Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Niezapowiedziana kontrola w ENERIS Proeco. Sprawdzano, jak działa spalarnia

Dodano: 25.03.2022 | 11:45

Na zdjęciu: Spółka Eneris Proeco prowadzi spalarnię odpadów niebezpiecznych na terenach pozachemowskich.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Eneris Proeco pozytywnie przeszedł kontrolę działalności przeprowadzoną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Nie stwierdzono naruszeń w działalności Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Niebezpiecznych w Bydgoszczy.

Prace kontrolerów z WIOŚ wykazały, że bieżąca działalność odbywa się zgodnie z przepisami i z zachowaniem norm związanych z emisjami. Kontrolerzy sprawdzali m.in przestrzeganie przepisów i decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska, w tym kontrolę emisji gazów i pyłów do powietrza oraz bieżącą działalność przedsiębiorstwa ze szczególnym uwzględnieniem zasad gospodarowania odpadami.

Jesteśmy zadowoleni z pozytywnego wyniku kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jest to szczególnie ważne, ponieważ była to kontrola niezapowiedziana, przeprowadzona wskutek doniesienia o rzekomych nieprawidłowościach w naszym zakładzie. Kolejny już raz niezależny, państwowy organ potwierdził prawidłowe działanie instalacji zgodnie ze wszystkimi normami prawnymi – powiedział Artur Wołowski, dyrektor naczelny Eneris Proeco.

Kontrola była efektem działań fundacji Grand Agro, która była jedną ze stron w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy nowej linii do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych w Bydgoszczy. Jak podkreśla Eneris Proeco, fundacja bezpodstawnie zarzuciła spółce m.in. emisję dioksyn z pominięciem układu filtrów.

W grudniu spółka Eneris Proeco udostępniła dane o spalaniu na bieżąco. To odpowiedź na wnioski mieszkańców pobliskich osiedli. Na stronie emisja.eneris.pl można znaleźć średnią dobową wielkość emisji oraz wyznaczony standard emisyjny. Dostępne są dane dla tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki, chlorowodoru, fluorowodoru, węgla organicznego, pyłu, dwutlenku węgla i amoniaku.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments