sytuacjach trudnych, wymagających rozwagi, porozumienia i zgody narodowej.”