Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
61% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 0 • L -1
0C
Czw
1C
Pt
2C
Sob
4C
Nd
3C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowa wizytówka Bydgoszczy. Budujemy coraz wyżej [WIZUALIZACJE]
Nordic Astrum
16.10.2016 | 15:17

Nowa wizytówka Bydgoszczy. Budujemy coraz wyżej [WIZUALIZACJE]

Niemal gotowy Nordic Haven, a w kolejce: River Tower, Nordic Astrum i Arkada Business Park - to lista wysokościowców, które mają odmienić oblicze miasta nad Brdą.

Na zdjęciu: Nordic Astrum stanie na działkach na Babiej Wsi.

Fot. Nordic Development

Kończą się prace w najwyższym budynku miasta. Nordic Haven będzie dzierżył palmę pierwszeństwa jednak jeszcze tylko przez dwa lata, bo właśnie tyle czasu ma zająć wznoszenie River Tower. W Bydgoszczy zapanowała moda na drapacze chmur, nie tylko mieszkalne, ale też biurowe.

W wysokościowcu przy ulicy Grottgera, wyróżniającym się kaskadową budową oraz dwoma wcięciami, wykańczane są klatki schodowe, części wspólne i mieszkania. – Z końcem listopada spodziewamy się pozwolenia na użytkowanie – mówi nam Natalia Siuzdak z Nordic Development.

Budowa 55-metrowego apartamentowca trwa już trzy lata, ale inwestor nie może żałować – wykupiono 87 ze 129 apartamentów (metraże od 32 do nawet 260 metrów kwadratowych), choć ceny oscylowały wokół 8-9 tys. zł za mkw. Trudno jednak dziwić się zainteresowaniu, gdy zobaczy się widok na Operę Nova lub Wyspę Młyńską.

Mieszkańcy ciekawe rzeczy znajdą też w samym budynku – cztery najniższe spośród osiemnastu kondygnacji zostaną przeznaczone na obiekty handlowo-usługowe takie jak biura, restauracja czy klub fitness. Na poprawę ich komfortu wpłynie też np. system sterowania oświetleniem czy ogrzewaniem za pomocą smartfona.

To właśnie Nordic Development zainicjował bydgoską modę na wysokie budowle. – Rozpoczęliśmy ten trend i kolejne firmy się zainteresowały, więc rzeczywiście Bydgoszcz idzie do góry – przyznaje Siuzdak.

Kolejny wysokościowiec Nordica powstanie na dwóch z działek, które deweloper otrzymał od miasta w rozliczeniu za Młyny Rothera. Nordic Astrum, bo tak będzie się nazywał, obecnie oczekuje na pozwolenie na budowę. Ma stanąć na terenach o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. mkw. w miejscu, gdzie dotąd ulokowany był parking pomiędzy obiektami UTP a Bydgoskim Klubem Wioślarek. W piętnastopiętrowym budynku znajdą się zarówno mieszkania, jak i lokale handlowo-usługowe.

Nordic Haven będzie najwyższym budynkiem w Bydgoszczy, ale ten tytuł ma dzierżyć jedynie przez dwa lata. Tyle ma bowiem zająć budowa River Tower, pod którą w czwartek, 13 października wmurowano kamień węgielny. Wcześniej firma Soletanche Polska wykonała palowanie i wzmocnienie terenu inwestycji, który przylega do rzeki Brdy.

65-metrowy apartamentowiec o konstrukcji podwójnej wieży powstanie przy ul. Toruńskiej, w sąsiedztwie budowanego lodowiska. Znajdzie się w nim ponad sto mieszkań o powierzchni od 40 do nawet 122 mkw., a także mające ponad 200 mkw. apartamenty. Ceny – nie dla wszystkich. Od 5,9 do nawet 7,9 tys. zł za metr kwadratowy. A to oznacza, że za najbardziej prestiżowy lokal trzeba będzie wyłożyć około 1,5 mln zł.

Znakiem rozpoznawczym River Tower ma być przylegająca do budynku marina. Według zapewnień dewelopera, w budynku znajdzie się również miejsce na siłownię oraz blisko 50-metrową strefę zabaw dla dzieci. – Chcemy, aby River Tower był dla Bydgoszczy tym, czym dla Gdyni jest Sea Towers, a dla Wrocławia – Sky Towerzapowiada prezes spółki KWK River Tower Waldemar Kapczyński. Ambitne plany inwestora początkowo zaskoczyły nawet prezydenta Rafała Bruskiego – Przyznam się, że początkowo nie wierzyłem. Nawet przyjechałem zobaczyć plac budowy, jak tylko usłyszałem, że inwestycja ruszyła – mówił prezydent podczas uroczystości symbolicznie inaugurującej uroczystość.

W drapaczach chmur można nie tylko mieszkać, ale też pracować. Rynek biurowy w ostatnich latach rozwijał się dynamicznie np. w Trójmieście i Wrocławiu, a Bydgoszcz pozostawała w tyle stawki. Zmienić ma to powstający przy rondzie Fordońskim Arkada Business Park, w którym zatrudnienie może znaleźć dwa tysiące osób.Dostrzegamy razem z konkurencją duże zapotrzebowanie na kompleksy biurowe. W Bydgoszczy rynek dopiero raczkuje, ale mamy nadzieję, że w najbliższych latach odnotujemy duży rozwój – twierdzi Jakub Tomasik z grupy Arkada Holding.

Budowa najnowocześniejszego biurowca typu A w regionie ruszyła z początkiem września, gdy teren przekazano generalnemu wykonawcy – firmie Skanska. W pierwszym etapie powstanie 45-metrowy biurowiec mający dziesięć kondygnacji nadziemnych oraz dwie podziemne, a także oferujący 11 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu. Jedna trzecia z nich została już wynajęta. – Prowadzimy rozmowy z wieloma firmami, również zagranicznymi. Dotąd w Bydgoszczy nie brakowało kadr, ale dostępność biur była mniejsza. Chcemy odwrócimy ten trend – mówi Tomasik.

Gdy pierwszy biurowiec zostanie ukończony, mają ruszyć prace związane z budową drugiego, bliźniaczego. Arkada Business Park ma nie tylko dać pracę, ale też odmienić okolicę ronda Fordońskiego. Na terenie kompleksu znajdzie się pomnik przyrody, a inwestor utworzy drogę rowerową i chodnik z ronda do pobliskich bulwarów. W podziemiach powstanie parking na docelowo 300 miejsc, a na parterze – lokale handlowo-usługowe.

Wszystkie z powstających wysokościowców łączy rzeka, bo to właśnie tereny w okolicach Brdy wybierają inwestorzy. – Takie położenie sprawia, że muszą to być budynki najwyższej jakości architektonicznej, więc ich wygląd jest zawsze uzgadniany ze Społeczną Radą ds. Estetyki i Miejską Komisją Urbanistyczno-Architektoniczną. Wszystko po to, aby podkreślać walory Brdy i zachęcać bydgoszczan do spędzania nad nią jak najwięcej czasu – mówił w czwartek prezydent Bruski na terenie budowy River Tower. Obecny był tam także poseł Piotr Król, który również dostrzegł rolę powstających wysokościowców, zapowiadając: – Wkrótce nasze miasto będzie miało nową wizytówkę.


Powiązane treści