Nocą na Starym Mieście nie kupisz alkoholu w sklepie. Park Kulturowy ma chronić estetykę serca Bydgoszczy
Dodano: 22.02.2021 | 11:34Na zdjęciu: Park Kulturowy Stare Miasto obejmie obszar Starego Rynku i przyległych ulic, a także m.in. Wyspę Młyńską, część ulicy Gdańskiej i plac Wolności.
Fot. Szymon Makowski
Podczas zaplanowanej na środę (24 lutego) sesji radni miasta mają przyjąć uchwałę o przekazaniu do zaopiniowania przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków projektu Parku Kulturowego Stare Miasto. To pierwszy w Bydgoszczy dokument, którego zadaniem będzie uregulowanie zasad dotyczących reklam, wymiany stolarki okiennej czy remontów elewacji. Na terenie Parku Kulturowego ma obowiązywać także zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych.
Park kulturowy to jedna z ustawowych form ochrony zabytków. To dodatkowe narzędzie, które uzupełnia miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w zakresie dbałości o estetykę miasta – zwłaszcza w sprawach, które nie mogą być nimi uregulowane. Obejmuje ono np. nakaz ochrony wartościowych detali architektonicznych – stolarki okiennej, drzwi czy ślusarskich zdobień elewacji. W ostatnich latach w Polsce powstało ponad 40 takich parków, m.in. w Krakowie, Poznaniu, we Wrocławiu czy w Zakopanem. Prace nad pierwszym w Bydgoszczy parkiem kulturowym rozpoczęły się już kilkanaście miesięcy temu – urząd miasta zaproponował, aby objął on obszar Starego Miasta oraz część Chwytowa, a także fragment Śródmieścia z ulicą Gdańską i Placem Wolności.
ZOBACZ GRANICE PARKU KULTUROWEGO STARE MIASTO
– To stosunkowo nowa, ale coraz bardziej popularna forma ochrony zabytków, która ma na celu ochronę szeroko pojętego krajobrazu kulturowego, którego pewne cechy lokalne wyróżniają go w przestrzeni miasta. Są to sprawdzone działania, które przynoszą wymierne korzyści – mówił podczas konferencji prasowej Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.
Jak informowaliśmy w ubiegłym roku, wybór takich granic parku kulturowego uzasadniano tym, że w jego skład wejdą obszary objęte planami miejscowymi – uchwalenie parku kulturowego automatycznie uniemożliwia bowiem wydawanie decyzji o warunkach zabudowy (czyli decyzji o budowie obiektów bądź o innych robotach budowlanych na obszarach nieposiadających MPZP). Pierwotnie obszar parku miał obejmować tylko Stare Miasto, ale po negocjacjach MPU z miejskim konserwatorem zabytków udało się go poszerzyć o część ulicy Gdańskiej wraz z placem Wolności.
Uchwała w sprawie utworzenia parku kulturowego zawiera szereg ograniczeń i zakazów dotyczących formy i sposobu sytuowania reklam, obiektów małej architektury, ogródków gastronomicznych, urządzeń infrastrukturalnych, a także regulacji dotyczących sposobu korzystania z zabytków, w tym prowadzenia robót budowlanych oraz profilu działalności usługowej. Na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto będzie obowiązywał zakaz wymiany zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej na współczesną plastikową, a także stosowania płytek ceramicznych na stopniach wejściowych, które nie współgrają z historyczną zabudową. Należy powrócić do takich materiałów, jak naturalny kamień czy drewno.
– Zależy nam, aby zachować ten historyczny detal – stolarkę okienną i drzwiową, balustrady, detal architektoniczny. Wszystko powinno stanowić harmonijną całość, o którą należy zadbać i którą należy chronić, bo stanowi to wartość danej zabudowy historycznej – mówiła dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska. W uchwale znalazły się także wymogi odnośnie wyglądu skrzynek technicznych czy ogródków gastronomicznych – wszystko po to, by w centrum nastąpiła oczekiwana poprawa jakości przestrzeni publicznej.
Zapisy uchwały o Parku Kulturowym zakładają też stosowanie w sercu miasta odpowiednich wzorów chodników – tzw. bydgoskiego, czyli dużych płyt układanych w karo lub dużych płyt granitowych lub kamiennych układanych w poprzek. Przykładem powrotu do przedwojennego ułożenia w karo są ciągi piesze przy wyremontowanej w ostatnich latach ulicy Cieszkowskiego. Na prezentacji, przygotowanej przez Miejską Pracownię Urbanistyczną widzimy, że po przyjęciu uchwały w obszarze parku zakazane będzie stosowane drobnej kostki kamiennej, która znajduje się na ulicy Gdańskiej czy Focha. Otwiera to drogę do podjęcia przez miasto inicjatywy, popieranej przez wielu mieszkańców, której celem jest przebudowa chodników na ulicy Gdańskiej.
Zobacz również:
Lokale w centrum Bydgoszczy mają nowe, estetyczne szyldy
W projekcie uchwały znajdują się regulacje dotyczące reklam. Zakazują one stosowania określonych nośników reklamowych i określają konkretne wytyczne dla szyldów – w jaki sposób i w którym miejscu powinny być mocowane do budynków, a także jaką powinny mieć formę. – Szczególną uwagę zwróciliśmy na reklamy, które stanowią istotny element kształtowania ładu przestrzennego w naszym mieście. Oczywiście każdy przedsiębiorca ma prawo do szyldu, ale ograniczamy je do dwóch elementów. W przypadku remontu kamienic odchodzimy też od mało estetycznych siatek budowlanych, na których widać wielkie reklamy firm budowlanych. Chcemy, by na siatce odwzorowana była remontowana kamienica – przekonywał Marek Iwiński, plastyk miejski.
Uchwała o Parku Kulturowy Stare Miasto wprowadzi też zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mając na uwadze skargi mieszkańców, urzędnicy umieścili w uchwale zapis o zakazie sprzedaży alkoholu w sklepach położonych na terenie parku kulturowego w godz. 22:00-6:00. W obrębie parku niedozwolona będzie też działalności usługowa o charakterze erotycznym i handel odzieżą używaną w lokalach eksponowanych od strony przestrzeni publicznej (z wyjątkiem handlu odzieżą indywidualnie wycenianą i eksponowaną na wieszakach i manekinach).
Z terenu parku miałyby zniknąć wszystkie obiekty nietrwale związane z gruntem – kioski (z wyjątkiem tych przeznaczonych do sprzedaży kwiatów o indywidualnej, stylizowanej formie zgodnej z historycznym charakterem przestrzeni miejskiej), pawilony, stragany czy kontenery. Projekt uchwały określa też zasady funkcjonowania ogródków gastronomicznych (wyposażenie, zieleń itp.). Celem tych zapisów jest uporządkowanie przestrzeni.
Radni będą debatować nad uchwałą w sprawie przekazania do zaopiniowania projektu parku kulturowego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w najbliższą środę (24 lutego). Po jej przyjęciu właściciele, zarządcy, bądź inne osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości, będą zobowiązani do dostosowania się do jej przepisów w ciągu 18 miesięcy od daty jej wejścia w życie. W tym celu będą musieli np. dokonać demontażu zakazanych kiosków czy szyldów reklamowych. Jeśli właściciele budynków bądź gruntów położonych na terenie parku naruszą przepisy uchwały i nie zareagują na wezwanie do przykładowo usunięcia nieestetycznej reklamy, prezydent Bydgoszczy na mocy ustawy o ochronie zabytków podejmie czynności mające na celu ich ukaranie. Uchwała wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024