Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Noc Muzeów 2019 w Bydgoszczy: Znamy program!

Dodano: 13.05.2019 | 14:31

Na zdjęciu: Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić m.in. wystawy w spichrzach nad Brdą.

Fot. Stanisław Gazda

W sobotę, 18 maja odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Również w Bydgoszczy będzie można skorzystać z oferty darmowego zwiedzania wielu ciekawych miejsc. Poznaliśmy już program tegorocznej imprezy.

Noc Muzeów to jedyna taka noc w roku – podczas niej można za darmo odwiedzić różne muzea i instytucje kulturalne. Pierwsza tego typu impreza na świecie odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Od tego czasu akcja stała się ogólnoeuropejska i odbywa się w jednym terminie. W tym roku Europejska Noc Muzeów odbywa się 18 i 19 maja. Na liście polskich miast, które biorą udział w akcji, nie mogło zabraknąć Bydgoszczy. W sobotnią noc swoje podwoje otworzy 10 instytucji, które przygotowały moc atrakcji.

Bogatą ofertę wydarzeń z okazji Nocy Muzeów przygotowało Muzeum Okręgowe. W spichrzach nad Brdą o godzinie 17:00 do 18:30 zorganizowany zostanie warsztat, w którym najmłodsi będą mogli stworzyć swój własny komiks (uczestnictwo będzie symbolicznie płatne w ramach biletu eventowego za złotówkę – jeden bilet upoważnia do skorzystania ze wszystkich płatnych atrakcji Muzeum Okręgowego). Całkowicie bezpłatnie będzie można zwiedzić wystawę stałą „Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” oraz zobaczyć film o utraconych dziełach sztuki. Spichrze będą dostępne w godzinach od 17:00 do 24:00.

Noc Muzeów 2019 w Bydgoszczy: Znamy program!

Zobacz również:

Tomasz Izajasz i Muzeum Mydła z Medalami Kazimierza Wielkiego

W budynku przy ulicy Mennica 2 o godzinie 18:00 i 19:00 odbędzie się wydarzenie „Czy umiałbyś przetrwać w epoce kamienia?”, prezentujące jak można radzić sobie bez udogodnień współczesnego świata. Ponadto, w godzinach od 17:00 do 24:00 będzie można zobaczyć wystawy stałe, poświęcone Bydgoszczy i regionowi u zarania dziejów oraz w średniowieczu. W Europejskim Centrum Pieniądza o godzinie 19:00 odbędzie się prelekcja „Krótka historia polskiej monety”; od 17:00 do północy będzie można zwiedzać wystawy stałe – między innymi zobaczyć Skarb Bydgoski.

W Centrum Edukacji Muzealnej (Mennica 6) odbędą się warsztaty tworzenia perfum (start 17:00, 17:45, 18:30) oraz prelekcja dr Wojciecha Ślusarskiego o dawnej aptece „Pod Łabędziem” (godzina 20:00). Otwarta dla zwiedzających będzie też Galeria Sztuki Nowoczesnej oraz Dom Leona Wyczółkowskiego.

Na Noc Muzeów zaprasza też Exploseum. W tym roku pozostałości dawnej fabryki DAG będą otwarte dla gości aż do północy. O 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „KOMAR w warsztacie”, poświęconej legendarnym motorowerom produkowanych w bydgoskich zakładanych rowerowych „Romet”, a od 17:00 do 19:00 prezentacja obiektów szlaku TeH2o. Przez cały czas Nocy Muzeów będzie można samodzielnie zwiedzać obiekty dawnej fabryki i zapoznać się z procesem produkcji prochu i nitrogliceryny.

Jak co roku dostępne dla bydgoszczan będzie też (w godzinach 17:00 – 1:00) Muzeum Wojsk Lądowych przy ulicy Czerkaskiej. Poza możliwością zobaczenia wystawy czasowej i stałej, dotknięcia eksponatów i przebrania się w historyczne mundury, dużą atrakcją – zwłaszcza dla najmłodszych będzie zwiedzanie wnętrza czołgu T-72. Uruchomione zostaną też inne pojazdy znajdujące się w zbiorach MWL. – Udało nam się także zaprosić stowarzyszenie Retro-traktor z Golubia-Dobrzynia, by pokazali inne pojazdy historyczne. Dodatkowo przybędzie też grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W muzeum będzie też można pograć w strategiczne gry planszowe – podają przedstawiciele muzeum.

18 maja na zwiedzających czeka też Muzeum Fotografii w Bydgoszczy (odbędą się tam trzy wystawy), Muzeum Oświaty w Bydgoszczy przy Curie-Skłodowskiej 4 (poza wystawami stałymi otwartymi od 17:00 do 1:00 organizatorzy zaplanowali też wernisaż prac Natalii i Macieja Jelińskich „Poza wyobraźnią”) i Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW (Berwińskiego 4). – Uwadze polecamy mundury i pamiątki żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Jeśli ktoś jeszcze nie siedział w słynnej kabinie ciszy, niech w tym roku nadrobi zaległości – zachęca muzeum. Przy okazji wizyty w Muzeum Dyplomacji warto też odwiedzić pobliską Bibliotekę UKW – odbędzie się tam m.in. wernisaż wystawy o tworzeniu Muzeum Uniwersyteckiego UKW (jego otwarcie nastąpi w czerwcu).

W Noc Muzeów warto będzie wybrać się także do Muzeum Kanału Bydgoskiego przy Nowogrodzkiej 3. Tam będzie można zobaczyć makiety Kanału Bydgoskiego, Wyspy Młyńskiej z 1800 roku czy śluzy trapezowej oraz urządzenia hydrotechniczne. Muzeum na Okolu będzie otwarte od 17:00 do 24:00. Ciekawe pokazy szykuje też Muzeum Wodociągów: w Hali Pomp (Gdańska 242) o 17:00 i 20:00 odbędą się pokazy pracy i urządzeń ekip wodociągowych – zarówno tych z przeszłości, jak i nowoczesnego sprzętu używanego obecnie przez MWiK. O 18:30 zorganizowany zostanie pokaz łączenia rur ołowiem. Warto też zobaczyć ciekawą ekspozycję stałą, położoną w malowniczej okolicy zabytkowych budynków i Lasu Gdańskiego. Otwarta dla zwiedzających będzie też Wieża Ciśnień przy Filareckiej – od 17:00 do północy każdy może zobaczyć Bydgoszcz z perspektywy tarasu widokowego – a okazja, by wejść na szczyt wieży po zmroku nie zdarza się zbyt często!

Tradycyjnie do Nocy Muzeów włączyła się Galeria Miejska bwa. Od 18:00 do 1:00 będzie można zobaczyć wystawę malarstwa Aleksandry Simińskiej „Arche”, a od 20:45 do 22:00 odbędzie się warsztat polegający na tworzeniu własnych interpretacji dzieł wielkich malarzy. W godzinach od 18:00 do 22:00 w galerii przy Gdańskiej 3 na zwiedzających czeka wystawa Natalii Szymonik „Oswajanie codzienności”.

W akcji bierze też udział Muzeum Mydła i Historii Brudu. Za jedyne 10 złotych, od 19:00 do 23:30 co pół godziny będzie można w 20 minut poznać 5000 lat higieny za pomocą dotyku, słuchu i węchu. Muzeum przy Długiej 13-17 organizuje też strefę chilloutu, w której będzie można odpocząć i wziąć udział w konkursie. Na zwiedzanie obowiązuje rezerwacja miejsc: kontakt 52 515 70 15 lub warsztaty@muzeummydla.pl.