Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Niespodzianki nie będzie. Rafał Bruski wygrywa w I turze i będzie prezydentem na trzecią kadencję

Dodano: 22.10.2018 | 13:23
Rafał Bruski Bydgoszcz

Dane, na których się opieramy, pochodzą ze 191 na 205 obwodowych komisji wyborczych w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Rafał Bruski tuż przed niedzielnym głosowaniem w komisji przy ulicy Sardynkowej. Na wybory przyszedł między innymi ze swoim ojcem.

Fot. Stanisław Gazda

Pięć kolejnych lat spędzi w ratuszu Rafał Bruski – z danych pochodzących ze 191 (na 205) obwodowych komisji wyborczych, które zebrała MetropoliaBydgoska.PL, wynika, że urzędującego prezydenta poparło ponad 54,5% głosujących. Największy rywal Bruskiego – Tomasz Latos zyskał poparcie niespełna 30 procent osób.

Nokautu w pierwszej rundzie raczej nikt się nie spodziewał. Włącznie z prezydentem, który do późnych godzin nocnych przebywał na wieczorze wyborczym Koalicji Obywatelskiej, dokąd z komisji spływały wyniki. Ale każdy kolejny rezultat wskazywał, że przewaga Bruskiego nad Latosem z jednej strony jest bezdyskusyjna, a z drugiej – żaden z trojga pozostałych kandydatów (Anna Mackiewicz, Paweł Skutecki, Marcin Sypniewski) nie ujął w szczególny sposób wyborców. Efekt – nieco ponad 6-procentowe poparcie dla kandydatki SLD Lewica Razem i kandydata Czasu Bydgoszczy i nieco tylko ponad 3,5-procentowe dla reprezentanta Kukiz’15.

Rafał Bruski uzyskał najwyższe rezultaty w niemal wszystkich analizowanych przez nas komisjach. Nierzadko były to różnice bardzo znaczące, w niektórych komisjach na obecnego włodarza miasta swój głos oddało ponad dwa razy więcej osób niż na kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Tomasz Latos zwyciężył tylko w jednostkowych przypadkach – m.in. w komisji przy ulicy Kościuszki, gdzie notabene sam głosował, a także przy ul. Smoleńskiej, Hutniczej czy Toruńskiej. Wygrał również głosowania w kilku niewielkich obwodach utworzonych w szpitalach.

W wartościach bezwzględnych na Rafała Bruskiego głos oddało (to nadal dane ze 191 komisji na 205) ponad 68 tysięcy bydgoszczan. Latosa zdecydowało się poprzeć ponad 37 tysięcy głosujących. Mackiewicz oraz Sypniewski otrzymali nieco ponad 6700 wskazań, a Skutecki – 4500.

Frekwencja w wyborach przekroczyła 50 procent. Z obecnie dostępnych danych przygotowanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że będzie ona oscylowała wokół 53 procent.

Rafał Bruski będzie pierwszym prezydentem Bydgoszczy wybranym w wyborach już w I turze.

WYNIKI WYBORÓW NA PREZYDENTA BYDGOSZCZY – I TURA (21.10.2018)

» ZOBACZ REZULTATY NA ŻYWO «