Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 5 • L 2
11C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowe ulice powstaną w centrum Bydgoszczy. Umożliwią dojazd do jednej z największych inwestycji
Michał Sztybel, Marek Stanek
04.10.2021 | 13:46

Nowe ulice powstaną w centrum Bydgoszczy. Umożliwią dojazd do jednej z największych inwestycji

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Założenia nowego układu drogowego wokół Akademii Muzycznej przedstawili między innymi: zastępca prezydenta Michał Sztybel (z prawej) oraz Marek Stanek, naczelnik Wydziału Planowania Inwestycji ZDMiKP.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od poniedziałku aż do końca października miasto będzie prowadziło konsultacje w sprawie dróg, które mają powstać pomiędzy ulicami: Chodkiewicza, Gdańską i Kamienną na potrzeby nowego kampusu Akademii Muzycznej. Zastępca prezydenta Michał Sztybel deklaruje, że nawet przy tak niewielkich inwestycjach głos mieszkańców jest istotny. – Lepiej konsultować za dużo niż za mało – przekonuje.

W najbliższy piątek, 8 października mają zostać otwarte – po wielomiesięcznym oczekiwaniu – oferty na budowę siedziby Akademii Muzycznej na działkach przy ulicy Chodkiewicza. Tereny o powierzchni trzech hektarów przekazało w latach 2013-2014 w formie darowizny miasto. I nie było to jedyne zobowiązanie władz Bydgoszczy w stosunku do uczelni. Drugim były opisane w planie zagospodarowania przestrzennego dwie ulice, które mają powstać w trakcie budowy kampusu.
Pierwsza z ulic ma mieć 180 metrów i przebiegać prostopadle do ulicy Gdańskiej. Wjazd na nią ma znajdować się pomiędzy Szkołą Podstawową nr 37 a kompleksem, gdzie swój oddział ma między innymi bank Santander. Droga ma przebiegać przez teren dzisiejszego wewnętrznego parkingu dla zlokalizowanych tam firm.

Druga ulica (o długości około pół kilometra) będzie połączona z pierwszą i będzie okalała nową siedzibę akademii wraz z przylegającą do niej glinianką. Wjazd w nią będzie możliwy także od strony ulicy Kamiennej. Pod uwagę są brane jednak dwa warianty jej budowy. Pierwszy zakłada modernizację wlotu w rejonie budynków należących do spółki Enea i poprowadzenie ulicy po północnej i zachodniej stronie przyszłego kampusu. Drugi obejmuje powstanie dodatkowego zjazdu za budynkami parku handlowego Faktoria u zbiegu ulic: Gdańskiej oraz Kamiennej, gdzie znajduje się między innymi dyskont Biedronka, sklep sieci Jysk czy apteka Alba. W połowie września jego właściciel – spółka Saller Polbau złożył bowiem wniosek o wyburzenie części obiektów i rozbudowę parku wraz ze zmianą układu drogowego. – Pierwsza wersja obejmuje działania zaplanowane przez miasto, druga – zaangażowanie inwestora prywatnego. Jeśli firma Saller zdecyduje się na prace, inwestycje zostaną ze sobą skoordynowane – podkreśla Marek Stanek, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji ZDMiKP.

Propozycja układu drogowego ulic przy Akademii Muzycznej / oprac. E.Dominiczak na podst. Google Maps

Budowa krótszej z ulic będzie wymagała przejęcia części terenów, które nie należą obecnie do miasta. Jaka będzie skala przejęć? – Nie mamy jeszcze dokładnych wyliczeń, ale chodzi najprawdopodobniej o dwie działki – dodaje Stanek. Nie wiadomo także, jakie dokładnie będą koszty pozyskania terenów. W grę wchodzą negocjacje z obecnymi właścicielami lub wywłaszczenie w drodze specustawy drogowej.

Czy budowa dwóch ulic o długości kilkuset metrów (wraz z miejscami parkingowymi i chodnikami), gdzie nawet projektant wskazuje, że będzie odbywał się głównie ruch lokalny, wymaga miesięcznych (i ogólnomiejskich) konsultacji? Tej decyzji broni wiceprezydent Sztybel. – Konsultacje prowadzimy de facto w sprawie każdej drogi gruntowej (choć należy dodać, że odbywa się to wówczas pakietowo – dod. red.) – zaznacza. – Jesteśmy na etapie koncepcji i przez przygotowaniem projektu możemy nanieść na nią jeszcze zmiany. Przykłady „gruntówek” pokazują, że zawsze takie zmiany następują. Jak dodaje, konsultacje w sprawie nowego układu drogowego w tej części miasta były zaplanowane już na początku roku. – Nie jest to więc nowy pomysł – podsumowuje.

Według dotychczasowych szacunków budowa kampusu Akademii Muzycznej może pochłonąć nawet 300 milionów złotych. Inwestycja ma zakończyć się na przełomie 2023 i 2024 roku. Właśnie w 2024 roku przypada jubileusz 50-lecia istnienia wyższej uczelni muzycznej w mieście nad Brdą (powstała wówczas jako filia szkoły w Łodzi, samodzielną instytucją jest od 1979 roku).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
19 dni temu

Drogi Redaktorze, jak już się coś pusze, to trzeba mieć jakąś wiedzę. Szkoła Podstawowa 38 jest na Wyżynach przy ul. Węgierskiej 11.
I takie to mądrowanie i krytykowanie innych.

Last edited 19 dni temu by Marta

Powiązane treści