Bydgoszcz
24C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 25 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNowa przestrzeń dla Muzeum Okręgowego. Zakończył się remont i rozbudowa gmachu przy Gdańskiej [ZDJĘCIA]
muzeum okręgowe bydgoszcz
29.03.2021 | 14:07

Nowa przestrzeń dla Muzeum Okręgowego. Zakończył się remont i rozbudowa gmachu przy Gdańskiej [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Inwestycja objęła remont konserwatorski gmachu przy Gdańskiej 4, ale też jego rozbudowę o nową część wystawienniczą.

Fot. Tomasz Koss/mat. prasowe

Muzeum Okręgowe wraca do budynku przy ulicy Gdańskiej 4. Wraz z początkiem 2021 roku zakończył się remont i rozbudowa zabytkowego gmachu. Placówka jest już otwarta, ale na razie można ją zwiedzać wyłącznie online.

Remont gmachu muzeum w centrum Bydgoszczy rozpoczął się w 2018 roku. Inwestycja składała się z 2 etapów – pierwszy dotyczył remontu i przebudowy budynku wraz z adaptacją jego strychu na część wystawienniczą, drugi objął natomiast remont i rozbudowę obiektu. Poza odnowieniem zabytkowego obiektu, w ramach rozbudowy wzniesiono nową część muzeum: przeszklona, prosta bryła, nawiązująca kształtem do dachu zabytkowej fasady oraz spichrzów nad Brdą powstała pomiędzy dawną „Drukarnią” i istniejącą częścią MOB.

Remont muzeum formalnie zakończy się 31 marca – termin został przedłużony m.in. z uwagi na odkrycia dokonane w zabytkowym budynku czy problemy z dostawą materiałów, będące efektem pandemii koronawirusa. Prace budowlane zakończyły się jednak na przełomie 2020 i 2021 roku – zimą dokonywano odbiorów technicznych. Całkowity koszt projektu to 27 milionów złotych, z czego 14 milionów pokryło unijne dofinansowanie.

Ciesze się, że ten budynek będzie jednym z głównych miejsc prezentacji zbiorów muzeum. Liczę, że stanie się ośrodkiem wymiany myśli – mówi dyrektor Muzeum Okręgowego Wacław Kuczma. Pierwszą wystawą w nowej przestrzeni jest ekspozycja „Obrazy Nie-/Rzeczywistości”, powstała głównie w oparciu o zbiory własne MOB. – Zaprezentowany zestaw prac wskazuje założenia formalne, treściowe i stylistyczne poszczególnych kierunków, tendencji i nurtów plastyki polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat – czytamy w opisie wystawy. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia, na ten moment można ją oglądać online.

Zrewitalizowany obiekt przy ulicy Gdańskiej ma w najbliższym czasie zyskać kolejne atrakcyjne ekspozycje. – Chcemy też zagospodarować pozostałe przestrzenie: znajdą się w nich m.in. obrazy przekazane przez Leonarda Pietraszaka i jego żonę Wandę – oznajmił Kuczma. Dyrektor MOB chce także, aby w odnowionym gmachu przy ulicy Gdańskiej 4 do końca 2021 roku znalazła się ekspozycja prezentująca Skarb Bydgoski. Do tej pory kosztowności, odkryte w katedrze bydgoskiej były prezentowane na Wyspie Młyńskiej.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
2 miesięcy temu

Może być i oby długo służył .

Powiązane treści