Bydgoszcz
11C
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 12 • L 9
16C
Pon
16C
Wt
12C
Sr
12C
Czw
14C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowa tablica na UTP odsłonięta. Rektor: „Oddajemy cześć zmarłym studentom” [ZDJĘCIA]
UTP_tragedia_rocznica_głaz_fot (11)
15.10.2017 | 15:03

Nowa tablica na UTP odsłonięta. Rektor: „Oddajemy cześć zmarłym studentom” [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Tablica pojawiła się na ustawionym w zeszłym roku "głazie pamięci".

Fot. Paweł Wróblewski

W połowie października dwa lata temu w jednym z budynków Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy odbyła się impreza inaugurująca rok akademicki, podczas której zginęło troje studentów. W niedzielne popołudnie pracownicy uczelni oraz rodzice i przyjaciele tragicznie zmarłych osób spotkali się, by oddać im cześć.

Spotkanie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 12:00 przy tzw. głazie pamięci umieszczonym pomiędzy budynkami 2.1 i 3.1. na terenie kampusu UTP. Jako pierwszy głos zabrał rektor uczelni prof. Tomasz Topoliński, który w kilku zdaniach przypomniał o tych dramatycznych momentach. – Czas zmienia trochę punkt widzenia, spojrzenia na to, co się stało. Zacierają się pewne szczegóły i zaczynamy myśleć w kategoriach bardziej ogólnych. Kierownictwo uczelni chce jednak, by te szczegóły nie zatarły się. Stąd chcemy, by na tym kamieniu pojawiła się płyta, gdzie imiona i nazwiska tych młodych ludzi zostaną zapisane i nie powinny zniknąć  z pamięci – mówił rektor.

Odsłonięcie wspomnianej tablicy było głównym celem niedzielnego spotkania. Czynność tę poprzedziła jeszcze modlitwa poprowadzona przez księdza. Duchowny przedstawił też krótkie rozważania na temat życia, śmierci i spotkania z Bogiem oraz pobłogosławił tablicę i obelisk. Uczestnicy obchodów wspólnie odmówili Anioł Pański oraz dziesiątkę różańca świętego. Oczywiście nie zabrakło też zapalenia zniczy i złożenia kwiatów.

Przypomnijmy, że w bydgoskim Sądzie Okręgowym trwa proces w sprawie tragicznych wydarzeń z 2015 roku. Na ławie oskarżonych siedzą cztery osoby. CZYTAJ WIĘCEJ


Powiązane treści