Nowa jakość na bydgoskich boiskach. Piłkarze wrócą na odnowione murawy
Dodano: 16.04.2020 | 12:28Na zdjęciu: Prace wykonano między innymi na bocznym boisku Chemika.
Fot. nadesłane
Przerwa w rozgrywkach piłkarskich nie oznacza, że na bydgoskich boiskach nic się nie dzieje. W ostatnich tygodniach murawy trzech bydgoskich klubów zostały poddane zabiegom pielęgnacyjnym wykonanym przez firmę Grubex.
Od nowego roku miejskimi obiektami zarządza Bydgoskie Centrum Sportu. Nowo powołana spółka zajmuje się między innymi murawami na bydgoskich stadionach piłkarskich. Opiekę nad nimi powierzono firmie Grubex z Białych Błot. – Zajmujemy się pielęgnacją i renowacją boisk trawiastych w całej Polsce. Dzisiaj coraz więcej klubów chce mieć zdrową i dobrze prezentującą się murawę, bo to właśnie boiska stały się wizytówkami klubów zarówno ekstraklasy, jak i z najniższych lig – mówi kierujący firmą Arkadiusz Krawczyk.
Grubex rozpoczął zabiegi pielęgnacyjne na murawach bydgoskich klubów już w marcu. Prace wykonano na boiskach głównych Chemika, Gwiazdy oraz Polonii, a także na boiskach treningowych przy ul. Glinki i Bronikowskiego. Na wszystkich obiektach przeprowadzono zabiegi aeracji wgłębnej, piaskowania, włókowania i nawożenia.
Podczas aeracji wydrążono w glebie otwory w celu jej napowietrzenia oraz zwiększenia dostępności składników odżywczych i wody. – W ten sposób murawa ma się zagęścić, a system korzeniowy wzrasta i wzmacnia się. Efektem jest równy i gęsty trawnik. Zabieg ten pomaga także wyeliminować nierówności płyty boiska – wyjaśnia Krawczyk. Utworzone w ten sposób otwory zostały później wypełnione podczas przeprowadzonego przez Grubex piaskowania.
Następnie dzięki włókowaniu wyczesano trawnik z obumarłych źdźbeł, poprawiając wentylację, a płyta boiska została wygładzona. – Zabieg ten wykonuje się również w celach estetyczno–wizualnych. Źdźbła trawy podnoszą się, dzięki czemu trawnik lepiej wygląda – tłumaczy Krawczyk. Do włókowania, w zależności od pożądanego efektu, stosuje się szczotki lub włókę siatkową.
Wiosenne nawożenie przeprowadzono, aby pobudzić trawnik do wzrostu. Grubex wykonuje je minimum trzy razy w roku – także w środku sezonu, aby podtrzymać dobrą kondycję murawy i jesienią, aby przygotować trawę do zbliżającej się zimy. – Częstsze nawożenie uwarunkowujemy indywidualnie w zależności od wyników badań i panujących warunków atmosferycznych np. suszy – mówi Krawczyk.
Łącznie prace wykonano na ponad 47 tys. metrów kwadratowych muraw, na których rozrzucono 150 ton piasku i wysypano 925 kg nawozu. – Zabiegi przeprowadziliśmy na profesjonalnych maszynach przeznaczonych typowo do boisk trawiastych i pól golfowych. Po każdym z nich nasi eksperci doradzili, jak na co dzień pielęgnować trawę, aby zachować ją w jak najlepszej kondycji – wyjaśnia Krawczyk.
Przeprowadzone prace były pierwszym etapem wiosennych zabiegów. Kolejne działania mają odbyć się za trzy tygodnie, ale – jak zapewniają przedstawiciele białobłockiej firmy – pierwsze efekty już widać. – Po powrocie na boisko piłkarze na pewno zauważą skutki naszych prac – mówi Krawczyk.
Ze szczegółami prac wykonywanych na boiskach można zapoznać się na stronie www.grubex.pl. Zdjęcia i nagrania prezentowane są również na fanpage’u firmy na Facebooku.