Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNoc muzeów 2021 w Bydgoszczy [PRZEWODNIK]
15.05.2021 | 10:38

Noc muzeów 2021 w Bydgoszczy [PRZEWODNIK]

Na zdjęciu: Sobota, 15 maja to Noc Muzeów w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Makowski

Już dziś świętować będziemy Noc Muzeów. Bydgoskie placówki przygotowały specjalną ofertę dla odwiedzających. Gdzie warto się wybrać?

Muzeum Okręgowe
Indywidualne zwiedzanie obiektów i wystaw w ramach  „Wieczoru w muzeum” możliwe będzie w godz. 18:00 – 22:00. Dodatkowo, tylko 15 maja na budynkach lub w oknach muzeum pojawią się tajemnicze znaki i kody, dzięki którym zwiedzający trafią do świata historii, sztuki i techniki.

Ponadto MOB zaprasza na spotkanie z Markiem Chełminiakiem, bydgoskim fotografem, którego wystawę można oglądać w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Początek spotkania właśnie w Galerii o godz. 18:00.

Barka Lemara
W godz. 20:30 – 22:00 co pół godziny rozpoczynać będzie się specjalna wachta, podczas której odczytana zostanie opowieść związana z dziejami żeglugi na Brdzie, Wiśle i innych rzekach. Po wysłuchaniu legendy – zwiedzanie barki w małych grupach.

Muzeum Wodociągów
Placówka będzie działać w wydłużonych godzinach otwarcia – wieża ciśnień od godz. 13:00 do 22:00, a Hala Pomp od 13:00 do 19:00. Wstęp do obiektów będzie darmowy, a zwiedzanie ma odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Od godz. 13:00 na muzealnym kanale YouTube odbędzie się transmisja na żywo prosto z „Pałacyku”. Najpierw Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego, opowie o historii Kanału, o działaniach, jakie zostały podjęte w celu zagospodarowania nowego obiektu, a także o współpracy bydgoskich muzeów. Od godziny 14:00 do 14:30 przedstawiciel Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, dr hab. inż. profesor uczelni Marek Macko porozmawia z organizatorami o wykorzystaniu nowoczesnych technologii przy tworzeniu aktualnej wystawy stałej w Hali Pom – modelowanie 3D i druk 3D oraz o współpracy między uniwersytetem a muzeum. Na zakończenie, od godziny 14:30 do 15:00, przedstawiciel Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy dr Jacek Cieściński przybliży aranżację zielono-niebieskiej infrastruktury w przestrzeni kulturalnej na przykładzie Muzeum Wodociągów oraz istotę i znaczenie przydomowego gromadzenia i zagospodarowania wód opadowych.

Muzeum Mydła i Historii Brudu
Placówka z ul. Długiej zaprasza na „Wielkie pranie u Państwa Misiów”. Goście nie tylko spotkają misie z ul. Długiej, ale też posłuchają ciekawostek związanych z praniem, poznają bydgoską historię Persila i zobaczą ekspozycję przygotowaną specjalnie na ten jeden wieczór. Odbywać będą się też warsztaty z produkcji proszku do prania. Ekologiczny, elegancko zapakowany produkt uczestnicy zabiorą ze sobą do domu.

Zwiedzanie i warsztaty odbywać się będą co godzinę o 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 i 23:00. Cena biletu na samo zwiedzanie to 10 zł, a pakiet na zwiedzanie i warsztaty kosztuje 17 zł. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 52 515 70 15.

Muzeum Komórek
Niedawno otwarte muzeum przy ul. Pomorskiej zaprasza na wszystkie swoje wystawy w godz. 18:00-23:00. Żeby mieć pewność wejścia, warto zarezerwować godzinę na stronie muzeumkomorek.pl. Bilet kosztuje 10 zł.  W przypadku wizyty zarówno w Muzeum Komórek, jak i Muzeum Mydła i Historii Brudu, można otrzymać drobny upominek.

Galeria Wspólna
Od godz. 18:00 do godz. 20:00 będzie można zwiedzać wystawę Piotra Gojowego pt. „Papier jako Materia Prima w grafice”. Jest to obszerna prezentacja twórczości grafika na co dzień związanego z Bydgoszczą i Toruniem. Na ekspozycji można zobaczyć prace z czterech serii, tworzonych na przestrzeni wielu lat — utrzymane w  groteskowej konwencji monotypie i wklęsłodruki, geometryczne litografie będące efektem eksperymentów z barwą oraz najnowszy cykl, w którym artysta ogranicza graficzny warsztat wyłącznie do papieru i prasy.

Muzeum Wojsk Lądowych
Przygotowano wirtualne zwiedzanie. Na gości czeka też konkurs muzealny z nagrodami. Szczegóły zwiedzania oraz pytania konkursowe można znaleźć na stronie muzeum na Facebooku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
4 miesięcy temu

I co jak niewolnicy musimy nosić maski w muzeum ?

Powiązane treści