Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nie będzie protestu w sanepidach – będą podwyżki

Dodano: 23.11.2018 | 15:25

Na zdjęciu: Porozumienie w sprawie podwyżek dla pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej podpisane.

Fot. Stanisław Gazda

– Cierpliwość ma swoje granice i już właśnie się kończyła – powiedział w rozmowie z nami Marek Drążyk, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. – Od maja próbowaliśmy dojść swoich praw, od lipca podwyżki mogłyby być wypłacane. Do dziś we wszystkich sanepidach w Polsce problem został zażegnany, tylko nie w kujawsko-pomorskim.

I właśnie dzisiaj (23.11.) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim miało miejsce spotkanie wojewody Mikołaja Bogdanowicza oraz przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Leszka Walczaka z przedstawicielami związkowców i pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa.

Mam do przekazania dobrą informację – tymi słowami rozpoczął briefing prasowy z dziennikarzami wojewoda kujawsko-pomorski. -Udało nam się wspólnie rozwiązać dotkliwy problem dotyczący wyrównania wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w tym trzystu osób po studiach dyplomowych, którzy nie zgadzali się z negatywną dla nich interpretacją przepisów prawa przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Ja zawsze stałem na stanowisku – kontynuował Mikołaj Bogdanowicz – żeby prawo zawsze interpretować na korzyść zatrudnionych, i cieszę się bardzo, że po długotrwałych rozmowach udało się doprowadzić do wypłaty pracownikom sanepidów, od lipca z wyrównaniem do końca roku, należących się im pieniędzy – tak jak to stało się w innych województwach w całej Polsce.

Wojewoda kujawsko-pomorski przekazał z oszczędności, które pojawiły się w budżecie od 2016 roku do dziś przeszło osiem milionów złotych i zadeklarował dbałość o Państwową Inspekcję Sanitarną, szczególnie niedoceniane i niedowartościowywane powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne również w 2019 roku.

Leszek Walczak oficjalnie zakomunikował, iż z dniem dzisiejszym zakończył się spór zbiorowy w WSSE w Bydgoszczy. Podpisane zostało stosowne porozumienie, co oznacza również, iż odwołana zostaje planowana czynna akcja protestacyjna, nie ma potrzeby zwoływania w trybie pilnym Wojewódzkiej Rady Dialogi Społecznego, na którą mieli być zaproszeni zarówno minister zdrowia jak i minister finansów. Przewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” podkreślił, że to dzięki skuteczności działań wojewody udało się doprowadzić do szybszego zakończenia sporu zbiorowego. Zapytany o to czy w naszym regionie są jeszcze jakieś „ogniska zapalne” Leszek Walczak powiedział, iż w Policji nadal trwa spór zbiorowy dotyczący pracowników cywilnych domagających się regulacji wynagrodzeń, jak też w urzędzie statystycznym którego pracownicy również domagają się podwyżki wynagrodzeń.