Bydgoszcz
17C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 18 • L 17
18C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
16C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesNitro-Chem pokazał podczyszczalnię ścieków. „Dla nas to kolejny milowy krok w ochronie środowiska”
22.06.2018 | 23:16

Nitro-Chem pokazał podczyszczalnię ścieków. „Dla nas to kolejny milowy krok w ochronie środowiska”

Na zdjęciu: W piątek bydgoska firma uroczyście zaprezentowała swoją najnowszą inwestycję.

Fot. ST

Nitro-Chem zaprezentował w piątek niedawno otwartą podczyszczalnię ścieków. Najnowsza inwestycja bydgoskiej firmy pozwala jej ograniczyć problemy środowiskowe i skupić się na produkcji.

Budowa podczyszczalni ścieków rozpoczęła się w 2017 roku, a w maju instalację przekazano do użytkowania. – Dla nas to kolejny milowy krok w ochronie środowiska, który praktycznie eliminuje nasze problemy środowiskowe – mówił  podczas uroczystej prezentacji obiektu prezes firmy Krzysztof Kozłowski. – Przed nami jeszcze jeden krok, który pozwoli całkowicie uniezależnić się od miasta. Dla firmy to będzie dobra informacja, ale dla miasta będzie to oznaczać utratę około 10 milionów złotych z budżetu spółki miejskiej. Nie wiem, skąd wezmą te pieniądze – dodawał.

Jak wyliczał Kozłowski, w ostatnich latach firma wydała ponad 60 milionów złotych na inwestycje na rzecz środowiska. Wybudowała zatężalnię ścieków i zamknęła większość obiegów wód chłodniczych, a dzięki najnowszej realizacji uda się jej usunąć ze ścieków substancje trudno biodegradowalne i osiągnąć parametry pozwalające na odprowadzenia ścieków do urządzeń kanalizacyjnych zewnętrznego odbiorcy. Aby to osiągnąć, trzeba było wykorzystać szereg specjalnie dobranych metod biologicznych, gdyż podstawowe metody obróbki używane w klasycznych oczyszczalniach nie były brane pod uwagę z powodu kompozycji ścieków. Generalnym wykonawcą była firma Symbiona S.A.

W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział m.in. także poseł, a zarazem kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta miasta Tomasz Latos  oraz Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska Maria Dombrowicz. – Ta inwestycja będzie służyć mieszkańcom, bo dbanie o ekologię jest niezwykle ważne. Wiemy, ile w tej części miasta jest problemów ze środowiskiem, więc każde działanie jest bardzo pożądane – mówił Latos. Dombrowicz dodawała: Dzięki tej nowoczesnej podczyszczalnia całościowo poprawi się jakość  środowiska w naszym otoczeniu

Nitro-Chem to obecnie największy w Europie i jeden z największych na świecie producent materiałów wybuchowych na potrzeby odbiorców cywilnych i wojskowych. W grudniu ub. roku bydgoska spółka podpisała umowę  na produkcję w Bydgoszczy bomb lotniczy Mk 82 do samolotów używanych w NATO, w tym myśliwców F-16. Produkuje również  komponenty do folii spożywczych pod marką Triniflex.


Powiązane treści