Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu i poprawa estetyki. To cele Parku Kulturowego Stare Miasto

Dodano: 30.09.2021 | 10:47

Na zdjęciu: Park kulturowy obejmie obszar Starego Miasta oraz część Chwytowa, a także fragment Śródmieścia z ulicą Gdańską i Placem Wolności..

Fot. Szymon Makowski

Stare Miasto i część Śródmieścia będą objęte dodatkową formą ochrony. Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę o utworzeniu parku kulturowego. 

Uchwała o Parku Kulturowym Stare Miasto to pierwszy w Bydgoszczy dokument, którego zadaniem będzie uregulowanie zasad dotyczących reklam, wymiany stolarki okiennej czy remontów elewacji. Jego celem jest ochrona krajobrazu kulturowego oraz zachowanie wyróżniającego się średniowiecznego założenia miejskiego, z czytelnym układem urbanistycznym miasta lokacyjnego, fragmentami obwarowań, czytelną siatką ulic i z bogatym zasobem budynków o wartości historycznej wpisanych do rejestru lub do ewidencji zabytków.

Park Kulturowy obejmuje całe Stare Miasto znajdujące się pomiędzy Wałami Jagiellońskimi, Bernardyńską i Brdą, a także Wyspę Młyńską oraz nadrzeczne tereny Chwytowa z licznymi przykładami zabytkowej architektury poprzemysłowej. – Północną część parku stanowi rejon ulicy Gdańskiej i przyległego Placu Wolności z parkiem Kazimierza Wielkiego. Jest on założeniem urbanistycznym również wyróżniającym się w krajobrazie Śródmieścia. Stanowi reprezentacyjny rejon, którego walory podkreśla znaczący udział zabytkowych – rejestrowych lub ewidencyjnych kamienic, sąsiedztwo parku im. Kazimierza Wielkiego, stanowiącego zabytkowe założenie parkowe wpisane do ewidencji zabytków, Pomnika Wolności oraz dominująca sylwetka Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy – wyjaśnia Urząd Miasta Bydgoszczy.

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu i poprawa estetyki. To cele Parku Kulturowego Stare Miasto

Zobacz również:

Więcej o Parku Kulturowym Stare Miasto

Uchwała w sprawie utworzenia parku kulturowego zawiera szereg ograniczeń i zakazów dotyczących formy i sposobu sytuowania reklam, obiektów małej architektury, ogródków gastronomicznych, urządzeń infrastrukturalnych, a także regulacji dotyczących sposobu korzystania z zabytków, w tym prowadzenia robót budowlanych oraz profilu działalności usługowej. Na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto będzie obowiązywał zakaz wymiany zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej na współczesną plastikową, a także stosowania płytek ceramicznych na stopniach wejściowych, które nie współgrają z historyczną zabudową. Należy powrócić do takich materiałów, jak naturalny kamień czy drewno.

W regulacjach dotyczących robót budowlanych uwzględniono także potrzebę zadbania o wizerunek nawierzchni chodników położonych w granicach parku kulturowego, określając wymóg odtworzenia historycznej, charakterystycznej dla Bydgoszczy stylistyki nawierzchni poprzez zastosowanie wielkowymiarowych płyt kamiennych lub płyt chodnikowych oraz drobnowymiarowej kostki kamiennej – dodają urzędnicy.

Uchwała o Parku Kulturowym Stare Miasto zawiera też regulacje dotyczące reklam. Zakazują one stosowania określonych nośników reklamowych. W dokumencie przedstawiono konkretne wytyczne dla szyldów – w jaki sposób i w którym miejscu powinny być mocowane do budynków, a także jaką powinny mieć formę. Uchwała zawiera również szczegółowe regulacje w zakresie lokalizacji, formy i wyposażenia ogródków gastronomicznych oraz zasad prowadzenia działalności artystycznej i kulturotwórczej w przestrzeni publicznych ulic i placów. W zapisach uchwały zawarto także regulacje dotyczących zasad lokalizacji obiektów handlu ulicznego np. kiosków sprzedaży kwiatów, prasy, stoisk handlowych itp.

Na terenie Parku Kulturowego ma obowiązywać także zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym oraz zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach 22:00 do 6:00. Jak przyznają urzędnicy, wprowadzenie tych zakazów i ograniczeń zostało podyktowane ważnym interesem publicznym, służącym ochronie krajobrazu kulturowego „wizytówki Bydgoszczy”, jaką jest Stare Miasto. – Istotnym czynnikiem jest również zapewnienie bezpieczeństwa, komfortu przebywania i poruszania się w obrębie jego granic, a także utrzymanie odpowiedniego standardu czystości, gwarantującego właściwy odbiór i estetykę wszystkich elementów zagospodarowania przestrzeni – czytamy w komunikacie ratusza. Alkohol będzie można rzecz jasna nabyć w lokalach gastronomicznych.




Przyjęta wczoraj (29 września) uchwała wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od tej daty właściciele, zarządcy, bądź inne osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości, będą zobowiązani do dostosowania się do jej przepisów w ciągu 18 miesięcy od daty jej wejścia w życie. W tym celu będą musieli np. dokonać demontażu zakazanych kiosków czy szyldów reklamowych. Jeśli właściciele budynków bądź gruntów położonych na terenie parku naruszą przepisy uchwały i nie zareagują na wezwanie do przykładowo usunięcia nieestetycznej reklamy, prezydent Bydgoszczy na mocy ustawy o ochronie zabytków podejmie czynności mające na celu ich ukaranie.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
3 lat temu

Waznym interesem publicznym……. a czy konsultowano to z publika ?

Marek
Marek
3 lat temu

niezłe bujdy, tu zamkniemy, tam zamkniemy, tu urzędas pogrzebie łapą. tu nie metropolia, tu wiocha zabita dechami i kazdy biznes jest pożądany.

kargin
kargin
2 lat temu

Ale to przecież normalne, że ludzie będą szukać na to wszystko innych sposobów. Choćby taki destylator – https://alembik.eu/146-destylatory-do-bimbru-aparatura-do-bimbru i robienie alkoholu samodzielnie. Wiadomo, że to nie jest proste, ale raczej kierunek będzie właśnie taki.