Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe podpisy pojawią się w Bydgoskiej Alei Autografów. Kim są osoby, które je złożą?

Dodano: 30.08.2017 | 10:19

Odsłonięcie nowych tabliczek z podpisami odbędzie się we wrześniu.

Na zdjęciu: Nowe tabliczki będą podobne do tych obecnie istniejących w Alei Bydgoskich Autografów.

Fot. JW / archiwum

Jerzy Regiel, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz Wojciech Zegarski – to laureaci tegorocznej edycji Bydgoskich Autografów. Kim są i w jaki sposób reprezentują nasze miasto?

Pierwszy w wyróżnionych osób Jerzy Regiel to bydgoski fotograf. Mężczyzna urodził się w 1931 roku w Bydgoszczy i to w tym mieście w wieku 17 lat rozpoczął pracę w Zakładach Graficznych WSiP. Po trzech latach nauki na Wydziale Poligraficznym nabył kwalifikacje w zawodzie fotochemigrafa. W latach 1962-1972 pracował w drukarni map Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. W tym czasie uzyskał dyplom mistrza fotografa reprodukcyjnego. W 1987 roku uzyskał uprawnienia rzeczoznawcy dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografii. Mężczyzna zajmuje się przede wszystkim fotografią czarno-białą a przed jego obiektywem pojawiają się ludzie, pejzaże oraz dawna architektura. Jego prace prezentowane są w muzeach na całym świecie. Warto dodać, że w tym roku fotograf został nagrodzony Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Trenujące w Bydgoszczy wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska oraz Natalia Madaj złożą swoje podpisy na jednej tabliczce. Startujące w duecie zawodniczki Lotto-Bydgostii są znane na niemal całym świecie. Odkąd wsiadły do wspólnej łódki, mało kto z nimi wygrywa. Z ostatnich igrzysk w Rio (2016) przywiozły złoty medal. Szykują się już na kolejne igrzyska w Tokio 2020. Fularczyk-Kozłowska dodatkowo ma na swoim koncie brązowy medal olimpijski z Londynu (2012) wywalczony wspólnie z poznanianką Julią Michalską.

Ostatnim tegoroczny laureat prof. Wojciech Zegarski to wybitny specjalista chirurgii ogólnej oraz onkologicznej. Mężczyzna urodził się w Gdynii w 1954 roku, a z Bydgoszczą związany jest od października 1979 roku. To właśnie wtedy rozpoczął staż podyplomowy jako stypendysta Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Bydgoszczy. W 2002 roku wygrał konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej ówczesnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Nowo powstałą Klinikę tworzył od podstaw. W 2006 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2013 r. został mianowany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na profesora zwyczajnego.

Wyboru nagrodzonych osób dokonała we wtorek kapituła konkursowa, w której skład wchodzą przedstawiciele wszystkich uczelni publicznych działających na terenie Bydgoszczy, lokalnych mediów, bydgoskiego samorządu oraz laureaci ubiegłorocznych Bydgoskich Autografów. Na jej czele stoi prezydent Rafał Bruski. Podpisy tegorocznych laureatów mają zostać odsłonięte we wrześniu w trakcie trwania Święta Ulicy Długiej.