Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 12 • L 11
11C
Sr
10C
Czw
8C
Pt
9C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINielegalnie produkowali i handlowali papierosami. Staną za to przed sądem
zabezpieczony tytoń i papierosy_kpp żnin
26.09.2018 | 10:05

Nielegalnie produkowali i handlowali papierosami. Staną za to przed sądem

Na ławie oskarżonych bydgoskiego sądu zasiądzie trzech mężczyzn.

Na zdjęciu: Mężczyźni wprowadzili do obrotu wyroby tytoniowe w postaci krajanki w ilości ponad 5 tys. kg oraz 121 tys. sztuk papierosów oznaczonych bez uprawnienia i z nielegalnymi znakami towarowymi.

Fot. Archiwum

Bydgoska Prokuratura Okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którzy nielegalnie produkowali i wprowadzali do obrotu wyroby tytoniowe.

Przestępczy proceder trwał od października do grudnia ubiegłego roku. – Działalność polegała na wytwarzaniu i obrocie bez wymaganego wpisu do rejestru producentów i zastosowania wymaganych procedur, wyrobów tytoniowych w postaci krajanki w ilości ponad 5 tys. kg oraz papierosów oznaczonych bez uprawnienia, nielegalnie skopiowanymi znakami towarowymi znanych producentów w ilości co najmniej 121 tysięcy sztuk – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła bydgoska Prokuratura Okręgowa, która ustaliła, że trzej oskarżeni z przestępczego procederu uczynili stałe źródło dochodu i uchylali się od opłat podatkowych. – Zarówno w zakresie podatku akcyzowego, jak i VAT narazili Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w wysokości nie mniej niż 4,1 mln zł w zakresie podatku akcyzowego oraz 1,1 mln zł w zakresie podatku VAT – doprecyzowano.

Piotr P., Artur L. i Michał K. w toku prowadzonego śledztwa przyznali się do stawianych im zarzutów przestępstw związanych z produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi. Mężczyźni wyrazili również wolę dobrowolnego poddania się karze. Prokuratura przychyliła się do tego wniosku i złożyła wniosek o wymierzenie mężczyznom kary roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby trzech lat oraz m.in. orzeczenie dozoru kuratora sądowego i obowiązku naprawienia wyrządzonej szkody. Śledczy wnioskują także o wymierzenie mężczyznom kar grzywny, orzeczenia przepadku osiągniętych korzyści majątkowych i przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa w postaci urządzeń, narzędzi, opakowań oraz wytworzonych wyrobów tytoniowych.

Celem zabezpieczenia kar i środków o charakterze majątkowym w toku śledztwa zabezpieczono m.in. maszyny i urządzenia o wartości blisko 70 tysięcy złotych.


Powiązane treści