Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNauczyciele wciąż walczą przeciw reformie edukacji. W sobotę jadą do Warszawy
17.11.2016 | 15:58

Nauczyciele wciąż walczą przeciw reformie edukacji. W sobotę jadą do Warszawy

To ma być największa demonstracja pracowników oświaty od lat.

Na zdjęciu: Czarny baner pojawił się m.in. na budynku Gimnazjum numer 22 w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Ponad dwustu nauczycieli należących do bydgoskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego wyjedzie w niedzielę rano do Warszawy, by wziąć udział w ogólnopolskiej manifestacji. Reprezentanci naszego miasta wspólnie z przedstawicielami innych miejscowości spotkają się na placu Piłsudskiego licząc na to, że rząd będzie chciał ich wysłuchać.

Kolejny strajk to reakcja na kontynuowanie pomysłu wprowadzenia reformy oświaty zaproponowanej przez minister Annę Zalewską. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw dotyczących zmian, a dwa dni temu nastąpiło ich czytanie. Czytaj więcej o reformie KLIK 

Ich poczynania dokładnie śledzą nauczyciele, którzy żądają natychmiastowego wycofania projektu reformy i rozpoczęcia rzeczywistej debaty dotyczącej problemów edukacji. Największy sprzeciw budzi demontaż systemu skutkujący likwidacją gimnazjów. Podczas sobotniej manifestacji członkowie ZNP zaprotestują również przeciw tworzeniu atmosfery zagrożenia utratą pracy przez wielotysięczne grupy pracowników oświaty – pedagogicznych i niepedagogicznych, braku zwiększenia nakładów na oświatę oraz zaprzepaszczeniu wieloletniego dorobku szkół i placówek oświatowych, a także ogromnych nakładów poniesionych przez samorządy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ewolucja, a nie rewolucja. ZNP domaga się rozmów na temat zmian w oświacie

Protesty nauczycieli rozpoczęły się już w ubiegłym miesiącu. Od października trwają działania dążące do skłonienia rządu do zaprzestania reformy i rozpoczęcia rozmów nad problemami edukacji. Przygotowania do sobotniej akcji rozpoczęły się w Bydgoszczy w ubiegły poniedziałek, 14 listopada. –  Na dziesięciu samodzielnych gimnazjach w Bydgoszczy (są to gimnazja nr: 5, 9, 16, 20, 23, 24, 25, 26, 27, 28 – przypomina redakcja) zostały wywieszone banery „Nie likwidujcie naszego gimnazjum”. Ponadto na wszystkich placówkach oświatowych pojawiły się flagi oświatowe – mówi prezes oddziału ZNP w Bydgoszczy Mirosława Kaczyńska.

Manifestacja organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego ma być największą od lat demonstracją pracowników oświaty: nauczycieli, pracowników obsługi, pracowników administracji i kadry kierowniczej wszystkich typów szkół, a także środowisk edukacyjnych: organizacji pozarządowych, instytucji działających na rzecz oświaty, rodziców, przedstawicieli samorządów i wszystkich osób, którym zależy na dobru uczniów polskich szkół. Z województwa kujawsko-pomorskiego do Warszawy wyjedzie łącznie 35 autokarów, a w każdym z nich znajdzie się ok. 50 osób.  Ogólnopolska manifestacja „Nie dla chaosu w szkole” ma rozpocząć się o godz. 12:00 i potrwać dwie godziny.

Jedziemy zamanifestować i liczymy na to, że pani minister i rząd nas usłyszą i będą chcieli nas wysłuchać. Trudno powiedzieć, co będzie dalej. Jesteśmy na tyle zdeterminowani, że jeżeli będzie trzeba, to jesteśmy gotowi podejmować kolejne działania. Akcja protestacyjna może się zaostrzyć – podsumowuje prezes Kaczyńska.


Powiązane treści