Niskie temperatury w Bydgoszczy. Jak pomóc w przypadku hipotermii?
Dodano: 08.01.2024 | 09:28Na zdjęciu: W poniedziałek temperatura w Bydgoszczy spadła poniżej -10 stopni Celsjusza.
Fot. freepik
W poniedziałek temperatura w Bydgoszczy spadła poniżej -10 stopni Celsjusza. W takich okolicznościach wzrasta ryzyko hipotermii. Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego wyjaśnia, jak postępować w takiej sytuacji.
Hipotermia to stan, gdy temperatura centralna organizmu spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Zwiększa się wówczas utrata ciepła, a organizm nie nadąża z jego produkcją.
Na wychłodzenie narażone są najbardziej osoby bezdomne, osoby starsze, dzieci oraz ludzie zanurzeni w wodzie. Jakie są objawy? Zimna skóra, tzw. „gęsia skórka”, dreszcze, apatia, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia mowy, zaburzenia świadomości i senność, utrata przytomności, zwolnienie akcji serca i oddechu oraz nagłe zatrzymanie krążenia.
Jak wyjaśnia Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, nie można pozwolić osobie wychłodzonej wykonywać gwałtownych ruchów, nie pionizować jej i nie stawiać na siłę na nogi. Należy też ograniczyć do minimum jej ruchy w stawach.
– Gwałtowne poruszanie powoduje, że zimna krew z obwodu (z kończyn górnych i dolnych) dostaje się do mięśnia sercowego, powodując zaburzenia rytmu serca, które to mogą doprowadzić do nagłego zatrzymanie krążenia – mówi Krzysztof Wiśniewski. Najlepiej zastosować ogrzewanie warstwowe, na przykład folia – koc –folia, bo to właśnie powietrze między tymi warstwami jest właściwą izolacją.
– Trzeba pamiętać, żeby okryć całe ciało osoby wyziębionej, a nie tylko z wierzchu. Podłóż koc pod grzbiet tej osoby, izoluj ją od podłoża oraz nie zapominaj o ochronie głowy, rąk i stóp. Tam ciepło ucieka najszybciej – mówi Krzysztof Wiśniewski. – Nie podawaj żadnego alkoholu do picia! To mit. Powoduje on tylko pozorne rozgrzanie. Tak naprawdę alkohol hamuje dreszcze i powoduje odwodnienie – ostrzega ratownik medyczny.
Jeśli osoba jest świadoma, należy podawać jej ciepłe, mocno słodkie, ale nie gorące napoje. Nie należy podawać nic do jedzenia. Jeśli do dyspozycji są pakiety grzewcze, to należy położyć je na klatkę piersiową osoby ratowanej, włożyć pod pachy i w pachwiny.
A co jeśli chory jest nieprzytomny? Jego oddech należy oceniać przez 60 sekund. Jeśli osoba jest nieprzytomna, nie ma oznak krążenia i prawidłowego oddechu, trzeba rozpocząć resuscytację krążeniowo – oddechową w algorytmie: 30 uciśnięć klatki piersiowej – 2 oddechy ratownicze. Jeśli nie potrafisz lub nie chcesz wykonywać oddechów ratowniczych, wykonuj wyłącznie uciśnięcia klatki piersiowej.
– Poproś świadków zdarzenia o automatyczny defibrylator zewnętrzny tzw. AED, Może znajdować się gdzieś blisko zdarzenia, na przykład w urzędzie, sklepie, na dworcu. Jak najwcześniej wezwij zespół ratownictwa medycznego, a jeśli pacjent nie wymaga pomocy medycznej, powiadom tylko Straż Miejską lub Policję. Nie bądź obojętny! To, że pacjent jest po spożyciu alkoholu lub bezdomny, nie znaczy, że nie potrzebuje pomocy. Podejdź i sprawdź! – namawia Wiśniewski.
- Minimalna porażka Enea ABRAMCZYK Astorii w Koszalinie - 22 marca 2025
- Dlaczego Kacper Andrzejewski wybrał ABRAMCZYK Polonię? [WIDEO] - 21 marca 2025
- Nowy PSZOK w Bydgoszczy. Wiadomo, gdzie powstanie - 21 marca 2025