Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nielegalnie sprowadzali cudzoziemców do kraju. Teraz staną przed bydgoskim sądem

Dodano: 29.06.2018 | 11:53
Sąd Okręgowy Bydgoszcz

Na ławie oskarżonych zasiądą dwie osoby, którym grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Na zdjęciu: Sprawa wyłudzenia zaproszeń dla obywateli Iraku znajdzie swój finał w bydgoskim Sądzie Rejonowym.

Fot. Szymon Fiałkowski

Przed bydgoskim sądem staną dwie osoby, którzy organizowali cudzoziemcom przekraczanie polskiej granicy wbrew przepisom ustawy.

Głównie ten proceder dotyczył obywateli Iraku. O sprawie pisaliśmy na początku stycznia bieżącego roku. W toku prowadzonego śledztwa zatrzymano łącznie jedenaście osób, osiem z nich dobrowolnie poddało się karze.

Śledczy z bydgoskiej Prokuratury Okręgowej zakończyli dochodzenie w tej sprawie, które trwało od marca 2017 roku. – Akt oskarżenia został wczoraj wysłany do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy – czytamy w komunikacie, jaki zamieściła Prokuratura Krajowa.

Na ławie oskarżonych zasiądą dwie osoby, którym postawiono zarzuty popełnienia przestępstw organizowania cudzoziemcom przekraczania granic Polski (art. 264 par. 3 Kodeksu Karnego) i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach (art. 272 KK), za co grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Przedmiotem śledztwa objęto także związane z głównym wątkiem występki przeciwko wiarygodności dokumentów (wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, podrabianie i posługiwanie się podrobionymi dokumentami) oraz czyny polegające na składaniu fałszywych zeznań w toku postępowania administracyjnego.

Głównym oskarżonym jest Holender pochodzenia irackiego – Hawar M., który był organizatorem całego procederu, jak również go koordynował i finansował.

W toku prowadzonych czynności ustalono, że grupa przestępcza działała od czerwca 2015 do stycznia 2017 roku. Jak działała? – Jej członkowie wyłudzali zaproszenia, na podstawie których cudzoziemcy otrzymywali wizy, które uprawniały ich do przekroczenia granicy – mówi ppor. Dagmara Bielec-Janas, rzeczniczka prasowa Nadwiślańskiej Straży Granicznej. Podejrzani w procederze wykorzystywali tak zwane osoby słupy – głównie byli to mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy następnie zgłaszali się do urzędu wojewódzkiego, by tam złożyć wnioski o wydanie zaproszeń dla Irakijczyków. – Okazywali przy tym nieprawdziwą dokumentację – dodała ppor. Bielec-Janas.

Jak przekazali pogranicznicy, w ten sposób grupa wyłudziła około 60 zaproszeń wydanych w urzędzie wojewódzkim, a na ich podstawie polski konsulat w Irbilu wydał 22 wizy obywatelom Iraku. – Uzyskane zaproszenia były wystawiane głównie w celu odwiedzin lub wymiany doświadczeń kulturowych, a osoby – słupy za tę przysługę były gratyfikowane – podkreśliła rzeczniczka straży granicznej.