Naukowcy UKW zaproszeni do międzynarodowego konsorcjum. Będą badać ekstremalne zjawiska pogodowe
Dodano: 08.11.2024 | 18:42Na zdjęciu: Bydgoscy naukowcy z UKW zostali zaproszeni przez Niemieckie Centrum Obserwacji Ziemi oraz Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki do udziału w tworzeniu prestiżowego konsorcjum jednostek naukowych i firm.
Fot. Alicja Chrobak
Wydział Nauk Geograficznych UKW dołącza do międzynarodowego konsorcjum, które ma stworzyć narzędzia monitorujące i analizujące ekstremalne zjawiska pogodowe. Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych przyznało właśnie grant na ten projekt w wysokości 120 tysięcy euro.
Ekstremalne zjawiska pogodowe coraz bardziej wpisują się w globalny krajobraz. Powódź na Śląsku czy ostatnie tragiczne wydarzenia w Hiszpanii pokazują, jakie skutki mają zmiany klimatyczne. Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy właśnie dołącza do konsorcjum, które chce opracować narzędzia badawcze ekstremalnych zjawisk w Europie Wschodniej.
Bydgoscy naukowcy zostali zaproszeni przez Niemieckie Centrum Obserwacji Ziemi oraz Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki do udziału w tworzeniu prestiżowego konsorcjum jednostek naukowych i firm. W ostatnich dniach Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych zaakceptowało złożony wniosek o w ramach programu „Bridge2ERA2021 – Integracja Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej z Europejską Przestrzenią Badawczą” i przyznała finasowanie w kwocie 120 tysięcy euro na działanie konsorcjum naukowego.
Projekt będzie miał na celu rozwój zaawansowanych narzędzi badawczych do monitorowania i analizy ekstremalnych zjawisk klimatycznych oraz wypracowanie wspólnej strategii działania i wsparcia dla regionu Europy Wschodniej. Skład międzynarodowego konsorcjum to uznane instytucje naukowe takie jak: Leibniz Centre for Agricultural Landscape Research (Niemcy), Wydział Geografii Fizycznej i Geoekologii Uniwersytetu Karola (Czechy), Wydział Nauk Rolniczych i Zarządzania Środowiskiem Uniwersytetu w Debreczynie (Węgry), instytut AgFutura Technologies (Macedonia) oraz Wydział Nauk Geograficznych UKW.
– Cieszymy się, że dołączamy do międzynarodowej sieci wybitnych specjalistów, dzięki czemu Wydział Nauk Geograficznych będzie mógł aktywnie przyczynić się do rozwoju wiedzy o zmianach klimatycznych i ich wpływie na nasze środowisko oraz społeczności – komentuje dr hab. Michał Habel, prof. uczelni, dziekan wydziału. Projekt rozpocznie się 1 maja 2025 roku, a jego inicjatorami są dr Habel oraz były pracownik Wydziału Geografii dr Michael Märker, którzy dzięki swoim staraniom doprowadzili do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia koordynowanego przez Niemieckie Centrum Obserwacji Ziemi i Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki.
- Naukowcy UKW zaproszeni do międzynarodowego konsorcjum. Będą badać ekstremalne zjawiska pogodowe - 8 listopada 2024
- Uczniowie SP67 w Fordonie znaleźli torbę z pieniędzmi. Oddali ją policji i otrzymali nagrodę - 8 listopada 2024
- Uratowana przed rozbiórką kamienica przy Gdańskiej idzie na sprzedaż - 8 listopada 2024