Nowe plany Młynów Rothera. Wiosna pod znakiem młodzieży, spotkań literackich i rozmów
Dodano: 18.02.2025 | 16:28Na zdjęciu: Młyny Rothera na wiosnę będą pełne ludzi i wydarzeń!
Fot. mat. prasowe
Wiosna w Młynach Rothera upłynie pod znakiem wielu wydarzeń. Nie zabraknie spotkań z czołowymi autorami książek – m.in. z Jakubem Żulczykiem, warsztatów dla młodych, spotkań familijnych czy kreowania nowych inicjatyw.
Plany Młynów na najbliższe miesiące zostały przedstawione podczas wtorkowego (18 lutego) śniadania prasowego w kawiarni Nowe Miejsce. W „wiosennej ramówce” instytucji znalazły się propozycje dla młodzieży, miłośników literatury, filozofii, pracowników sektora kulturalnego i nie tylko. Młyny zwracają szczególną uwagę na najmłodsze pokolenie, oferując nie tylko uczestnictwo w wydarzeniach, ale także ich kreowanie. Jak można to zrobić? Wystarczy złożyć wniosek o mikrogranty młodzieżowe.
– Są one skierowane do osób uczących się lub mieszkających w Bydgoszczy w wieku 14-26 lat. Jeżeli mają one pomysł na zorganizowanie wydarzenia kulturalnego, integracyjnego, społecznego to dajemy im taką możliwość. Dodatkowo wybrane projekty finansujemy grantem do wysokości tysiąca złotych – wyjaśniła Anna Stempska, kierowniczka działu programowego Młynów Rothera. Pierwszy nabór pomysłów odbył się w styczniu; wyłoniono pięć zwycięskich projektów. Młodzi mają jednak szansę na kolejne granty – drugi nabór rozpoczyna się 24 marca i kończy 6 kwietnia, a trzeci odbędzie się w dniach 15-28 września.
Młyny oferują też mikrogranty dla bydgoskich organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Program oferuje środki na zadania, które rozwijają kreatywność, wspierają nieszablonowe myślenie oraz promują poczucie sprawczości i kompetencje liderskie. Zgłoszenia w ramach pierwszej tury trwają do 2 marca. – Wybieramy z nich dwa projekty, które otrzymują do pięciu tysięcy złotych brutto – uzupełniła Stempska.
Dla młodzieży w wieku 13-18 lat przygotowano cykl spotkań „Odpowiedzialni za siebie”. Pierwsze z nich odbędzie się już w ten czwartek, 20 lutego – udział w nim wezmą aktor Michał Koterski, który opowie o swojej walce z uzależnieniem oraz dr Maria Banaszak „Pani od narkotyków”, ekspertka w dziedzinie terapii uzależnień. – Inicjatywa ma odpowiadać na współczesne problemy młodych ludzi. Na spotkaniach obecni zawsze będą specjalista w danej dziedzinie i osoba, która poradziła sobie z danym problemem – podkreśliła Katarzyna Plucińska z działu programowego Młynów dodając, że „Odpowiedzialni za siebie” będą przestrzenią dialogu, a nie straszenia i pouczania.
Kolejny program skierowany do młodych to „Młodzieżowi liderzy”. Jego celem jest edukacja osób wchodzących w skład samorządów uczniowskich w bydgoskich szkołach ponadpodstawowych. – W ramach cyklu organizujemy warsztaty, których celem jest sieciowanie bydgoskich samorządów, tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i budowania współpracy oraz rozwijanie umiejętności liderskich – tłumaczyła Marta Gutkowska, specjalistka ds. programowych. W tym roku wstępnie zaplanowano trzy takie wydarzenia: pierwsze odbędzie się 19 marca. Partnerem cyklu jest Akademia Samorządów Uczniowskich.
ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZĄ KAWIARNIĘ W BYDGOSZCZY I EUROPIE!
@metropoliabydgoska.pl Najpiękniejsza kawiarnia w Europie znajduje się w Bydgoszczy! ????????☕️???? #bydgoszcz #metropoliabydgoska #bydgoszczanie #metropoliabydgoskapl #bydgoszczcity #kawiarnia #kawiarniabydgoszcz #kawiarniawoda #najpiekniejszakawiarniaweuropie ♬ Kiss Me – Sixpence None The Richer
Nowością w ofercie placówki na Wyspie Młyńskiej są warsztaty familijne na wystawie SOWA. Kierowniczka działu edukacji Młynów Rothera Edyta Zarębska zapowiedziała, że pierwsze z nich odbędą się już w tę niedzielę, 23 lutego. – Będą odbywać się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Są skierowane dla dzieci w wieku 5-8 lat i ich rodziców bądź opiekunów – dodała. Najmłodsi będą mogli eksplorować eksponaty wystawy stworzonej wraz z Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Ministerstwa Nauki i poprzez zabawę stworzą np. obiekty latające.
Wiosną w Młynach nie zabraknie też filozofii. Główna specjalistka ds. programowych Zuzanna Szmidt opowiedziała o zainagurowanym tydzień temu cyklu Forum Filozoficzne, realizowanym wespół z Tupotem Poetyckim i Fundacji Koherencje. – Uczestnicy, których było super dużo rozmawiali z prof. Marcinem T. Zdrenką. Atmosfera była genialna, a kultura rozmowy – niezwykła. Udało się tak, jak chcieliśmy; nie było granicy pomiędzy uczestnikami a gościem. 7 marca odbędzie się slam filozoficzny (turniej poetycki z udziałem publiczności – przyp. red.), podczas którego poruszymy ten sam temat, co na spotkaniu z profesorem, czyli inność.
Jako placówka kultury, Młyny zadbały też o ofertę dla pracowników tego sektora. „90 minut o kulturze” to cykl rozmów z włączonym zegarem. – Nasi goście starają się rozstrzygnąć jakiś problem związany z sektorem kreatywnym. Taki projekt mógłby trwać w nieskończoność, bo tematów mamy tak dużo – aż dziw, że do tej pory w Bydgoszczy nie było tego typu wydarzenia – oceniła Szmidt. Następne spotkanie odbędzie się 27 marca, a tematem będzie publiczność. Wiosną we wnętrzach zabytku odbędą się też szkolenia dla sektora kreatywnego.
Młyny literatury. Wśród gości Jakub Żulczyk
Od otwarcia zrewitalizowanej perły Wyspy Młyńskiej jej wnętrza są miejscem spotkań z autorami książek. Nie inaczej będzie wiosną 2025 roku – już w ten piątek, 21 lutego Anna Spychaj poprowadzi rozmowę z Anną Perlik-Piątkowską i Zofią Ewą Ruprecht, autorkami albumu „Nastrojowa Bydgoszcz”. Będzie ona połączona z wernisażem trwającej do 19 marca wystawy zdjęć Zofii Ruprecht – CZYTAJ WIĘCEJ. Organizatorem wydarzenia jest Bydgoski Ruch Miejski oraz Wydawnictwo Pejzaż.
14 marca rozpocznie się cykl spotkań literackich z autorami topowych tytułów. Pierwszym z nich będzie Wit Szostak, autor książek „Cudzych słów”, „Oberków do końca świata” czy „Trylogii krakowskiej”; poprowadzi je również Anna Spychaj. – Wstęp jest bezpłatny, wystarczy pobrać wejściówkę ze strony internetowej – powiedziała Dagmara Lewandowska. Zaprezentowała też kolejnych gości cyklu: Hannę S. Białys, Zośkę Papużankę, Anną Cieplak czy Jakubem Żulczykiem.
Warto też wspomnieć o drugich urodzinach kawiarni Nowe Miejsce, funkcjonująca na parterze Spichrza Zbożowego (prawe skrzydło Młynów od strony Wyspy Młyńskiej, wejście od tarasu. Powstała ona w trudnych okolicznościach, po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. – Można tu przyjść, porozmawiać, napić się kawy z lokalnych palarni czy popracować. Można też z nami współpracować – organizujemy nabór 5X5 Open Call. To cykl, podczas którego artyści wizualni przez pięć tygodni prezentują swoje prace w przestrzeni kawiarni. Zgłoszenia w pierwszym naborze przyjmujemy do 23 lutego – powiedziała Kamila Burchart z działu programowego. W Nowym Miejscu odbywają się także warsztaty kulinarne, spotkania stowarzyszeń i grup nieformalnych czy Młyński Rozmownik – konwersacje międzynarodowe.
- Ważna dla bydgoszczan droga będzie zamknięta. Na szczęście przez pół dnia - 16 marca 2025
- Zużyte ubrania muszą trafiać do PSZOK. Czy coś się zmieni? - 16 marca 2025
- Pożar w bloku w Fordonie. Konieczna była ewakuacja - 16 marca 2025