Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Naukowcy UKW zaproszeni do międzynarodowego konsorcjum. Będą badać ekstremalne zjawiska pogodowe

Dodano: 08.11.2024 | 18:42

Na zdjęciu: Bydgoscy naukowcy z UKW zostali zaproszeni przez Niemieckie Centrum Obserwacji Ziemi oraz Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki do udziału w tworzeniu prestiżowego konsorcjum jednostek naukowych i firm.

Fot. Alicja Chrobak

Wydział Nauk Geograficznych UKW dołącza do międzynarodowego konsorcjum, które ma stworzyć narzędzia monitorujące i analizujące ekstremalne zjawiska pogodowe. Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych przyznało właśnie grant na ten projekt w wysokości 120 tysięcy euro.

Ekstremalne zjawiska pogodowe coraz bardziej wpisują się w globalny krajobraz. Powódź na Śląsku czy ostatnie tragiczne wydarzenia w Hiszpanii pokazują, jakie skutki mają zmiany klimatyczne. Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy właśnie dołącza do konsorcjum, które chce opracować narzędzia badawcze ekstremalnych zjawisk w Europie Wschodniej.

Bydgoscy naukowcy zostali zaproszeni przez Niemieckie Centrum Obserwacji Ziemi oraz Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki do udziału w tworzeniu prestiżowego konsorcjum jednostek naukowych i firm. W ostatnich dniach Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych zaakceptowało złożony wniosek o w ramach programu „Bridge2ERA2021 – Integracja Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej z Europejską Przestrzenią Badawczą” i przyznała finasowanie w kwocie 120 tysięcy euro na działanie konsorcjum naukowego.

Projekt będzie miał na celu rozwój zaawansowanych narzędzi badawczych do monitorowania i analizy ekstremalnych zjawisk klimatycznych oraz wypracowanie wspólnej strategii działania i wsparcia dla regionu Europy Wschodniej. Skład międzynarodowego konsorcjum to uznane instytucje naukowe takie jak: Leibniz Centre for Agricultural Landscape Research (Niemcy), Wydział Geografii Fizycznej i Geoekologii Uniwersytetu Karola (Czechy), Wydział Nauk Rolniczych i Zarządzania Środowiskiem Uniwersytetu w Debreczynie (Węgry), instytut AgFutura Technologies (Macedonia) oraz Wydział Nauk Geograficznych UKW.

Cieszymy się, że dołączamy do międzynarodowej sieci wybitnych specjalistów, dzięki czemu Wydział Nauk Geograficznych będzie mógł aktywnie przyczynić się do rozwoju wiedzy o zmianach klimatycznych i ich wpływie na nasze środowisko oraz społeczności – komentuje dr hab. Michał Habel, prof. uczelni, dziekan wydziału. Projekt rozpocznie się 1 maja 2025 roku, a jego inicjatorami są dr Habel oraz były pracownik Wydziału Geografii dr Michael Märker, którzy dzięki swoim staraniom doprowadzili do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia koordynowanego przez Niemieckie Centrum Obserwacji Ziemi i Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki.