Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaFOTORELACJEGalerieNowa hala Remondisu otwarta. Dzięki niej skończą się przykre zapachy [ZDJĘCIA]
18.11.2024 | 19:00

Nowa hala Remondisu otwarta. Dzięki niej skończą się przykre zapachy [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

Po roku prac i latach przygotowań, Remondis Bydgoszcz oddaje do użytku nową, zhermetyzowaną halę instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Dzięki niej mieszkańcy Siernieczka i pozostałych osiedli przestaną czuć prace toczące się przy ulicy Inwalidów. To dzięki ich determinacji doszło do realizacji inwestycji wartej prawie 50 milionów złotych. Bydgoska inwestycja jest jedną z największych w historii grupy REMONDIS w Polsce.

Nowoczesna instalacja do biologiczno-mechanicznego przetwarzania odpadów powstała na terenie bydgoskiego zakładu Remondisu w przeciągu 12 miesięcy. Łączna powierzchnia hal stanowiących całość inwestycji to 12 tysięcy mkw. Dzięki temu cały proces przetwarzania będzie przebiegał wewnątrz obiektów: od rozładunku przez przesiewanie i przetwarzanie.

Sercem instalacji jest zaawansowany system oczyszczania powietrza wyposażony w czterokomorowy filtr biofiltra biologicznego, system podciśnienia, odpylania i wentylacji. Hala została też wyposażona w system przeciwpożarowy składający się ze hydrantów, klap do wody i detekcję – mówił Marcin Dobiegała, prezes zarządu Remondis Bydgoszcz. Hale są podzielone według funkcji: wydzielono magazyny m.in. dla odpadów spożywczych z odpowiednim odpływem, miejsce na pryzmy z odpadami biodegradowalnymi – z nich powstaje Revita, czyli polepszacz gleby. Dumą bydgoskiego oddziału będzie hala przesiewania i odpylania wyposażona już w nowe maszyny wytwarzające polepszacz, a także system odpylania złożony z dwóch wielkich komór oczyszczających powietrze z pyłu i wspomniany czterokomorowy biofiltr.

Inwestycja przy Inwalidów była wyczekiwana od lat przez mieszkańców – przede wszystkim Siernieczka, którzy najbardziej odczuwali sąsiedztwo zakładu. W 2019 roku zablokowali ulicę Fordońską, by zwrócić uwagę urzędników i władz Remondisu na uciążliwości. Od tego momentu rozpoczęła się procedura, której efektem jest oddana dziś (18 listopada) inwestycja. – To efekt partycypacji społecznej i dobrej współpracy z mieszkańcami – podkreślała dziś Małgorzata Gotowska, członek zarządu Remondis Bydgoszcz.

Pierwsze spotkania pomiędzy mieszkańcami Siernieczka a spółką nie były łatwe, ale z czasem współpraca stała się coraz lepsza. Powstała rada społeczna, pełniąca funkcję doradczą i monitorującą. Podczas otwarcia władze Remondisu dziękowali swoim sąsiadom za determinację, cierpliwość i kredyt zaufania. Mieszkańcy uczestniczyli m.in. w wyjeździe studyjnym, na którym pokazano podobną instalację.

Serdecznie gratuluję inwestycji. Dziękuję – szczególnie pani Małgorzacie, która z nami współpracowała i wychodziła nam naprzeciw. Mam nadzieję, że od dzisiaj nie będziemy w tematach smrodu, ale będziemy utrzymywać kontakty. Oby było lepiej – podkreślił Maciej Charczuk, członek rady społecznej. Wicewojewoda Michał Koniuch przypomniał, że spory wkład finansowy w inwestycje miał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przeznaczył na nią 40 milionów złotych. – Mam nadzieję, że realnie wpłynie ona na poprawę środowiska. To szczególnie istotny projekt, który stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkańców Siernieczka i okolicznych osiedli – dodał.

Poseł Norbert Pietrykowski podkreślił, że nowa hala to dowód na przedsiębiorczość. – Przez ponad 20 lat byłem prezesem dużej spółki. Tylko przedsiębiorczość i ludzie czynu powodują, że w naszym kraju jest lepiej – ocenił parlamentarzysta. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski przekonywał, że pomimo okresu pandemii samorząd województwa robił wszystko, by ułatwić Remondis cały proces inwestycyjny. – Współpraca była znakomita. W Bydgoszczy przestał unosić się zły zapach – uzupełnił. – Mieszkańcy potrafili się zintegrować – dodała wiceprezydent Bydgoszczy Anna Mackiewicz, broniąc jednak urzędu przez zarzutami bierności w tej sprawie.

Prezes generalnego wykonawcy zadania, czyli bydgoskiej firmy Ebud Tomasz Nowak podkreślił, że w rok po podpisaniu umowy na realizację udało się uzyskać pozwolenie na użytkowanie hal; wcześniej na terenie Remondisu wykonano rozbiórki. – Prace odbywały się na czynnym obiekcie. Mierzyliśmy się z problemami wykonawczymi i projektowymi, presją społeczną ale udało się. Dziękuje władzom Remondisu za tak silną współpracę między inwestorem a wykonawcą, dzięki czemu wspomniane problemy rozwiązywaliśmy na bieżąco – przyznał. W uroczystości uczestniczyli także m.in. Komendant Miejski PSP w Bydgoszczy st. bryg. Tomasz Czajka, radny Tomasz Hoppe czy przedstawiciele innych firm z branży, np. ProNatury.