[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe urządzenie bydgoskiej policji. Pomoże w rozpoznaniu materiałów wybuchowych i psychotropów [WIDEO]

Dodano: 10.08.2021 | 16:24

Na zdjęciu: Spektrometr będzie wykorzystywany przez policjantów Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zwalczających przestępczość narkotykową oraz policjantów - zwłaszcza pirotechników - Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji.

Fot. KWP Bydgoszcz

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy zakupiła spektrometr – specjalistyczne urządzenie do identyfikacji substancji wybuchowych i psychotropowych. Pozyskanie urządzenia, jak i program szkoleń z jego obsługi zostały sfinansowane w ramach Programu „Sprawy wewnętrzne” ze środków Funduszy Norweskich na lata 2014-2021.

Spektrometr „Gemini” jest profesjonalnym urządzeniem służącym do identyfikacji substancji wybuchowych i psychoaktywnych. – Zastosowanie w urządzeniu dwóch niezależnych technik pomiarowych pozwala na szybką i niezawodną identyfikację badanej substancji. Rozpoznanie substancji jest możliwe nawet przez szkło lub przeźroczysty plastik, co bezpośrednio przedkłada się na zmniejszenie zagrożenia dla policjanta, ale także innych osób przebywających w pobliżu prowadzonych działań – podkreśla mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Pozyskany przez bydgoską komendę spektrometr pozwala na wykrycie i zidentyfikowanie ok. 14 tysięcy różnych substancji. Użytkownik ma możliwość rozszerzania jego pamięci o własne substancje, co umożliwia dostosowanie aparatu do specyfiki pracy funkcjonariuszy. Natychmiastowa wstępna identyfikacja badanej substancji pozwala na podjęcie szybkich i skutecznych działań, co może wpłynąć na szybkie opanowanie zagrożenia.
Wyposażenie policjantów KWP w Bydgoszczy w spektrometr Gemini pozwoli na efektywniejsze i bezpieczniejsze prowadzenie czynności na miejscach zdarzeń, które dotyczyć będą niezidentyfikowanych substancji psychoaktywnych czy materiałów wybuchowych. Spektrometr będzie wykorzystywany przez policjantów Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zwalczających przestępczość narkotykową oraz policjantów – zwłaszcza pirotechników – Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji – dodaje mł. insp. Chlebicz.

Urządzenie już trafiło do KWP w Bydgoszczy. Jego 40 przyszłych operatorów poznało już jego możliwości oraz zostało przeszkolonych w zakresie jego użytkowania. – Było to pierwsze ze szkoleń realizowanych w ramach projektu. W sumie planowane jest przeprowadzenie szkoleń dla 652 kujawsko-pomorskich policjantów, dzięki którym podniosą oni swoją wiedzę i umiejętności – wyjaśnia rzeczniczka KWP w Bydgoszczy. W ramach szkoleń przewidziano m.in. zajęcia ze skoków spadochronowych i nurkowania dla funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, naukę o zagrożeniach wynikających z używania kryptowalut jako narzędzia do popełniania przestępstw i prania ”brudnych” pieniędzy, a także metod odzyskiwania danych z urządzeń mobilnych i ich analizy.

Celem projektu jest poprawa współpracy organów ścigania w celu zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępczości zorganizowanej poprzez zapewnienie specjalistycznych szkoleń i dostępu do nowoczesnych technologii. Został on dofinansowany kwotą prawie pół miliona euro ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roza
Roza
1 rok temu

Kasa w bloto..