Bydgoszcz
17C
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 16
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINie będzie podwyżek czynszu w części lokali komunalnych
24.05.2016 | 12:17

Nie będzie podwyżek czynszu w części lokali komunalnych

Dobra wiadomość dla bydgoszczan.

Na zdjęciu: Wstrzymanie podwyżki czynszów w przypadku lokali w budynkach komunalnych może zostać przesunięte w czasie, gdy prognozy finasowe okażą się niekorzystne.

Fot. Stanisław Gazda

Prezydent Rafał Bruski w miniony czwartek, 19 maja, podpisał zarządzenie, na mocy którego w tym roku nie będzie podwyżek czynszu za najem lokali komunalnych wybudowanych przed 2 września 2009 r.

Zgodnie z zarządzeniem z maja 2012 r. stawka bazowa za najem metra kwadratowego czynszu miała rosnąć co roku przez kolejne pięć lat. Oznaczało to, że ostatnia podwyżka powinna zacząć obowiązywać od 1 września 2016 r.

W wyniku czwartkowej decyzji Prezydenta została ona wstrzymana w przypadku lokali w budynkach komunalnych  z zastrzeżeniem, że w sytuacji złych prognoz ekonomicznych może być po raz kolejny przesunięta w czasie.

Tym samym w lokalach komunalnych nie będzie podwyżek czynszu i zostaną one na dotychczasowym poziomie, 9,90 zł za najem metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Nie będzie również podwyżki czynszu w budynkach wybudowanych po 2 września 2009r., które to są własnością „ADM” Sp. z o.o.

W 2012 r. wprowadzono system obniżek czynszu dla najemców znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Obecnie stawki obniżek wynoszą odpowiednio 35, 45 i 65 proc. (w zależności od wysokości uzyskiwanych dochodów podzielonych w przeliczeniu na osoby zamieszkujące w danym lokalu). Niezmieniona natomiast od 2001 r. pozostaje stawka czynszu za lokal socjalny i wynosi 1,23 zł za metr kwadratowy.

Komunalna spółka z roku na rok przeznacza coraz większą pulę pieniędzy na inwestycje i remonty. W tym roku będzie to 18,5 mln zł. Dzięki tym środkom kolejne budynki poddawane są między innymi termomodernizacji, co pozwala ograniczyć koszty związane m.in. z ogrzewaniem. Konsekwentnie podnoszony jest też standard techniczny wielu lokali, które zyskują nowe instalacje oraz wyposażenie. Konieczność przeprowadzania prac remontowych jest najczęściej wskazywaną interwencją ze strony mieszkańców.

Dodatkowo z początkiem kwietnia br. wprowadzona została możliwość odpracowania zaległości czynszowych i innych należności za używanie miejskich lokali. Takie rozwiązanie proponowała część najemców. Osoby zainteresowane odpracowaniem swoich zaległości czynszowych powinny wypełnić wniosek i złożyć go w Administracji Domów Miejskich.


Powiązane treści