Nowe oblicze administracji skarbowej. Z siedzibą w Bydgoszczy
Dodano: 21.11.2016 | 17:12Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ma zacząć obowiązywać od marca 2017 roku.
Na zdjęciu: Politycy spotkali się w urzędzie marszałkowskim.
Fot. Stanisław Gazda
Od kilku miesięcy rząd pracuje nie tylko nad zmianami w edukacji, ale również nad reformą administracji skarbowej. Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ma zacząć obowiązywać od 1 marca 2017 roku. Dzisiaj do Bydgoszczy przyjechał podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, a zarazem szef Służby Celnej Marian Banaś, by opowiedzieć o nadchodzących zmianach.
Zapowiedziana reforma to pomysł posłów PiS-u, który ma zapewnić uszczelnienie i usprawnienie systemu podatkowego w Polsce. Głównym przedsięwzięciem jest skonsolidowanie służb podatkowych, skarbowych i celnych w jedną Krajową Administrację Skarbową (KAS) i podporządkowanie jej ministrowi finansów. Jej szefem ma być wiceminister finansów. Ustawa o Krajowej Administracji Sądowej została uchwalona podczas głosowania senatu odbywającego się 4 listopada. W najbliższym czasie ma zostać podpisana przez marszałka senatu oraz prezydenta. Koszt reformy to ok. 4 mln zł.
Główną siedzibą nowej Krajowej Administracji Skarbowej w naszym regionie będzie Bydgoszcz. Argumentem przemawiającym za wyborem naszego miasta jest funkcjonowanie tutaj Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast w Toruniu ma powstać regionalny Urząd Celno-Skarbowy. Zgodnie z założeniami reformy, skonsolidowanie służb i urzędów nie ma wpłynąć na wykonywane przez nich działania. Zadania mają być takie same. Zmienią się jedynie nazwy.
Powołanie KAS ma przede wszystkim zmniejszyć lukę podatkową w VAT, która na przestrzeni dziesięciu lat w naszym kraju wzrosła z 10% do 25% i jest o 10 punktów procentowych większa od średniej europejskiej. Wśród założeń reformy wymienia się również m.in. zmniejszenie szarej strefy. Pomóc w tym ma stworzenie jednej bazy informatycznej, zapewniającej szybszą analizę i wymianę informacji. Ponadto od marca 2017 ma być mniej kontroli i mają być one nieprzypadkowe. – Chcemy iść w kierunku sprzyjającym administracji dla przedsiębiorców, podmiotów – mówi szef Służby Celnej Marian Banaś. Natomiast posłanka Ewa Kozanecka wyjaśnia, że zwykli podatnicy nie odczują zmian. – W kontekście krajowej administracji skarbowej nie zmieni się nic dla zwykłego podatnika, czyli urzędy skarbowe będą nadal urzędami pierwszego kontaktu, będą informowały i służyły pomocą w wykonywaniu obowiązków podatkowych. Zwykły podatnik nie zauważy zmian – zapewnia Kozanecka.
Reforma zakłada również zmniejszenie zatrudnienia. Obecnie we wszystkich służbach uwzględnionych w reformie pracuje ok. 65 tys. pracowników w całej Polsce. Marian Banaś przekonuje, że w związku z wprowadzanymi zmianami nie będzie masowych zwolnień ludzi, lecz zakłada, że na emeryturę przejdą osoby, które mają już takie uprawnienia. Zapewnia również, że pracownicy urzędów skarbowych nie muszą martwić się przeniesieniem do innego miasta, a ich pensje zostaną podniesione.
W prace związane z ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej bardzo zaangażowany był poseł PiS-u z naszego regionu – Łukasz Schreiber. Docenił to nie tylko minister Marian Banaś, ale również koledzy z partii. Podczas dzisiejszej konferencji nie zabrakło gratulacji skierowanych do bydgoskiego posła, który swoje zachowanie podsumował jednym zdaniem: – Praca w sejmie powinna polegać przede wszystkim, tak ja uważam, na angażowaniu się w tego rodzaju inicjatywy – powiedział poseł PiS-u Łukasz Schreiber.
- Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego [PROGRAM] - 11 grudnia 2024
- 5 przykładów, jak fundusze europejskie zmieniają nasz region [ZDJĘCIA] - 11 grudnia 2024
- Dorsz, mintaj, a może miruna – jakie gatunki do ryby po grecku? - 10 grudnia 2024