Bydgoszcz
18C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 18 • L 17
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
29C
Sob
31C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNoc Muzeów 2017. Co zaprezentują bydgoskie placówki?
12.05.2017 | 19:18

Noc Muzeów 2017. Co zaprezentują bydgoskie placówki?

Muzea w Bydgoszczy kuszą atrakcjami.

Na zdjęciu: Podczas Nocy Muzeów każdy będzie mógł odkryć coś nowego.

Fot. W. Wożniak / mat. pras.

W przyszłą sobotę, 20 maja, bydgoskie muzea będą czekać na zwiedzających znacznie dłużej niż zazwyczaj. Co więcej, przygotują atrakcję, których na co dzień nie mają w swojej ofercie. Wszystko w ramach Nocy Muzeów. 

Akcję wspólnie organizuje siedem bydgoskich muzeów: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Wodociągów, Muzeum Fotografii, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz Muzeum Oświaty. Każda placówka przygotowała szereg atrakcji dla młodych, jak i nieco starszych gości. W niektórych miejscach zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć eksponaty, ale ich dotknąć lub nawet przymierzyć.

Tak będzie w Muzeum Wojsk Lądowych, gdzie zostaną zaprezentowane mundury historyczne z różnych epok i armii oraz broń z czasów II wojny światowej. Galeria mundurów z tego czasu dostępna będzie również w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Tam też, w trakcie Nocy Muzeów, odbędzie się premierowy pokaz nowego eksponatu muzeum – zabytkowej chorągwi polskiego Bractwa Różańca Świętego w Auberchicourt. Nowe dzieło zaprezentuje również Muzeum Okręgowe. W Domu Leona Wyczółkowskiego nastąpi uroczyste odsłonięcie obrazu artysty pt. „Baca”.

Nowymi atrakcjami przygotowanymi specjalnie na Noc Muzeów kusi również Muzeum Oświaty, które postanowiło zaprosić bydgoszczan w wyprawę do niezwykłego świata harcerstwa. Na placu za budynkiem przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4 w godz. 18:00-20:00 odbędzie się spotkanie pokoleń w gronie harcerskim – od zuchów po seniorów – pełne gier, muzyki, zabaw i opowieści. Natomiast w środku obiektu będzie można zobaczyć również eksponaty niezwiązane z harcerstwem. Goście będą mogli obejrzeć klasę lekcyjną z okresu XX-lecia międzywojennego czy skorzystać z symulatora Enigmy. Czasy XX-lecia międzywojennego będą szczególnie widoczne w Exploseum, gdzie odbywać się będą pokazy grupy inscenizacji historycznej. Wcześniejsze lata dominować będą na dziedzińcu Muzeum Kanału Bydgoskiego. Pojawią się tam repliki strojów noszonych w poszczególnych epokach począwszy od XVII wieku do XX wieku.

Pokazów nie zabraknie również w Muzeum Wodociągów, lecz w obiekcie przy ul. Gdańskiej prezentowane będą inne rzeczy. Co godzinę, od 17:00 do 1:00 odbywać się tam będą pokazy działania nowoczesnych urządzeń używanych w bydgoskich wodociągach podczas prac bieżących, awarii, budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Podczas prezentacji goście muzeum poznają wiele ciekawostek przekazywanych przez pracowników MWiK-u. Z wiedzy innych osób, wykształconych w swojej dziedzinie, będzie można skorzystać również w Muzeum Fotografii, gdzie odbywać się będą konsultacje. Każdy będzie mógł przyjść ze swoimi pracami i poznać opinie osób znających się na tym temacie oraz usłyszeć wskazówki co do dalszej pracy.

W większości miejsc wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00, a zakończy o 1:00 w nocy. Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów jest zamieszczony na stronie internetowej www.muzeum.bydgoszcz.pl


Powiązane treści