Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa sortownia ProNatury zaprezentowana. „Znowu wchodzimy do ekstraklasy”

Dodano: 18.01.2024 | 21:11

Na zdjęciu: W czwartek zaprezentowano nową sortownię ProNatury.

Fot. mat. prasowe

Prace przy budowie nowej sortowni odpadów ProNatury zostały zakończone. To druga, po Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów, największa inwestycja bydgoskiej spółki. Protokół odbioru końcowego podpisano pod koniec ubiegłego roku.

Dzięki tej inwestycji Bydgoszcz ma jeszcze skuteczniej odzyskiwać surowce wtórne i zmniejszyć ilość odpadów komunalnych podlegających składowaniu. Realizacja kosztowała ponad 89 mln zł netto, z czego 41 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Aż trudno uwierzyć, że minęło prawie 9 lat, od kiedy w 2015 r. zakończyliśmy budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Mówiliśmy wtedy odważnie, że Bydgoszcz weszła do tzw. ekstraklasy branżowej, będąc jednym z pierwszych polskich miast, w których udało się „domknąć” system gospodarki odpadami, za sprawą ekoelektrociepłowni zasilanej odpadami. Dziś efekty działania tej instalacji są nie tylko odczuwalne w postaci sprawnie działającego systemu, ale pozwoliły także na ambitne planowanie dalszego rozwoju. I właśnie takim kluczowym projektem dla miasta, ale także realizującym zapisy strategii rozwoju spółki jest zrealizowana właśnie inwestycja – mówi prezes ProNatury Konrad Mikołajski.

W dniu podpisania protokołu odbioru końcowego dostawca maszyn i urządzeń (SUTCO) oraz wykonawca robót budowlanych (EBUD) przekazali spółce stosowne dokumenty niezbędne do korzystania z wynalazków chronionych patentami lub innych praw własności przemysłowej objętych ochroną, w zakresie potrzebnym do eksploatacji i utrzymania przedmiotu umowy.

– Mieliśmy pewne przesunięcia w realizacji projektu już na etapie przetargów, głównie z uwagi na pandemię i wojnę w Ukrainie. Jednak zarówno wykonawca robót budowlanych, jak i dostawca technologii efektywnie współpracowali, dzięki czemu sprawnie przebiegła faza tzw. rozruchów – mówi wiceprezes ProNatury Jarosław Bańkowski.

Instalacja do sortowania umożliwia m.in. poddawanie sortowaniu odpadów selektywnie zbieranych o różnym składzie morfologicznym oraz różnym udziale odpadów niepożądanych z zachowaniem zgodnego z założeniami wydzielenia poszczególnych frakcji materiałowych kształtującym się na najwyższym możliwym poziomie ich zawartości w strumieniu odpadów podawanych w obszar działania poszczególnych separatorów.

– To ponownie „wejście do ekstraklasy branżowej”, tym razem w aspekcie sortowania. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Bydgoszcz dzisiaj ma jedną z najnowocześniejszych linii sortowniczych w Polsce. Chciałbym w tym miejscu podziękować NFOŚiGW w Warszawie, wykonawcom oraz pracownikom spółki zaangażowanym w realizację tej inwestycji. Mogę także zapewnić Państwa, że nie jest to nasze ostatnie słowo. Spółka ProNatura dąży do maksymalnego wykorzystania swojego potencjału dla rozwoju Bydgoszczy – dodaje Mikołajski.

Łączna długość 165 przenośników taśmowych to ponad 1,5 km, a stalowe konstrukcje wsporne ważą łącznie ok. 500 ton. W ramach inwestycji zamontowano także jedno z większych w Polsce sit bębnowych o długości ponad 18 metrów.

– To duże wzmocnienie sprzętowe i technologiczne, które pozwoli nam osiągać wyniki nawet na poziomie 90 procent skuteczności w odzyskiwaniu poszczególnych frakcji – wyjaśnia Bańkowski.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments