Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe samochody dla bydgoskiego WORD-u. Czy będzie kolejna zmiana marki?

Dodano: 30.01.2020 | 16:54

Nowe auta egzaminacyjne pojawią się na bydgoskich ulicach już w drugiej połowie roku.

Na zdjęciu: Bydgoski WORD poszukuje dostawcy 20 nowych samochodów, na których będą przeprowadzane egzaminy w latach 2020-2024.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Był między innymi Opel Corsa i Nissan Micra, jest Toyota Yaris, a będzie… – na to pytanie odpowiedź poznamy już za kilkanaście dni. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy ogłosił właśnie przetarg, który wskaże dostawcę nowych pojazdów egzaminacyjnych.

Obecna umowa najmu na samochody marki Toyota obowiązuje do końca czerwca. Naturalnym ruchem jest więc poszukiwanie firmy, która przez kolejne cztery lata będzie dostarczała „elki” na potrzeby egzaminów w Bydgoszczy oraz w oddziale w Inowrocławiu. WORD chce pozyskać na lata 2020-2024 dwadzieścia aut.

Pod uwagę brane będą dwa warianty – wynajem lub zakup pojazdów. Nie zmieniają się jednak zasadniczo kluczowe wytyczne – nadal będą to auta z segmentu B, które muszą być wyprodukowane w tym roku, wszystkie reprezentować jedną markę, model i posiadać identyczny kolor. Powinny umożliwiać ponadto zamontowanie urządzeń do rejestracji obrazu i głosu w trakcie egzaminu. Bydgoski WORD oczekuje także, że auta zostaną ubezpieczone, a wykonawca zapewni serwisowanie samochodów w Bydgoszczy lub w promieniu 20 kilometrów od niej. Miesięcznie każdy z pojazdów ma pokonywać średnio 1000 kilometrów.

W nowym rozdaniu samochody powinny być dostarczone do ośrodka egzaminacyjnego najpóźniej w połowie czerwca. Od 1 lipca będą natomiast oficjalnymi pojazdami służącymi do egzaminów. W przetargu najważniejszym kryterium jest cena (70 procent), a następnie zużycie paliwa i wynik jazdy próbnej (po 15 procent).

Od 2016 roku kursy i egzaminy odbywają się niemal wyłącznie na toyotach yaris. Niemal, bo nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami z 2014 roku dała możliwość zdawania egzaminu również w pojeździe udostępnionym przez szkołę jazdy, niekoniecznie tej samej marki, co wiodące pojazdy WORD-u. Wcześniej przez osiem lat (2008-2016) kursanci poruszali się nissanami micra.

Oferty w przetargu na dostawę samochodów dla WORD-u w Bydgoszczy i Inowrocławiu można składać do 10 lutego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments