Bydgoszcz
4C
Opady
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h S
H 4 • L 3
4C
Sr
2C
Czw
8C
Pt
9C
Sob
6C
Nd
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNauczyciele zawieszają strajk, ale go nie kończą. „Wchodzimy w nowy etap, który będzie o wiele trudniejszy”
18-04-2019 Pikieta wsparcia dla protestujących nauczycieli - plac Wolności Bydgoszcz - SF (4)
25.04.2019 | 13:48

Nauczyciele zawieszają strajk, ale go nie kończą. „Wchodzimy w nowy etap, który będzie o wiele trudniejszy”

O decyzji poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Na zdjęciu: W ubiegłym tygodniu nauczyciele z innych placówek oświatowych w regionie wyrazili w Bydgoszczy swoje wsparcie dla protestujących kolegów.

Fot. Szymon Fiałkowski

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza akcję strajkową nauczycieli. – Zawieszamy, ale nie kończymy – deklaruje szef ZNP Sławomir Broniarz.

Siedemnaście dni trwała akcja protestacyjna. Strajkowały Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przedstawiciele obu tych związków domagali się najpierw podwyżek dla wszystkich pracowników oświaty w wysokości 1000 zł brutto, ale potem zmniejszyli swoje oczekiwania i chcieli ją rozbić. W ostatniej propozycji te podwyżki miały być w trzech ratach po 10%. Zarówno ZNP, jak i FZZ nie doszły do porozumienia z rządem, stąd trwająca ponad dwa tygodnie akcja protestacyjna związkowców.

W czwartek szef ZNP Sławomir Broniarz poinformował o zawieszeniu ogólnopolskiego strajku, które nastąpi w sobotę, 27 kwietnia od godziny 6:00. – Powiem więcej, od dzisiaj wchodzimy w nowy etap, który będzie o wiele trudniejszy, ale który także pokaże nowe oblicze nowego protestu – zadeklarował podczas konferencji prasowej. Broniarz zapowiedział jednocześnie, że związek nie podpisze porozumienia, które kilka tygodni temu rząd zawarł z sekcją oświaty NSZZ Solidarność.

Jednocześnie prezes Broniarz poinformował, że związkowcy do września dają czas premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. – Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony. My swoje przedstawimy, ale oczekujemy od pana męskiej postawy, która będzie odpowiadała na oczekiwania ponad pół milionowej rzeszy nauczycieli i wieluset tysięcy rodziców i uczniów – zapowiedział. Szef ZNP raczej nie weźmie udział w planowanym na jutro na PGE Stadionie Narodowym okrągłym stole ws. edukacji. Udziału w tym wydarzeniu na pewno nie wezmą przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej i .Nowoczesnej.

Jednocześnie w parlamencie trwa pierwsze czytanie projektu dotyczącego zmiany reformy oświatowej. Projekt zmiany dotyczył matur i klasyfikacji maturzystów. Przypomnijmy, że egzaminy maturalne rozpoczną się 6 maja.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści