Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Niespodziewane odkrycie w centrum miasta. Odnaleziono dziecięce szczątki [ZDJĘCIA]

Dodano: 20.10.2020 | 10:13

Na zdjęciu: Odkrycia dokonano podczas prac archeologicznych.

Fot. Klaudia Karczmarek

W dotychczasowym pasie zieleni na Zbożowym Rynku odkryto cmentarz i ozdoby z czasów pierwszych Piastów. Możliwe są kolejne znaleziska.

Archeolodzy niespodziewanie natrafili na pochówki z wczesnego średniowiecza (X-XII wiek). Odnaleziono w nich kilkanaście dziecięcych szkieletów z ozdobami, a także nożyk z kościaną lub rogową rękojeścią, obrączkę i ozdobne kabłączki skroniowe. Szczątki zostaną teraz poddane dokładnej analizie, a następnie złożone na cmentarzu. W czasie prac odkryto również fragmenty średniowiecznej ceramiki oraz staropolski trakt wzmocniony po bokach drewnianymi kłodami. Szlak wiódł prawdopodobnie w kierunku Bramy Kujawskiej, czyli dzisiejszej ul. Długiej.

Prace archeologiczne mają zakończyć się w obecnym tygodniu. Jak wyjaśniają archeolodzy, podczas rozbiórki kolejnych starych fragmentów jezdni na Zbożowym Rynku i Wałach Jagielońskich możliwe są kolejne odkrycia.

Przypomnijmy, że w lutym podczas rozbiórki kamienicy przy Zbożowym Rynku odkryto pozostałości cmentarza. Nekropolia znajdowała się w bliskim sąsiedztwie nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Stanisława. Znajdował się on w miejscu rozebranej wcześniej kamienicy z numerem 3. Również zimą na ul. Długiej spod warstwy asfaltu wydobyto stare szyny tramwajowe z lat 50. minionego wieku. Ich fragment został oczyszczony i wbudowany w nową nawierzchnię jezdni z kostki kamiennej, aby przypominać, że Zbożowym Rynkiem i Długą kursowały kiedyś tramwaje.

Niespodziewane odkrycie w centrum miasta. Odnaleziono dziecięce szczątki [ZDJĘCIA]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments