Bydgoszcz
5C
Niebo głównie zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 6 • L 4
3C
Czw
2C
Pt
5C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINie tylko skarb. Co zmieni się w bydgoskiej katedrze po remoncie?
bydgoska katedra
14.02.2018 | 15:33

Nie tylko skarb. Co zmieni się w bydgoskiej katedrze po remoncie?

Na zdjęciu: Bydgoska katedra zmieni swoje wnętrze...

Fot. Archiwum.

W katedrze św. Marcina i Mikołaja cały czas prowadzone są prace remontowe, konserwatorskie i archeologiczne, będące realizacją projektu, którego twórcami są architekci z hiszpańskiej firmy Granda z Madrytu.

Zakłada on reorganizację prezbiterium, przede wszystkim z uwagi na liturgię oraz funkcję świątyni, która od 14 lat jest katedrą.

Nastąpi m.in. przeniesienie ołtarza (w nowej szacie będzie on nawiązywał do symboliki związanej z patronką diecezji Matką Bożą z Różą) bliżej nawy głównej wraz z katedrą biskupa, która znajdzie swoje miejsce po południowej stronie prezbiterium. Natomiast zabytkowy ołtarz główny z wizerunkiem patronki diecezji – Matki Bożej Pięknej Miłości zostanie poddany gruntownej restauracji, podobnie jak pokarmelitańskie stalle.

Wnętrze zyska blask dzięki nowej marmurowej posadzce. Zostanie zmniejszona ilość stopni, których od łuku tęczowego do tabernakulum było aż osiem. Wspomniane stalle po konserwacji zostaną umieszczone przy ołtarzu głównym. Koszt ich renowacji wyniesie około miliona złotych.

A jeżeli chodzi o Bydgoski Skarb, w przyszłości, gdy powstanie Muzeum Diecezjalne, którego lokalizację zaplanowano w dawnej siedzibie Sądu Biskupiego Diecezji Bydgoskiej przy ul. Farnej 10, będzie tam prezentowany na stałe.


Powiązane treści