Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe miejsca dla chorych na COVID-19 w szpitalach w regionie. Także w Bydgoszczy

Dodano: 27.10.2020 | 09:43

Na zdjęciu: Do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii trafią nowe łóżka dla chorych na COVID-19.

Fot. Szymon Fiałkowski

W województwie kujawsko-pomorskim powstanie kilkaset nowych miejsc dla chorych na COVID-19. Łóżka pojawią się w szpitalach podległych samorządowi województwa.

Informację o przygotowywaniu w trybie ekspresowym kilkuset miejsc dla chorych przekazał podczas poniedziałkowych obrad sejmiku marszałek Piotr Całbecki. 39 łóżek trafi do pawilonu oddziałów zakaźnych, który niedawno został w przyspieszonym trybie oddany do użytku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Organizacja oddziału covidowego rozpoczęła się w sobotę. Ponadto, w połowie listopada uruchomionych zostanie kolejnych 200 łóżek w innym pawilonie WSZ, przeznaczonym docelowo dla oddziałów psychiatrycznych. Wszystkie łóżka mają być wyposażone w moduły z instalacją dostarczającą tlen i sprężone powietrze.

36 nowych miejsc urząd marszałkowski planuje przygotować w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku, a kolejnych 100 – w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. – Najważniejsze jest to, że, z wyjątkiem Centrum Pulmonologii, są to wszystko nowe łóżka. Zależy nam, by nie zawieszać podstawowej działalności tych placówek – podkreślił marszałek Piotr Całbecki, dodając, że problemem może się okazać brak personelu medycznego.

Gdy w  ubiegłym tygodniu pytaliśmy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii o dostępność miejsc dla chorych, placówka dysponowała 40 łóżkami. Większość była zajęta. Kilkanaście dni temu Urząd Marszałkowski poinformował, że zakupionych jest lub zostanie 145 respiratorów do szpitali w całym regonie. Do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii planowano skierować 49 nowych maszyn.

W poniedziałek w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzono 525 nowych przypadków zakażeń koronawirusem – najwięcej w Bydgoszczy (54) i Toruniu (52). Zmarły trzy osoby. Od początku epidemii w regionie potwierdzono 14 182 przypadki zakażeń (Bydgoszcz – 2415, Toruń – 1890). Zmarły 154 osoby, a 2 893 wyzdrowiały. W kwarantannie przebywa obecnie 16 327 osób.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments