Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe kierunki studiów i interdyscyplinarne projekty. Dzięki współpracy uczelni

Dodano: 16.12.2016 | 18:53

Uczelnie publiczne z regionu sformalizowały swoją współpracę.

Na zdjęciu: Rektorzy podpisali list intencyjny w sprawie współpracy.

Fot. JW

Współdziałać, budować i wykorzystać potencjał, jakim dysponują uczelnie – taki cel przyświeca podpisanemu w piątek dokumentowi zakładającemu współprace pomiędzy publicznymi szkołami wyższymi w województwie kujawsko-pomorskim. Współpraca ma zaowocować powstaniem nowych kierunków oraz prowadzeniem interdyscyplinarnych projektów badawczych. 

Wspólne działanie zadeklarowało pięć uczelni: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku. Ich rektorzy w piątkowe przedpołudnie w budynku Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego podpisali list intencyjny. W uroczystości towarzyszyli również wojewoda Mikołaj Bogdanowicza i jego zastępca Józef Ramlau, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz prorektor ds. badań naukowych UMK prof. Jacek Kubica, który podkreślił, że współpraca uczelni już istnieje na wielu poziomach, lecz teraz zostanie formalnie zapisana.

Szkoły wyższe od kilku lat wspólnie przygotowują różne projekty, przeprowadzają badania, a przede wszystkim wymieniają się między sobą wiedzą i doświadczeniami. Dobrym przykładem jest współpraca bydgoskiego UTP z toruńskim UMK w prowadzeniu kierunku inżyniera biomedyczna realizowanego na kampusie w Fordonie. Takich form współdziałania ma być znacznie więcej. W planach jest utworzenie innych kierunków studiów realizowanych wspólnie między uczelniami. Są to: weterynaria, informatyka i biotechnologia.

Realizacje tych, jak i innych działań ma ułatwić pozyskanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do zdobycia jest około 2 mld zł. – Uczelnie będą chciały jak najlepiej wykorzystać te środki nie rywalizując o nie, lecz współdziałając – zapowiedział rektor UTP prof. Tomasz Topoliński.