Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nie tylko w Bydgoszczy. Wtorek pod znakiem protestu rolników w całym województwie

Dodano: 18.02.2024 | 19:29

Na zdjęciu: Rolnicy we wtorek ponownie zablokują centrum Bydgoszczy, ale pikiety będą miały miejsce na terenie całego województwa.

Fot. Archiwum

Najbliższy wtorek (20 lutego) upłynie pod znakiem protestu rolników. Ci protestować będą nie tylko w Bydgoszczy, ale i całym województwie. Jednocześnie wojewoda wystosował zaproszenie do rozmów z rolnikami dla ministra rolnictwa.

– Łącznie w całym województwie na wtorek zgłoszono 37 zgromadzeń, z udziałem ponad 11 tysięcy osób i 6 tys. pojazdów – informuje rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Natalia Szczerbińska. Wojewoda Michał Sztybel spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników i omawiał z nimi scenariusze wydarzeń. – W pełni rozumiem postulaty rolników, ale chciałem wspólnie uzgodnić scenariusz wydarzeń. Zależało mi, by podczas rozmów wypracować stanowisko, które pozwoli ograniczyć uciążliwości związane z protestami dla mieszkańców miasta, szczególnie związane z komunikacją – mówi Sztybel.

Przedstawiciel rządu w terenie przekazuje, że ze strony organizatorów padła w trakcie spotkania gotowość i deklaracja do współpracy, ale wszystko uzależnione będzie od liczby zgromadzonych osób (w Bydgoszczy we wtorek ma pojawić się nawet około półtora tysiąca pojazdów). – Zależy mi także, by mówiło się o postulatach i sprawach rolników, a nie o wydarzeniach towarzyszących – dodaje wojewoda. Nawiązuje przy tym do zdarzeń z ubiegłego piątku (9 lutego), kiedy to na parkingu przed wejściem do urzędu płonęły opony i siano, a w pewnym momencie policjanci użyli gazu, a wśród poszkodowanych była dziennikarka Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Sztybel przekazuje również, że ponownie skontaktował się z ministerstwem rolnictwa i wystosował zaproszenie na wtorek, aby do protestujących rolników przyjechał minister Czesław Siekierski lub któryś z jego zastępców (w minionym tygodniu dwie osoby z województwa z grona protestujących wzięło udział w spotkaniu w resorcie rolnictwa).

Protest rolników w Bydgoszczy

We wtorek (20.02), protestujący rolnicy ponownie będą pikietować pod Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Jagiellońskiej. Pojazdy wjadą do miasta: od strony Koronowa ulicami Koronowską, Nad Torem, Grunwaldzką, Focha i Jagiellońską, od strony Nakła nad Notecią – ul. Grunwaldzką, Focha i Jagiellońską, od strony Torunia – Mostem Fordońskim, ul. Flotylli Wiślanej, Fordońską i Jagiellońską, od strony Białych Błot – ul. Szubińską, Wały Jagiellońskie i Bernardyńską, a od strony Osielska – Alejami Armii Krajowej, Aleją Wyszyńskiego i ul. Jagiellońską oraz Bernardyńską. Już wiadomo, że kolumna pojazdów zaparkowana będzie przy KPUW, a także na ul. Focha i Jagiellońskiej oraz Bernardyńskiej. Protestujący ponownie mają zamiar przekazać postulaty wojewodzie. – Zgromadzenie zajmie całą szerokość jezdni z wyłączeniem tzw. korytarza bezpieczeństwa, który zostanie udostępniony karetkom, straży pożarnej lub innym pojazdom uprzywilejowanym – informuje urząd wojewódzki. Po zakończeniu zgromadzenia, pojazdy wyjadą z Bydgoszczy odpowiednio – na DK25 w stronę Mąkowarska i Inowrocławia, DK10 w kierunku Nakła nad Notecią, DK80 w stronę Torunia i Pawłówka, DW223 do Białych Błot i DW239 do Stryszka.

Oprócz Bydgoszczy, rolnicy pikietować będą m.in. w Osielsku. Tam w godz. 8:00 – 18:00, protestujący blokować będą rondo św. Huberta, a w pikiecie ma tam wziąć udział ok. 150 pojazdów, planowany jest także kilkukrotny przejazd zwartej kolumny ciągników na trasie Bydgoszcz – Żołędowo.

Pełna lista miejsc, gdzie będą pikietować rolnicy sprawdzisz TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments