Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Naukowcy z UKW z dofinansowaniem. Będą realizować dwa duże projekty

Dodano: 15.11.2023 | 11:16

Na zdjęciu:

Fot. Archiwum

Niemal 1,7 miliona złotych – takie dofinansowanie ze strony resortu edukacji i nauki otrzymały dwa projekty, które realizują wykładowcy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jak informuje w komunikacie prasowym uczelnia, dofinansowanie na realizację dwóch projektów pozyskano w ramach konkursu „Nauka dla Społeczeństwa II”, który organizowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

1 588 834 zł – takie dofinansowanie otrzymał projekt, który realizowany będzie przez wydział psychologii, a jego kierownikiem jest dr Anna Antonina Nogaj. – Badaczka w swojej pracy łączy dwie dziedziny – psychologię i muzykę, bo jest również skrzypaczką – mówi rzecznik prasowy UKW Sebastian Nowak i wyjaśnia, że interdyscyplinarny będzie projekt realizowany przez dr Nogaj. To Akademicka Pomoc Psychologiczna dla Artystów. – Jego celem jest sprawdzenie, jak można poprawić pomoc psychologiczną dla studentów i nauczycieli akademickich na uczelniach artystycznych – dodaje Nowak i precyzuje dalej zamierzenia programu: – Efektem takiej diagnozy ma być stworzenie modelowego systemu pomocy dla artystów funkcjonujących w obszarze szkolnictwa wyższego, których specyfika pracy różni się od innych dziedzin naukowych. Wiadomo także, że w ramach akademii powstanie serii publikacji naukowych oraz audycji audiowizualnych, prezentujących dobre praktyki.

116 tys. zł otrzymała uczelnia na realizację drugiego projektu „Zesłańcza „edukacja”. Podręczniki Komitetu ds. Dzieci Polskich opracowane w latach 1943 – 1946″, za koordynację którego odpowiadać będzie dr hab. Tamara Graczykowska z wydziału językoznawstwa. – Przygotowuje monografię poświęconą edukacji polskich dzieci zesłanych w trakcie II wojny światowej do ZSRR – precyzuje rzecznik uniwersytetu i kończy: – Prof. Tamara Graczykowska skupi się na działalności Komitetu ds. Dzieci Polskich, scharakteryzowaniu języka podręczników tworzonych przez Komitet oraz ideologii zawartej w tych publikacjach. 

Szymon Fiałkowski