Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nie będzie przebudowy DK56 przez Koronowo. Sprawa legła w gruzach

Dodano: 16.11.2023 | 08:52

Na zdjęciu: Według najnowszych informacji przekazanych przez GDDKiA, bydgoski oddział aktualnie nie prowadzi przygotowań do rozbudowy tego odcinka

Fot. IN

Od kilku lat mówiło się o przebudowie drogi krajowej numer 56 przebiegającej przez Koronowo. Przeciągały się jednak sprawy związane z projektem. Według najnowszych informacji przekazanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, bydgoski oddział aktualnie nie prowadzi przygotowań do rozbudowy tego odcinka.

Był marzec 2019 roku. Wtedy też w koronowskim ratuszu odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące przebudowy drogi krajowej nr 56 na odcinku od ronda Lotników Koronowskich do Kanału Lateralnego. Informowano wtedy, że dokumentacja powinna być gotowa na przełomie 2019/2020 roku. Planowano przebudowę ulic Nakielskiej, Okrzei, Placu Zwycięstwa, Św. Andrzeja, Szkolnej, Dworcowej i Szosy Kotomierskiej. Przy Galerii Coronovia miała powstać sygnalizacja świetlna, a przy skrzyżowaniu z drogą na Pieczyska rondo. Mówiło się też o burzeniu kamienic przy zjeździe z ulicy Nakielskiej. – Zadanie to jest realizowane na podstawie porozumienia zawartego z inwestorem zewnętrznym – mówił Tomasz Okoński, ówczesny rzecznik GDDKiA.

Brak środków

Później sprawa zaczęła ucichać. O sytuację dopytywali koronowscy radni, jednak żadne konkretne odpowiedzi nie padały. W pewnym momencie GDDKiA informowała, że prace remontowe na odcinku DK 56 od ronda Lotników Koronowskich do Kanału Lateralnego są zależne od dokumentacji projektowej przebudowy powyższego odcinka, opracowywanej przez  Galerię „Coronovia” oraz Gminę Koronowo – odnośnie odwodnienia ulicy Dworcowej. Później drogowcy informowali, że nie ma zapewnionych środków na ten cel.

Dziurawa Dworcowa

W ostatnim czasie znacznie pogorszył się stan nawierzchni na ul. Dworcowej i Szosie Kotomierskiej. Część osób przyznaje, że odcinek na Szosie Kotomierskiej jest niebezpieczny, bo nie ma chodników, ścieżek rowerowych, bezpiecznych przejść dla pieszych. Sporo osób ma także zastrzeżenia do skrzyżowania z drogą na Pieczyska.

Analizy

O sprawę pytaliśmy na początku tego roku bydgoski oddział GDDKiA. – Trwa opracowanie dokumentacji projektowej, a w porozumieniu z gminą czynione są analizy w zakresie możliwości realizacji prac na poszczególnych odcinkach DK56 – przekazała nam Kinga Puchowska specjalista ds. komunikacji bydgoskiego oddziału GDDKiA. – Zakres inwestycji obejmuje miejski odcinek od skrzyżowania z DK25 (rondo Lotników Koronowskich) do mostu na kanale lateralnym. Na tym etapie nie można precyzyjnie określić terminu i kosztów realizacji prac – dodała.

„Będę nieustępliwy”

Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski informował, że odbywały się w tej sprawie spotkania. Żadnych konkretów jednak nie podawał. We wrześniu tego roku burmistrz mówił o tym, że GDDKiA planuje się wycofać z budowy ronda na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Pieczysk. – Ja mogę obiecać, że będę nieustępliwy w tym temacie, ale niestety pewne moce sprawcze też się u mnie kończą – mówił burmistrz podczas jednej z sesji.

Niestosowne

W ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej wątpliwości. Burmistrz twierdził, że GDDKiA chce przerzucić część zadań na gminę, co jego zdaniem jest niestosowne. Jednocześnie zadeklarował zaprojektowanie chodnika na części Szosy Kotomierskiej.

Nie są prowadzone przygotowania

Aby dowiedzieć się na jakim obecnie jest etapie ta sprawa skontaktowaliśmy się bezpośrednio z GDDKiA. – Jesteśmy w stałym kontakcie z Gminą ws. dalszych remontów i podnoszenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego dla kolejnych odcinków DK56, np. budowy chodnika od okolic wiaduktu kolejowego w stronę al. Wolności – przekazał nam Julian Drob, rzecznik prasowy GDDKiA O/Bydgoszcz. – Oddział aktualnie nie prowadzi przygotowań do rozbudowy odcinka DK56 od ronda z DK25 do mostu na kanale Lateralnym. Sprawa rozbudowy ww. odcinka wynikała z rozmów z prywatnym inwestorem oraz Gminą zainteresowaną współudziałem w realizacji zadania w zakresie przebudowy własnej infrastruktury podziemnej. Obecnie analizowane są możliwości w zakresie ograniczenia zakresu wyłącznie do przebudowy ul. Dworcowej. Oczywiście realizacja prac zależna jest także od pozyskania środków na ten cel – dodał.

Prace na DK 25

Jednocześnie GDDKiA informuje, że planowane są prace na DK 25. – W październiku podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla odc. Stopka – Tryszczyn – mówi Julian Drob. – Tym samym wszystkie 5 odc. weszło w fazę projektową. Przed końcem br. planujemy także ogłoszenie przetargu na rozbudowę odc. Obodowo – Mąkowarsko – dodaje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sorry
Sorry
6 miesięcy temu

Gdyby nie te przelewy do Rydzyka to byście pewnie mili .