Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe technologie i miejsca. Wakacje pełne pracy w ProNaturze

Dodano: 26.08.2018 | 06:56

Na zdjęciu: ProNatura wprowadza nowoczesną technologię i możliwości.

Fot. mat. prasowe

Letni czas kojarzony przede wszystkim z odpoczynkiem nijak sprawdza się w przypadku ProNatury. Spółka nie zwalnia tempa swojej pracy wprowadzając nowoczesną technologię i możliwości.

Główne działania prowadzone są w Stacji Segregacji Odpadów mieszczącej się przy ulicy Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy.  To właśnie w tym obiekcie przeprowadzana jest modernizacja, która ma doprowadzić do zwiększenia efektywności w procesie wysortu surowca ze zmieszanych opakowań odpadowych produkowanych przez mieszkańców Bydgoszczy.

Wykonaniem inwestycji o wartości ponad 4 milionów złotych zajęła się wyłoniona w drodze przetargu firma Sutco-Polska Sp. z o.o. Jest to wiodący na rynku polskim producent instalacji do przetwarzania różnych rodzajów odpadów.

Pierwszy etap modernizacji rozpoczął się w tym roku i już dobiegł końca. W trakcie jego trwania zamontowano separator fotopneumatyczny, separator rozdzielający frakcje żelazne i nieżelazne, kompresor, system przenośników taśmowych, kabinę sortowniczą oraz urządzenia klimatyzacyjne. W planach na przyszły rok znajduje się dalsza przebudowa i modernizacja stacji.

Najważniejszym momentem tegorocznych prac było uruchomienie nowoczesnego separatora fotopneumatycznego służącego do automatycznego wybierania tworzyw sztucznych (tak zwanych petów) w podziale na kolory oraz papieru. Nastąpiło to w ubiegłym tygodniu. Sama instalacja separatora trwała około tygodnia i pozwoliła na ustawienie maszyny w prawidłowy sposób.

Skutkiem korzystania z takiego sprzętu ma być zwiększenie poziomu recyklingu i poprawa warunków pracy osób obsługujących sortownię. To właśnie oni nie będą już musieli wybierać surowców ze strumienia odpadów, lecz jedynie doczyszczać wybrane przez separator surowce z nieczystości.

ProNatura inwestując w segregację stawia więc na kompleksowy rozwój – nie tak dawno przecież powstała ekoeletrociepłownia, która okazała się przełomową inwestycją. Po dwóch latach działania ZTPOK bydgoska ProNatura stała się ważną marką nie tylko w kraju, ale i za granicą – choćby za sprawą przynależności do organizacji PREWIN. Jest to jedne z czołowych europejskich ugrupowań zrzeszających operatorów instalacji termicznego przekształcania odpadów, dostawców technologii oraz usług. Misją PREWIN jest wsparcie rozwoju branży WtE (zajmującej się pozyskiwaniem energii z odpadów) poprzez poprawę efektywności przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

W skład organizacji wchodzi około 75 podmiotów z państw należących do Unii Europejskiej. Są to przede wszystkim firmy i spółki związani z termicznym przekształcaniem odpadów komunalnych. ProNatura należy do ich grona od lipca bieżącego roku. Umowa przystąpienia pomiędzy Fundacją PREWIN – Europejską Siecią na Rzecz Wydajności, Niezawodności i Redukcji Emisji W Spalaniu Odpadów a MKUO ProNatura Sp. z o.o. zawarta została dokładnie 13 lipca 2018 roku.

– Nasza pozycja na krajowym rynku jest już mocno utrwalona. Zapracowaliśmy na nią zwłaszcza w pierwszym roku eksploatacji ZTPOK. Podpatrują nas i stawiają za przykład inne polskie miasta. Tym bardziej cenne dla nas jest to, iż stajemy się widoczni na arenie międzynarodowej. Warto podkreślić, że to kolejny duży krok w 10-letniej historii ProNatury. Jeszcze nie ucichły echa Forum Polsko-Ukraińskiego, które zorganizowaliśmy w Bydgoszczy w 2016 roku. Dbamy więc o relacje zarówno z partnerami ze wschodu, jak i zachodu – podkreśla prezes zarządu ProNatury, Konrad Mikołajski.

Oficjalne włączenie bydgoskiej spółki grona PREWIN to ogromne wyróżnienie. Warto dodać, że w czerwcu tego roku Bydgoszcz była pierwszym polskim miastem goszczącym coroczne spotkanie PREWIN. Takie działania to nie tylko zwiększenie prestiżu miasta i spółki, ale przede wszystkim nawiązanie kontaktów z profesjonalistami z całej Europy.  – Ludzie mogą uczyć się na doświadczeniach zebranych w innych przedsiębiorstwach, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami stojącymi przed każdym operatorem spalani odpadów komunalnych – mówi dr Robert van Kessel, przewodniczący PREWIN Network i podkreśla, że bydgoska spółka bardzo dobrze wpisuje się w to założenie. – Pozostajecie bezdyskusyjnym liderem wśród polskich projektów spalarniowych – stwierdził po wizycie w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zarządzanym przez ProNaturę.

Instalacja i kierunek rozwoju bydgoskiej spółki już wtedy zrobiły na przewodniczącym PREWINu duże, dobre wrażenie. Po zakończeniu modernizacji można mieć wręcz pewność, że będzie ono większe i to nie tylko w jego opinii.