Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
1C
Pt
-1C
Sob
0C
Nd
1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINowe przywileje krwiodawców
26.02.2021 | 17:00

Nowe przywileje krwiodawców

Na zdjęciu: Wprowadzenie nowych przywilejów wpłynęło na zwiększenie liczby osób oddających krew w ostatnich tygodniach.

Fot. SF

Niedawno wprowadzone zostały nowe przywileje dla osób, które oddadzą krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy już zauważyło wzrost zainteresowania pomocą.

Od 26 stycznia 2021 roku każdemu, kto odda krew lub jej składniki (niezależnie, czy jest ozdrowieńcem) przysługują dwa dni zwolnienia od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych (w dniu oddania oraz w dniu kolejnym). Nie ma możliwości wykorzystania dnia wolnego w innym terminie, tzn. np. oddając w piątek – wolny dzień przysługuje w piątek oraz sobotę.

Dodatkowo, jeżeli od dnia wprowadzenia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego (tj. od 14.03.2020 r.) dawca co najmniej 3 razy oddał krew lub jej składniki, może otrzymać zaświadczenie uprawniające go do:

  • -33% zniżki na bilety jednorazowe komunikacji krajowej środkami transportu zbiorowego i przyspieszonej, tj. np. PKP i PKS. Nie dotyczy to więc przejazdów komunikacją miejską – ewentualne zniżki dla dawców w komunikacji miejskiej ustalane są indywidualnie w każdym mieście, a zasady ich udzielania wyszczególnione w regulaminie ulg danego przewoźnika. Zniżka obowiązuje w okresie 6 miesięcy od daty wystawienia zaświadczenia.
  • możliwości korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach (tak samo jak jest to w przypadku Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi). Przywilej obowiązuje w okresie 12 miesięcy od daty wystawienia zaświadczenia.

W przypadku, jeżeli 3 donacje były oddane w terminie od 14.03.2020 do 25.01.2021r., a dawca od 26.01.2021r. nie oddaje już krwi ani jej składników – zaświadczenia są ważne przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi, czyli do 26.07.2021 r.

Dokumentem poświadczającym uprawnienia, o których mowa powyżej jest zaświadczenie wydane dawcy przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Wprowadzenie nowych przywilejów wpłynęło na zwiększenie liczby osób oddających krew w ostatnich tygodniach. Wysoka frekwencja występuje zwłaszcza w poniedziałki oraz czwartki, dlatego w tych dniach należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na oddanie krwi.

Pandemia COViD-19 pokazała, jak ważne jest Honorowe Krwiodawstwo. To właśnie osocze ozdrowieńców było przed wprowadzeniem szczepionek główną bronią w walce z wirusem. Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba w wieku między 18. a 65. rokiem życia i ważąca min. 50 kg. Krew można oddać od poniedziałku do soboty w RCKiK przy ul. Markwarta 8 w Bydgoszczy a także w oddziałach terenowych w Brodnicy, Grudziądzu, Toruniu, Inowrocławiu i Włocławku. Po całym województwie kursują również charakterystyczne krwiobusy. Szczegółowe informację, godziny otwarcia punktów oraz harmonogram wyjazdów mobilnych punktów poboru krwi znajdują się na stronie www.rckik-bydgoszcz.com.pl

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści