Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 14 • L 14
8C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaNie żyje Lech Morawski. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego wywodzący się z Bydgoszczy
12.07.2017 | 11:06

Nie żyje Lech Morawski. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego wywodzący się z Bydgoszczy

Profesor Morawski miał 67 lat.

Na zdjęciu: Sala główna Trybunału Konstytucyjnego.

Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Nie żyje Lech Morawski, prawnik, członek Trybunału Stanu i Trybunału Konstytucyjnego. Miał niespełna 68 lat.

O śmierci Morawskiego poinformował portal wPolityce.pl. Informacje potwierdziła aktualna prezes TK Julia Przyłębska. Sędzią trybunału prof. Morawski był od 2015 roku, ale dopuszczony do orzekania został dopiero 20 grudnia ubiegłego roku, gdy Przyłębska zastąpiła na stanowisku prezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Wcześniej pełnił funkcję członka Trybunału Stanu, był członkiem komitetu naukowego konferencji smoleńskich z lat 2013-2014.

Lech Morawski urodził się 14 września 1949 roku w Bydgoszczy. W mieście nad Brdą ukończył VI Liceum Ogólnokształcące. Zawodowo – jako prawnik, filozof prawa – związany był z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W ostatnich miesiącach osoba prof. Morawskiego była przedmiotem kontrowersji. Związane było to nie tylko z jego nominacją do Trybunału Konstytucyjnego, ale także wypowiedziami z maja, gdy na Trinity College w Oksfordzie stwierdził między innymi, że reprezentuje tam „zarówno rząd, jak i trybunał”. Na początku minionego miesiąca Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystąpiła o uchylenie mu immunitetu z uwagi na prawdopodobieństwo spowodowania wypadku w czerwcu 2015 roku.


Powiązane treści