Bydgoszcz
13C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 15 • L 12
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
26C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaNowoczesna krytykuje program 500+. I proponuje inny system wsparcia rodzin
Joanna Czerska-Thomas Nowoczesna Bydgoszcz
31.05.2017 | 20:19

Nowoczesna krytykuje program 500+. I proponuje inny system wsparcia rodzin

Z pomocy korzystać mieliby tylko ci, którzy naprawdę jej potrzebują.

Na zdjęciu: Przedstawiciele .Nowoczesnej twierdzą, że ich wymyślony przez nich program zachęci ludzi do pracy.

Fot. JW

Przyznawanie środków w postaci zwrotu ulgi podatkowej to pomysł wsparcia polskich rodzin proponowany przez Nowoczesną. O przygotowywanym przez nich programie „Aktywna rodzina” opowiedzieli przedstawiciele bydgoskiego oddziału partii.

ZOBACZ TEŻ: Nowoczesna pyta o potrzeby bydgoszczan. Ma pomóc w ich realizacji

Głównym celem tworzenia programu jest aktywizacja zawodowa ludzi. – Obecny program „500+” zniechęca ludzi do pracy. Mówią o tym także dane. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego między marcem a wrześniem 2016 roku z rynku pracy odpłynęło 140 tysięcy kobiet – przekonuje Piotr Krzemiński, członek bydgoskiego oddziału Nowoczesnej i dodaje: – Polscy przedsiębiorcy narzekają, że kobiety rezygnują z pracy, twierdząc, że bardziej opłaca się pobierać środki niż pracować. Jeśli wprowadzenie programu „Aktywna rodzina” dojdzie do skutku, to takie działanie nie będzie dla nich korzystne. Zgodnie z założeniami programu każda osoba pracująca ma otrzymać ulgę podatkową w kwocie 3 000 zł rocznie na każde dziecko, rozpoczynając od dziecka pierwszego. Ulga ma być w pełni zwracana podatnikowi, nawet jeśli nie osiągnął on odpowiedniego dochodu. Systemem mają być objęci także rolnicy płacący podatek rolny.

Wsparciem mają być objęte rodziny, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym PIT, czyli roczne dochody na podatnika wynoszą maksymalnie 85 528 zł. Takie ograniczenie ma sprawić, że pomoc trafi to tych, którzy naprawdę jej potrzebują. Według polityków Nowoczesnej ma to być bardziej sprawiedliwa pomoc niż obecnie przyznawana w ramach programu 500+. – Program 500+ promuje wielodzietne rodziny zamożne, a zapomina o matkach samotnie wychowujących jedno dziecko – mówi Maciej Wojtczak, przewodniczący Koła Nowoczesnej w Bydgoszczy.

Z programu „Aktywna rodzina” miałoby skorzystać więcej dzieci niż z programu 500+, lecz liczba środków na realizację programu byłaby niższa. – W Polsce jest obecnie ok 6 mln dzieci. Jeśli ta liczba pomnożona zostanie przez 3 tys. zł to uzyskamy kwotę 18 mld zł, co wobec 25 mld zł wydawanych rocznie na program 500 plus, przyniesie oszczędność w wysokości 7 mld zł. Dodatkowe 1 mld zł oszczędności powstanie w związku z zmianą systemu rozliczenia. Zamiast składania wniosków i wydawania decyzji administracyjnych nowy system zostanie włączony w rozliczenia podatkowe – przekonują politycy Nowoczesnej.

Co mogłoby stać się z oszczędzonymi środkami? – Pieniądze, który zaoszczędzimy chcemy przeznaczyć na budowę przedszkoli i żłobków, bo tego nam brakuje – mówi Robert Langowski z bydgoskiego oddziału Nowoczesnej.


Powiązane treści